Przydatne linki

  

  

Pierwsza wymiana polsko- niemiecka

Śląsk – obszar spotkania wielu kultur i języków, jest dla germanisty idealnym miejscem pracy, wprost wymarzonym do nauczania języka niemieckiego. Właśnie takim miejscem są Kochanowice. Rozpoczynając tam pracę, wymyśliłam sobie, że moi uczniowie dostaną ode mnie szansę uczenia się języka niemieckiego nie tylko z materiałów dydaktycznych powszechnie dostępnych, ale także dzięki bezpośredniemu kontaktowi z żywym językiem, z osobami mówiącymi po niemiecku, to znaczy, będą mogli wyjechać do Niemiec, czy Austrii, wtedy jeszcze nie wiedziałam dokąd, i będą mogli próbować swych sił więcej…


Pierwszy wyjazd uczniów do Schöllkrippen

W końcu maja, a dokładnie w piątek 26 maja 2006 roku grupa 10 uczniów ze Szkoły Podstawowej imienia Karola Miarki w Kochanowicach pojechała wraz z opiekunką nauczycielką języka niemieckiego Agatą Ślusarską do Schöllkrippen po to, aby poznać region, w którym mieszkają ich koledzy i koleżanki z partnerskiej szkoły niemieckiej. Do wymiany zostali zakwalifikowani wyłącznie uczniowie klas piątych i szóstych SP, którzy z języka niemieckiego osiągnęli oceny celujące i bardzo dobre. Byli to: Zuzanna Bunar, Julia Głuchowska, Patrycja Grobara, Justyna Grzona, Tomasz Grabiński, Monika Kaczmarczyk, Martyna Schulz, Marta Tyrała, Marcin Urbańczyk i Sara Wieczorekwięcej…


Wizyta gości z Niemiec

We wrześniu 2007 roku przyjechała do gminy Kochanowice delegacja tym razem nie uczniów, ale mieszkańców gminy Schöllkrippen, burmistrz Reiner Pistner z żoną, radni, przedstawiciele rady parafialnej, a także wszyscy ci, których zainteresowała współpraca z polską gminą. Od 6 do 10 września prawie 30 osób zwiedzało Kraków, klasztor jasnogórski w Częstochowie, zabytki gminy Kochanowice: kościół w Lubecku, w Pawełkach, pałac Ballestremów, stację hodowli roślin w Kochcicach, wszystkie szkoły w gminie: w Lubecku, Kochcicach i Kochanowicach. Goście uczestniczyli także w otwarciu Domu Spotkań w Droniowicach więcej…


Gościmy grupę niemieckiej młodzieży

Współpraca między szkołami w Kochanowiach i Schöllkrippen rozwijała się dalej, w dniach od 28 kwietnia do 1 maja 2008 roku przebywała na terenie gminy Kochanowice kolejna grupa młodzieży z Schöllkrippen, 7 uczniów i dwoje opiekunów – Martin Hahn wraz z Moniką Hornich jako żeńską opiekunką grupy. Grupy dzieci niemieckich muszą mieć obowiązkowo opiekunów męskich i żeńskich, jeśli w grupie są chłopcy i dziewczęta. Polska grupa liczyła 8 osób. Byli to: Kamil Barwicki, Natalie Basan, Noemi Basan, Zuzanna Bunar, Jakub Psiuk, Martyna Schulz, Marcin Urbańczyk i Sara Wieczorek więcj…


Drugi wyjazd do Schöllkrippen

Do drugiego wyjazdu do Schöllkrippen zostało zakwalifikowanych 8 uczniów i uczennic ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Kochanowicach. Głównym i niezmiennym kryterium wyboru jest bardzo dobra znajomość języka niemieckiego umożliwiająca w miarę samodzielną komunikację. Pierszeństwo mieli w tym roku ci uczniowie i te uczennice, których rodziny przyjęły gości niemieckich w ubiegłym roku szkolnym. Jeden uczeń ze Szkoły Podstawowej, w dniu wyjazdu w sobotę, rozchorował się poważnie i organizacyjnie było niemożliwe znalezienie na jego miejsce zastępstwa. Ostatecznie grupa miała następujący skład: Kamil Barwicki, Natalie Basan, Noemi Basan, Zuzanna Bunar, Monika Kaczmarczyk, Martyna Schulz i Sara Wieczorek więcej…


Wymiana uczniowska Z S Kochanowice- Mittelschule Schöllkrippen.

W dniach od 21 do 25 maja 2012r. odbyła się w Niemczech (Schöllkrippen, Bawaria) wymiana uczniów naszego gimnazjum z niemiecką szkołą Mittelschule Schöllkrippen. Wizyta ta stanowiła kontynuacją współpracy partnerskiej  między szkołami i była rewizytą w związku ze spotkaniem w poprzednim roku na terenie naszej szkoły. W wymianie brało udział 8 uczniów polskich (Magdalena Kożuch, Błażej Chrzęstek, Nikola Pacławska, Noemi Basan, Agnieszka Mazur , Agata Liebner, Piotr Gajderowicz, Kacper Mika) oraz 7 uczniów niemieckich (Lea Sternheimer, Aleksandra Chlopek, Alisa Sauer, Davinia Hammerschmitt, Jacquliene Büttner, Ina Gagola, Ulla Schmitt) więcej…


Kolejny raz przyjmujemy gości z Niemiec.

W dniach od 13 do 17 maja 2013 r. odbyła się w Kochanowicach wymiana uczniów naszego gimnazjum z niemiecką szkołą Mittelschule Schöllkrippen. Wizyta ta stanowiła kontynuacją współpracy partnerskiej  między naszymi szkołami. W wymianie brało udział 8 uczniów polskich (Magdalena Kożuch, Nikola Pacławska, Noemi Basan, Agnieszka Mazur , Agata Liebner, Dawid Mazur, Kinga Loose, Klaudia Matusek) oraz 8 uczniów niemieckich (Aleksandra Chłopek, Ina Gagola, Sarah Sikorski, Maximilian Heilgenthal, Nils Becker, Eva- Maria Reingruber, Louis Rosenberger, Josephine Geib) więcej…


Wymiana uczniowska Zespół Szkół Kochanowice- Mittelschule Schöllkrippen

 W dniach od 6 do 10 października 2014r. odbyła się w Niemczech (Schöllkrippen, Bawaria) wymiana uczniów naszego gimnazjum z niemiecką szkołą Mittelschule Schöllkrippen. Wizyta ta stanowiła kontynuacją współpracy partnerskiej  między szkołami i była rewizytą w związku z poprzednim spotkaniem na terenie naszej szkoły więcej…


Wymiana uczniowska Zespół Szkół Kochanowice- Mittelschule Schöllkrippen

 W dniach od 13 do 17 kwietnia 2015r. odbyła się w Kochanowicach wymiana uczniów naszego gimnazjum z niemiecką szkołą Mittelschule Schöllkrippen. Wizyta ta stanowiła kontynuację współpracy partnerskiej  między naszymi szkołami. W wymianie brało udział 9 uczniów polskich (Zuzanna Maruszczyk, Justyna Tomys, Wiktoria Ratyńska, Agata Stachura, Martyna Gołąbek, Julia Prandzioch, Sandra Knejska, Marzena Pyka, Kinga Loose) oraz 9 uczniów niemieckich (Leonie Teutschlaeander, Wiktoria Filipowicz, Steven- Nicolas Boettger, Darlene Jahn, Bartek Wojtkowicz, Maria Julia Senia, Philip Kraus, Jessica Bear, Finn Debus) więcej…


Kolejna grupa uczniów z wizytą w partnerskiej szkole w Niemczech.

W dniach od 30 maja do 3 czerwca 2016 r. odbyła się w Niemczech (Schöllkrippen, Bawaria) wymiana uczniów naszego gimnazjum z niemiecką szkołą Mittelschule Schöllkrippen. Wizyta ta stanowiła kontynuacją współpracy partnerskiej między szkołami i była rewizytą w związku z poprzednim spotkaniem na terenie naszej szkoły więcej…


Kolejna wizyta niemieckich uczniów dobiegła końca.

W dniach od 24 do 28 kwietnia 2017 r. odbyła się w Kochanowicach międzynarodowa wymiana uczniów naszego gimnazjum z niemiecką szkołą Mittelschule Schöllkrippen. Wizyta ta stanowiła kontynuacją współpracy partnerskiej między naszymi szkołami. W wymianie brało udział 12 uczniów polskich (Zuzanna Maruszczyk, Justyna Tomys, Wiktoria Ratyńska, Agata Stachura, Martyna Markowicz, Karolina Mikuda, Mikołaj Blacha, Julia Jaroń, Sandra Prandzioch, Weronika Wołowczyk, Marta Kaczmarczyk, Janusz Pach) oraz 9 uczniów niemieckich (Philip Kraus, Helena Stevanin, Zuzanna Lakomik, Michael Bader, Mara Lippert, Vanessa Glahβ, Jana Grünewald, Denise Kretschmar, Merle Becker, Kacper Filipowicz- uczeń nie mógł przyjechać na wymianę do Polski, ponieważ zachorował) więcej…


Wymiana szkolna Zespół Szkół Kochanowice- Mittelschule Schöllkrippen

W dniach od 11 do 15 czerwca 2018r. odbyła się w Niemczech (Schöllkrippen, Bawaria) wymiana uczniów naszej szkoły z niemiecką szkołą Mittelschule Schöllkrippen. Wizyta ta stanowiła kontynuacją współpracy partnerskiej  między szkołami i była rewizytą  w związku z poprzednim spotkaniem na terenie naszej szkoły i gminy. W wymianie brało udział 10 uczniów polskich (Nikola Filipiak, Nikola Cierpioł, Monika Pyka, Mikołaj Blacha, Julia Jaroń, Janusz Pach, Laura Pyka, Weronika Wołowczyk, Marta Kaczmarczyk, Sandra Prandzioch) oraz 10 uczniów niemieckich (Jana Grünewald, Merle Becker, Wiktoria Cetkowska,  Lilli Elsässer, Maya Naumann, Magdalena Geib, Viktiroa July Glaab, Maciek Kmieć, Helene Giel, Nicole Brabänder) więcej…