Przydatne linki

  

  

Dla każdego Polaka 11 listopada to dzień, w którym jesteśmy wdzięczni poprzednim pokoleniom za dar wolności.

Uczniowie klasy II b oraz IV a w ramach innowacji „Kochanowice-moja mała ojczyznamieli okazję poznać losy bohaterów narodowych, żołnierzy związanych z okolicami Kochanowic. 7 listopada udaliśmy się na cmentarz, aby upamiętnić ich poświęcenie i walkę. Zapaliliśmy znicz na grobie Jana Gambusia, poległego w czasie III Powstania Śląskiego, oddaliśmy hołd żołnierzom poległym we wrześniu 1939 r. w walce z hitlerowskim najeźdźcą. Wysłuchaliśmy opowieści o egzekucji 10- ciu Polaków w odwecie za rozstrzelanie niemieckiego leśniczego. Dowiedzieliśmy się również, gdzie znajdowała się zbiorowa mogiła niemieckich oraz radzieckich żołnierzy. Sporym zaskoczeniem była dla uczniów informacja, że obok naszej szkoły znajdował się do 1993 roku pomnik radzieckich żołnierzy poległych w rejonie Kochanowic w 1945 roku. Na koniec uczniowie posprzątali i uporządkowali mogiły.

Jak uczy nas historia, po 1918 roku jeszcze wiele razy nasi rodacy musieli walczyć o wolność, a przyszłe pokolenia powinny pamiętać, że „nie jest nam ona dana raz na zawsze, trzeba ją stale zdobywać na nowo”.

Agnieszka Kardas
Małgorzata Watoła-Hanulok