Przydatne linki

  

  

15 listopada odbyła się wycieczka klas 8 do Muzeum i Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau pod opieką p. Justyny Kozy, p. Mariusza Żymierskiego, p. Małgorzaty Watoły-Hanulok, p. Ireny Droździok oraz p. Piotra Jaronia.

Jest to miejsce, które dla całego świata stało się symbolem terroru, ludobójstwa i Holocaustu. W największym hitlerowskim obozie zagłady dokonano najtragiczniejszego masowego mordu w dziejach ludzkości. Nikt z nas nie pozostał obojętny wobec widoku prymitywnych baraków, pieców krematoryjnych, komór gazowych czy miejsc egzekucji. Uczniowie mieli okazję zobaczyć na własne oczy dowody najokrutniejszej zbrodni – bramę z napisem „Arbeit macht frei”, poobozowe bloki, wieże strażnicze, przedmioty deportowanych czy celę, w której zginął o. Maksymilian Kolbe. Byliśmy w miejscach, w których żydowskie rodziny oczekiwały na śmierć, szliśmy drogami, którymi prowadzono ludzi do komór gazowych. Była to niezwykle poruszająca lekcja historii, zmuszająca każdego człowieka do refleksji. Nie możemy zapominać, że to „ludzie ludziom zgotowali ten los”.

Ponadto zwiedziliśmy Muzeum Romów znajdujące się w okolicach oświęcimskiego rynku, w którym przybliżono nam historię i kulturę Romów. Obejrzeliśmy wystawę „Przenikanie kultur. Romowie kiedyś i dziś”, upamiętniającą ofiary eksterminacji Romów przez nazistów.

M. Watoła-Hanulok