Przydatne linki

  

  

W dniu 14 listopada 2019 roku uczniowie Koła Naukowego „Ciekawi świata” uczestniczyli w bloku zajęć poświęconym Stanisławie Adamowiczowej. Pierwszą część spotkania w formie warsztatów poprowadziła pani Joanna Grajcar pracownik Powiatowej  Stacji  Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublińcu. Nasz gość przybliżył uczniom współczesne choroby zakaźne i opowiedział o istocie szczepień  ochronnych  jako najskuteczniejszej formie zapobiegania chorobom zakaźnym.  Jakie choroby są dziś groźne dla świata? Okazuje się, że jest to grypa – niebezpieczna choroba zakaźna układu oddechowego. Największa ilość zachorować występuje w czasie sezonowych epidemii, gdyż wirus jest przenoszony drogą kropelkową. Choroba może okazać się dramatyczna w skutkach, jeśli odpowiednio wcześnie nie podejmiemy leczenia. Związane z nią powikłania często mogą prowadzić do zgonu.

Ważne dla zdrowia jest również zdrowe odżywianie i dbanie o higienę osobistą. Najważniejsze zasady zdrowego żywienia to: regularność i różnorodność posiłków, ograniczenie tłuszczów zwierzęcych i soli, spożywanie w codziennej diecie warzyw i owoców. Regularne mycie rąk to najważniejszy zabieg higieniczny przeciwdziałający rozprzestrzenianiu się bakterii i innych zarazków, które mogą wywoływać grypę, przeziębienie oraz choroby układu pokarmowego.

W drugiej części zajęć miała miejsce kontynuacja tematu rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych. Uczniowie wykonywali doświadczenie  „Wędrująca woda”. Trzy szklanki zostały napełnione zabarwioną wodą, symbolizującą osoby będące nosicielami chorobotwórczych wirusów i bakterii. Pomiędzy pełne szklanki zostały postawione dwie puste symbolizujące osoby zdrowe.  Szklanki zostały odpowiednio połączone zwiniętymi papierowymi ręcznikami, poprzez które woda „przewędrowała” z pełnych szklanek do pustych. Doświadczenie to zobrazowało przenoszenie się bakterii drogą kropelkową miedzy ludźmi.

Zajęcia dostarczyły uczniom odpowiedzi na pytania: „Co to jest odporność?” i „Dlaczego warto się szczepić?”.

Alicja Babiuch
Mariusz Koza