Przydatne linki

  

  

W dniach 4-8 lutego 2019r. odbyła się pierwsza mobilność uczniów projektu The Erasmus Code w Lyonie, we Francji. Dnia 4 lutego bieżącego roku siedmioosobowa grupa w składzie Karol Kardas, Jacek Bojara, Kacper Pach, Kinga Pach, Lena Swatek oraz Monika Solecka-Pietryga i Kasia Górnik wyruszyła na pierwsze spotkanie partnerów realizowanego przez nas projektu Erasmus+. Wczesnym rankiem wylecieliśmy do Lyonu z międzylądowaniem we Frankfurcie. Przed południem byliśmy już we Francji, na lotnisku w Lyonie, skąd zostaliśmy odebrani przez naszych francuskich partnerów.  Z niecierpliwością oczekiwaliśmy na spotkanie z pozostałymi członkami naszego europejskiego zespołu. W poniedziałek 4 lutego zostaliśmy powitani w szkole przez dyrekcję oraz uczniów i nauczycieli francuskiej szkoły. Przedstawiliśmy się wszyscy sobie nawzajem i oficjalnie rozpoczęła się nasza wizyta. Koordynator projektu oraz uczniowie miejscowej szkoły zapoznawali nas z osobliwościami kraju, regionu, przedstawiali nam swoje tradycje, kulturę i zachęcali do uczestnictwa w przygotowanych przez siebie quizach. We wtorek, 5 lutego, odbyła się miejska gra na orientację w Parc de la Tete d’Or w Lyonie. Drużyny składające się z jednoosobowego przedstawiciela każdego z krajów otrzymały zestaw zadań do wykonania w określonym czasie. Ćwiczenie to opierało się na wykorzystaniu umiejętności pracy w grupie, logicznego myślenia, orientacji w terenie oraz umiejętności komunikacji w języku angielskim. Poza tym mogliśmy rozkoszować się urokami ogrodu botanicznego oraz spotkaniem z mieszkańcami pobliskiego zoo. Po lunchu, który był wstępem do poznania tajników francuskiej kuchni, udaliśmy się do Musee des Confluences, które zachwyciło nas pięknem oraz ilością ekspozycji. Byliśmy oczarowani przede wszystkim miejscem, w którym znajduje się muzeum – miejscem, w którym łączą się dwie przepływające przez Lyon rzeki, Saona i Rodan. Następnego dnia znów spotkaliśmy się w szkole, gdzie czekało nas nie lada wyzwanie – matematyczny escape room. Tutaj pracowaliśmy w jednym zespole starając się wspólnie rozwiązać zadania, które wcale nie należały do łatwych. Jaką mieliśmy satysfakcję, kiedy okazało się, że jako pierwsi uporaliśmy się z wszystkimi zagadkami, złamaliśmy szyfr i wydostaliśmy się z klasy! Byliśmy z siebie bardzo dumni. Po matematycznych zmaganiach nadszedł czas na wspólne śpiewanie pod kierunkiem nauczyciela muzyki, a następnie uczestniczyliśmy w konkursie językowym, który był okazją do przyswojenia sobie podstawowych zwrotów w językach naszych partnerów, a przede wszystkim był okazją do wspaniałej zabawy. W czwartek zwiedziliśmy przepiękne muzeum Musee des Beaux Arts (gdzie w mieszanych grupach narodowościowych kompletowaliśmy kolejne zadania) oraz Terreaux District, a następnie Cathedral de Fourviere znajdującą się na szczycie wzgórza Fourviere, skąd mogliśmy obserwować wspaniałą panoramę miasta oraz ruiny starożytnego teatru. Przygoda nasza zakończyła się w Vieux Lyon, które zachwyciło nas malowniczymi uliczkami oraz tajemniczymi przejściami między nimi. Dotarliśmy tutaj do miejsca, gdzie czekała na nas zaszyfrowana wiadomość będąca kwintesencją naszego spotkania. Działając wspólnie, rozwiązując kolejne zadania, podążając według znalezionych wskazówek, jednocząc się w różnorodności i słuchając siebie nawzajem wypełniliśmy naszą misję krzyżując niecne plany wprowadzenia chaosu w Europie. Pokazaliśmy, że nasza siła tkwi w jedności i chęci dialogu. Jednak to nie koniec, już wkrótce przed nami kolejna misja – spotkanie na szczycie w Czechach. I kolejna dawka przygód. Czas zbierać siły…

Więcej informacji o projekcie można znaleźć na blogu projektu prowadzonym przez koordynatorki.
Zachęcamy również do zobaczenia galerii projektu.

Katarzyna Górnik