Przydatne linki

  

  

            Komiks od zawsze oznaczał rozrywkę, humor i przygodę. Od kilku lat ponownie zyskuje coraz więcej fanów. Rysunkowe opowieści z przygodami superbohaterów lubiane są nie tylko przez najmłodszych, ale także dorosłych. To właśnie komiks stał się głównym tematem warsztatów zorganizowanych 23 marca w GCKiI przez p. Marię Hadzik, dyrektor Gminnej Publicznej Biblioteki w Kochanowicach, w których wzięły udział klasy 6.

            W świat komiksu wprowadził uczniów Zbigniew Masternakpisarz, dziennikarz, scenarzysta, autor komiksów, a z zamiłowania piłkarz. Przyjechał do nas z Wrocławia, ale pochodzi z Gór Świętokrzyskich. Autor cyklu powieściowego Księstwo, w skład którego wchodzi Chmurołap, Scyzoryk i bestsellerowa powieść Niech żyje wolność. Na podstawie tej trylogii powstał film „Księstwo”, który wiosną 2012 roku trafił do kin. Kolejną powieść Nędzole zamierza zekranizować wybitny polski reżyser Krzysztof Zanussi. Książki Zbigniewa Masternaka ukazały się w przekładach na liczne języki obce.

            Na początku szóstoklasiści dowiedzieli się, jak powstał komiks, skąd wzięła się jego nazwa oraz przypomnieli najsłynniejszych komiksowych bohaterów. Pan Zbigniew na podstawie swoich komiksów zaprezentował uczniom najważniejsze cechy gatunku. Druga część warsztatów była bardzo praktyczna. Zadaniem uczniów było stworzenie komiksu o swojej miejscowości. Każdy z ogromnym zapałem i zaangażowaniem wziął się do rysowania pod czujnym okiem profesjonalisty. Szóstoklasiści mogli liczyć na wskazówki i cenne rady w trakcie pracy. Na koniec nasz gość zaprosił na środek autorów najlepszych jego zdaniem prac i krótko je omówił. Spośród tego grona wyłonił zwyciężczynię, którą okazała się Marta Kadzioch z klasy 6b. Została nagrodzona najnowszą książką pana Zbigniewa z własnoręczną dedykacją.

            To spotkanie było niezwykle ciekawą lekcją języka polskiego, połączeniem teorii z praktyką i możliwością poznania we własnej osobie znanego polskiego pisarza.

Małgorzata Watoła-Hanulok

Małgorzata Golenia