Przydatne linki

  

  

Dnia 01.03.2024 r. odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Patrona Szkoły, poświęcony postaci wybitnego śląskiego pisarza, pedagoga i działacza społecznego – Karola Miarki. Wydarzenie to było nie tylko okazją do uczczenia pamięci Patrona, lecz również doskonałą okazją do rozwinięcia artystycznego i edukacyjnego potencjału naszej społeczności szkolnej.

W trakcie apelu uczestniczyli uczniowie klasy 5a oraz utalentowana szkolna orkiestra składająca się z uczniów klas 4-7 pod kierownictwem Pana Dominika Matuska. Orkiestra przygotowała utwór  „Poszła Karolinka„, który z dumą rozpoczął apel.

Następnie uczniowie przygotowali niezwykły występ pt. „Lekcja historii”, w ramach którego przedstawili sylwetkę i dokonania Karola Miarki. Poprzez scenki teatralne do powieści napisanej przez samego Patrona – „Górka Klemensowa”, uczniowie przybliżyli początki chrześcijaństwa na Śląsku. Szczególną uwagę zwrócono na moment, gdy sam Karol Miarka pojawił się na scenie, odpowiadając na pytania uczniów dotyczące swojego życia, najważniejszych dokonań, wyzwań i zasług. Scenka zakończyła się przesłaniem samego Karola Miarki do uczniów: „Drodzy uczniowie… pamiętajcie, że każdy z Was ma w sobie potencjał, aby osiągnąć wielkie rzeczy. Nie bójcie się marzyć i dążyć do swoich celów. Pamiętajcie również, że warto walczyć o swoje przekonania i wartości.”

Nie mogło zabraknąć również muzyki – uczniowie klasy 5 zaśpiewali wzruszający utwór „Tu wszędzie jest moja ojczyzna”, podkreślając związki z lokalnym dziedzictwem i wartościami, którymi kierował się nasz Patron.

Na zakończenie apelu głos zabrała Pani Dyrektor Joanna Grus- Blacha, która podziękowała wszystkim za przygotowanie tego wydarzenia i wręczyła zasłużonym uczniom nagrody w konkursie plastycznym pt. „Portret Patrona Szkoły – Karola Miarki”. Celem którego było nie tylko artystyczne wyrażenie szacunku dla Patrona, ale także rozwijanie zdolności plastycznych uczniów.

Pierwsze miejsce zdobyła uczennica klasy 8 – Magdalena Kasalik, a wszyscy pozostali uczestnicy: Helena Mrosek, Nicol Styczyrz, Karolina Ziaja, Hanna Hanszla, Dorota Trzęsiok oraz Magdalena Świtek, zostali wyróżnieni za swoje niezwykłe prace.

Dziękujemy wszystkim za udział w tym wyjątkowym apelu. Niech słowa Karola Miarki staną się dla nas inspiracją i przypomnieniem, że każdy z nas może osiągnąć wielkie rzeczy, jeśli tylko w to uwierzy.

Wioletta Dyla, Mariusz Żymierski