Przydatne linki

  

  

Już po raz ósmy w ponad trzech tysiącach miejsc w Polsce i na świecie odbywa się Narodowe Czytanie. Akcja promująca czytelnictwo organizowana jest przez Prezydenta RP, a została zapoczątkowana w 2012 roku lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.

Do tegorocznej edycji para prezydencka wybrała osiem nowel, m.in. „Dym” Marii Konopnickiej, „Dobrą panią” Elizy Orzeszkowej, „Sachem” Henryka Sienkiewicza czy „Katarynkę” Bolesława Prusa. Jak zaznaczył prezydent, lektury te uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii.

Nasi uczniowie także 7 września 2019 r. wzięli udział we wspólnym czytaniu „Katarynki” Bolesława Prusa. Spotkanie zostało zorganizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Kochanowicach. Uczestnicy czytania wysłuchali nowelę Bolesława Prusa odczytaną przez zaproszonych gości, m.in. Posła RP Andrzeja Gawrona, poetkę Marię Dziuk, Przewodniczącego Rady Gminy Krzysztofa Pawełczyka, Radną Gminy Gabrielę Honisz, autorkę spektakli Marię Boczoń oraz nauczycielki ZS w Kochanowicach.

Na zakończenie młodsi uczestnicy akcji otrzymali własny egzemplarz noweli opieczętowany pamiątkową pieczęcią przygotowaną z okazji Narodowego Czytania.

Małgorzata Watoła-Hanulok