Przydatne linki

  

  

Palmy są nieodłącznym elementem Niedzieli Palmowej rozpoczynającej Wielki Tydzień. Zgodnie z tradycją są symbolem życia, przygotowywane na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Dawniej wykonywane z gałązek wierzby, bukszpanu, witek brzozy z dodatkiem suszonych ziół, kwiatów czy zbóż. Ich ozdobę stanowiły kwiaty z bibuły czy krepiny.

Właśnie tę dawną i nieco dziś zapomnianą technikę tworzenia kwiatów z bibuły poznali uczniowie klasy II b oraz IV a w ramach innowacji „Kochanowice – moja mała ojczyzna”. Bibułkarstwem zajmowały się głównie kobiety zwane bibułkarkami albo kwiaciarkami, a przyroda była dla nich ogromną  inspiracją. Za pomocą kwiatów gospodynie przed Wielkanocą na nowo chciały wypełnić dom kolorami.

Nasi uczniowie najchętniej wykonywali kolorowe krokusy czy eleganckie róże. Nie zrazili się pierwszymi nieudanymi próbami, dzięki czemu w efekcie powstały piękne bukiety i palmy wielkanocne.

A. Kardas
M. Watoła-Hanulok