Przydatne linki

  

  

Tradycyjnie już, jak od wielu lat, Uczniowski Klub Sportowo – Turystyczno – Krajoznawczy TRAPER  w trakcie wakacji zaprosił uczniów gminy Kochanowice do aktywnego wypoczynku, połączonego z konieczną edukacją. 35 uczniów ze szkół w Kochanowicach, Kochcicach i Lubecku wyjechali do Zakopanego, by stamtąd robić wypady w góry. Wzorem lat ubiegłych, również i w tym roku wszystko rozpoczęło się od integracji grupy w DW „U Franka”, by po niej licencjonowany przewodnik tatrzański i ratownik TOPR – Tomasz Wojciechowski (wielokrotnie wypowiadający si e w wywiadach telewizyjnych po burzowych wypadkach w okolicy Giewontu) zaprezentował warunki bezpiecznego wędrowania po górach. Jest to bardzo doniosła sprawa, bo ich nieprzestrzeganie w tym roku pokazało, że cztery osoby zginęły  i 157 uległo obrażeniom na skutek burzy, przed którą nie zeszli w niskie partie gór. Uczestnicy obozu dowiedzieli się o aplikacji na smartfony informującej o nadchodzących burzach  z podawaną odległością od najbliższego wyładowania atmosferycznego, a także o numerze alarmowym do ratowników górskich. Świadomi taternicy znają aplikację Ratunek, która nie tylko automatycznie łączy się z TOPR-em, ale co bardzo ważne, podaje współrzędne osoby, która z tej aplikacji dzwoni. W sytuacji wypadku ratownicy od razu wiedzą, gdzie potrzebna jest pomoc i mogą błyskawicznie wyruszyć by jej udzielić.

Atrakcją tegorocznego wyjazdu było niewątpliwie m.in. wejście na Mały Kościelec, Kasprowy Wierch, uczniowie mieli również możliwość spłynięcia przełomem Dunajca. Po każdym wyjściu w góry uczestnicy obozu regenerowali swoje siły w Aquaparku. Czas obozu bardzo szybko minął, w pamięci zostały wspomnienia i zasady bezpieczeństwa w górach.

Opiekunowie:
A Gruca, P. Chmiel, K. Piątek i K. Ciach