Przydatne linki

  

  

3 września 2019 w osiemdziesiątą rocznicę wypowiedzenia przez Francję i Wielką Brytanię wojny III Rzeszy w sali gimnastycznej naszej szkoły odbyła się projekcja poruszającego filmu pt. „Rekonstrukcja historyczna z okresu II wojny światowej”. Powstał on na podstawie autorskiego scenariusza napisanego przez nauczyciela historii p. Mariusza Żymierskiego, który również go wyreżyserował.

W filmie wystąpiła młodzież naszej szkoły, a główne role kreowali ubiegłoroczni uczniowie klas trzecich gimnazjum oraz ósmoklasiści. Scenerię dla poruszających wydarzeń ukazujących gehennę mieszkańców gminy Kochanowice tuż przed wybuchem II wojny światowej oraz w kolejnych latach okupacji stanowił m.in. teren Górki Kochcickiej, gdzie znajduje się bunkier, na którego ścianach można do dziś dostrzec ślady ostrzału z broni ręcznej. Film jest doskonałą lekcją historii dla młodego pokolenia i wyrazem wdzięczności dla tych, którzy poświęcili dla wolności ojczyzny swoje życie.

Małgorzata Golenia