12 i 13 kwietnia 2022r. były ostatnimi dniami zajęć dydaktycznych przed świętami. Odbyło się wtedy, w naszej szkole przedstawienie wielkanocne w formie nagrania programu telewizyjnego pt. „Dzień dobry Kochanowice”. W nagraniu wzięli udział Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie ZS Kochanowice, Samorządowe Przedszkole oraz przedszkolaki z Bajkowej Krainy z Kochanowic i zaproszeni goście. Mali aktorzy ubrani odświętnie, a niektórzy w stroje ludowe, zaprezentowali przygotowane i wyćwiczone wcześniej wiersze i piosenki związane ze Świętami Wielkiej Nocy. Przybliżyli publiczności tradycje i zwyczaje związane z tymi świętami, a Zajączek wielkanocny ukrył w sali słodkie prezenty.

Inscenizacja została przygotowana przez klasę IIb i uczniów uczęszczających do świetlic szkolnych. Przedstawienie przybliżyło wszystkim wiedzę na temat wielkanocnych tradycji i zwyczajów, dowiedzieliśmy się także co powinno się znaleźć w koszyczku wielkanocnym. Widzowie dowiedzieli się o zapomnianych już obrzędach takich jak chodzenie po domach kolędników z gaikiem.

Tradycje wielkanocne są świadectwem naszej przynależności kulturowej, świadczą o naszym bogactwie pokoleniowym, a przede wszystkim są niepowtarzalne w swej różnorodności barw, smaków i zwyczajów. To od nas – dorosłych- zależy czy przetrwają, i na ile, w pamięci najmłodszego pokolenia pozostaną. Takie przedstawienia w okresie przedświątecznym to zawsze miłe akcenty naszego szkolnego życia. Pozwalają lepiej poczuć klimat Wielkanocy i uczą, że tradycje należy pielęgnować, ponieważ istnieje od setek lat.