Przydatne linki

  

  

Dla każdego Polaka 11 listopada to dzień, w którym jesteśmy wdzięczni poprzednim pokoleniom za dar wolności. Poznawać historię oraz upamiętniać rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę można na wiele sposobów. Niektórzy o bohaterach narodowych dowiadują się z lekcji, z podręczników czy uroczystości szkolnych.

Uczniowie klasy I b oraz V c mieli okazję poznać losy bohaterów, żołnierzy związanych z okolicami Kochanowic. 15 listopada udaliśmy się na cmentarz, aby upamiętnić ich poświęcenie i walkę. Naszym przewodnikiem była pani MARIA HOFFMANN – autorka książki „Między prawdą a legendą”, polonistka, rodowita mieszkanka Kochanowic. Zapaliliśmy znicz na grobie Jana Gambusia, poległego w czasie III Powstania Śląskiego, oddaliśmy hołd żołnierzom poległym we wrześniu 1939 r. w walce z hitlerowskim najeźdźcą. Z zapartym tchem przysłuchiwaliśmy się opowieści o egzekucji 10- ciu Polaków w odwecie za rozstrzelanie niemieckiego leśniczego. Dowiedzieliśmy się również, gdzie znajdowała się zbiorowa mogiła niemieckich oraz radzieckich żołnierzy. Sporym zaskoczeniem była dla uczniów informacja, że obok naszej szkoły znajdował się do 1993 roku pomnik radzieckich żołnierzy poległych w rejonie Kochanowic w 1945 roku.

Jak uczy nas historia, po 1918 roku jeszcze wiele razy nasi rodacy musieli walczyć o wolność, a przyszłe pokolenia powinny pamiętać, że „nie jest nam ona dana raz na zawsze, trzeba ją stale zdobywać na nowo”.

M. Watoła-Hanulok
A. Kardas