Przydatne linki

  

  

Obchody Dni Ziemi oficjalnie są już za nami, ale tak naprawdę wielu osobom czystość naszej planety leży mocno na sercu przez cały rok.

Za sprawą ucznia klasy IV Kamila Styczyrza i z jego inicjatywy, w piękne, słoneczne, środowe popołudnie w Ostrowie zebrała się duża grupa osób gotowych do pracy. Wszyscy zaopatrzeni w rękawiczki, worki, maseczki oraz dobre humory ruszyliśmy sprzątać śmieci. Jest ich niestety ogrom, zalegają w lasach i rowach przydrożnych. Zagrażają bezpieczeństwu ludzi i zwierząt, zatruwają środowisko naturalne oraz szpecą nasze otoczenie. Ilość butelek szklanych, plastikowych, worków, odpadów gospodarczych, kabli i innych dziwnych rzeczy wyrzucanych do lasu i rowów jest przerażająca. Mimo obowiązku płacenia za śmieci, segregowania, funkcjonowania punktów odbioru dużych gabarytów  jaki i elektrośmieci są ludzie, dla których środowisko naturalne jest mało ważne. Niszczą największy skarb jaki posiadają – planetę Ziemię.

Wśród bohaterów akcji byli uczniowie z najmłodszych klas szkoły, przedszkolacy, uczniowie starszych klas, rodzice i nauczyciele. W spontanicznej akcji wzięło udział około 40 osób. Wspólnymi silami posprzątany został teren leśny przy drodze z Ostrowa do Taniny oraz rowy przydrożne i przyleśne z Ostrowa do Kochanowic. Śmieci, które pozbieraliśmy zostały zapakowane do wszystkich worków jakie mieliśmy przy sobie – było ich kilkadziesiąt. Niestety, nie wszystkie śmieci zdołaliśmy zmieścić dlatego koniecznie chcemy akcję powtórzyć.

Dziękuję bardzo Kamilowi za zwołanie kolegów i koleżanek, wszystkim sprzątającym, zaangażowanym rodzicom i wspierającym akcję nauczycielom.

Do następnego razu! Mówimy głośne „NIE” zaśmiecaniu Ziemi!

Brawo dla wspaniałych, młodych ludzi, dających przykład jak należy postępować.

Joanna Grus-Blacha