Przydatne linki

  

  

Uczniowie klas Va oraz VI wzięli udział w międzyklasowej, integracyjnej  wycieczce do Wrocławia. Wyjazd dostarczył im wielu nowych, bardzo cennych informacji ze świata nauk przyrodniczych oraz niecodziennych wizualnych i słuchowych wrażeń podczas oglądania Panoramy Racławickiej. Pierwszym obiektem do zwiedzenia na naszej bogatej liście atrakcji było Muzeum Przyrodnicze Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie podziwialiśmy jelenia olbrzymiego –  największego rogacza wszech czasów, jedyny w kraju szkielet płetwala błękitnego – największego zwierzęcia jakie kiedykolwiek żyło na ziemi czy jajo mamutaka – największe jajo w świecie zwierząt. Pracownicy muzeum zbierają materiały zoologiczne i botaniczne przede wszystkim podczas prowadzonych przez siebie naukowych badań terenowych oraz przez organizowanie wypraw naukowych do różnych części świata. Kolejnym punktem na trasie naszej wycieczki było Hydropolis – miejsce nierozerwalnie związane z dziejami Wrocławia i historią jego wodociągów. Zwiedzającym udostępnia się 7 stałych stref tematycznych oraz cykliczne wystawy czasowe. Multimedia, interaktywne instalacje i technologie ukazują potencjał wody tkwiący w miastach, głębinach, atmosferze, a także w ludzkim ciele. W tym miejscu nietrudno uwierzyć, że wszystko zaczyna się od wody. Nasi uczniowie wzięli również udział w warsztatach edukacyjnych, podczas których w ciekawy i kolorowy sposób wprowadzeni zostali w tajniki chemii. Podczas zajęć samodzielnie przygotowywali lampę lawową oraz tęczę. Po wizycie w Hydropolis, o ciekawej i bardzo bogatej historii Wrocławia opowiadała nam pani przewodniczka. Podczas spaceru po zabytkowej części  miasta zobaczyliśmy stare kamienice, kościoły oraz ważne budynki użyteczności publicznej.  Zwieńczeniem naszej wyprawy było obejrzenie Panoramy Racławickiej – ogromnych rozmiarów obrazu przestawiającego bitwę pod Racławicami, namalowanego w XIX wieku przez zespół malarzy pod kierunkiem Jana Styki i Wojciecha Kossaka. Dla wielu uczniów nie było to zwykłe zwiedzanie, lecz prawdziwa przygoda – podobnie jak cała wycieczka do Wrocławia.