Przydatne linki

  

  

W dniu 9 czerwca uczniowie klas: IVa, IVb oraz V wzięli udział w warsztatach przyrodniczych dotyczących genetyki, budowy ciała, uzębienia oraz trybu życia bobra europejskiego. Zajęcia, w których uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli, zadając wiele pytań i dzieląc się własną wiedzą, poprowadziły edukatorki Ośrodka Edukacyjnego Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego w Kalinie. Uczniowie zdobyli wiele bardzo ciekawych wiadomości o tym zwierzęciu przystosowanym do ziemnowodnego trybu życia. Ciekawostką jest to, że oczy bobra wyposażone są w trzecią, przezroczystą powiekę zapewniającą ochronę podczas nurkowania, ogon stanowi naturalny magazyn tłuszczu i jest organem termoregulacyjnym oraz to, że bóbr ma najwyższy wśród gryzoni stosunek masy mózgu do masy ciała, co ma swoje odzwierciedlenie w zachowaniu i zdolności do działania. Bóbr europejski występuje również na terenie Parku Krajobrazowego Lasy na Górną Liswartą.

Alicja Babiuch
Mariusz Koza
Projekt „Zielona Pracownia 2020”