Przydatne linki

  

  

Dnia 12 października 2021 roku w naszej szkole odbyło się „Narodowe Czytanie” pod patronatem Prezydenta RP. Wzięli w nim udział Pani Dyrektor – Joanna Grus- Blacha, Pani Maria Hadzik- kierownik Biblioteki Gminnej w Kochanowicach oraz uczniowie klasy VII a i VIII a .

Podczas tegorocznej, jubileuszowej – dziesiątej akcji odczytany został fragment sztuki Gabrieli Zapolskiej „Moralność pani Dulskiej”. Uczniowie wcielili się w postacie dramatu i odczytali akt pierwszy tego utworu a kwestie narratora odczytała P. Maria Hadzik.

Kreacje bohaterów, ciekawe dialogi, prosty język doskonale oddają tematykę i przesłanie utworu jakim jest ukazanie ludzkich słabości, a w głównej mierze pazerności, zawiści, skąpstwa i fałszu. Poprzez postać głównej bohaterki ukazana została ludzka obłuda , zakłamanie, podwójna moralność- inna dla domowników i najbliższych a zupełnie inna dla sąsiadów, obcych, otoczenia. Pojęcie „ dulszczyzny”, czyli dbania wyłącznie o pozory i tworzenie dobrego wizerunku tylko dla publiczności jest pojęciem aktualnym nawet w dzisiejszych czasach.

Akcja „Narodowe Czytanie” to doskonały sposób promowania czytelnictwa, a także przepięknych utworów literatury polskiej. To okazja do tego, aby przypomnieć sobie utwory naszych narodowych twórców.

Małgorzata Golenia
Małgorzata Morawiak