Przydatne linki

  

  

Maj jest szczególnym miesiącem w historii Polski. Już w pierwsze  dni tego pięknego miesiąca obchodzone są trzy ważne święta : Święto Pracy, Święto Flagi i Święto Konstytucji 3 Maja.

Czym zasłużyły te majowe dni, aby stać się świętami?

1 majaŚwięto Pracy  to międzynarodowe święto robotnicze i pracownicze . Jest ono związane z walką robotników na całym świecie, którzy w czasie gwałtownego rozwoju przemysłu byli nieludzko wykorzystywani przez pracodawców. Ich dzień pracy trwał od 11- 16 godzin. Pracodawcy bogacili się, a robotnicy nie mogli liczyć na żadne podwyżki płac. Do tego byli źle traktowani. Najgorsza sytuacja była w Chicago w USA. Tam, oraz w wielu innych miastach zaczęły się bunty robotników, strajki. Powstały pierwsze związki broniące pracowników i żądające ośmiogodzinnego dnia pracy. Ich żądania zostały odrzucone. W efekcie 1 maja 1886 r. rozpoczął się  ogólnokrajowy strajk, stanęły wszystkie fabryki. Doszło do manifestacji, w których rannych zostało wiele osób. Wiele osób także zginęło. W reakcji na te wydarzenia w roku 1889 w Paryżu odbył się II kongres Międzynarodówki, podczas którego ustanowiono 1 maja  międzynarodowym dniem  walki o ośmiogodzinny dzień pracy.

Pierwsze majowe obchody w  wielu krajach, także w Polsce rozpoczęły się w 1890 r.

W Polsce Święto Pracy ma status święta państwowego i jest dniem wolnym od pracy. W przeszłości było to jedno z najważniejszych świąt PRL-u. 1 maja był dniem barwnych pochodów, w których brały udział całe rodziny.

2 maja to Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Święto to ma stosunkowo krótką tradycję, bowiem sięga 2004 roku. Jego główną rolą jest popularyzowanie wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych oraz uczenie do nich szacunku .

Dzień 2 maja  został wybrany z kilku  powodów historycznych. W czasach Polski Ludowej właśnie tego dnia nakazywano ludności zdejmowanie flag państwowych po święcie 1 Maja, aby nie były one wywieszone w dniu Święta Konstytucji 3 Maja, które było zniesione przez władze komunistyczne. 2 maja 1945 r. żołnierze polscy zawiesili biało- czerwony sztandar na Kolumnie Zwycięstwa w Tiergarten w Berlinie. Ponadto jest to Dzień Polonii i Polaków za granicą.

Jak wiemy naszymi barwami narodowymi są kolory biały i czerwony, które na fladze układają się w dwóch poziomych, równoległych pasach o tej samej szerokości. Kolor biały oznacza czystość i dobro narodu polskiego. Czerwony- dostojność, majestat i potęgę władców polskich.

Święto Narodowe 3 Maja obchodzone jest w rocznicę uchwalenia w 1791 r. Konstytucji Rzeczypospolitej Obojga Narodów (czyli Polski i Litwy połączonych unią). Konstytucja ta była pierwszą w Europie i drugą na świecie(po amerykańskiej) nowoczesną i demokratyczną konstytucją. Była ona odpowiedzią na złą sytuację wewnętrzną i międzynarodową naszego kraju. Był to bardzo ważny dokument ujęty w  11 artykułach, który określał podział władzy, przywileje szlachty, zmieniał zasady wyboru króla i in. ustalenia. Celem tej ustawy było ratowanie Rzeczypospolitej, która była już zagrabiona przez zaborców Prusy, Austrię i Rosję. Konstytucja obowiązywała tylko przez rok, gdyż została obalona przez przeciwników. Król skapitulował. Doszło do kolejnych rozbiorów Polski. Z naszego państwa zostały jedynie skrawki a po trzecim rozbiorze nasz kraj całkowicie zniknął z mapy świata. Jednak duch narodu nie umarł i nadal dążono  do odzyskania niepodległości.

Już  5 maja 1791 roku dzień 3 maja uznany został za Święto Konstytucji 3 Maja. Obchody tego święta zakazane były podczas zaborów. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku dzień ten to został uznany  za święto narodowe  i jest ono obchodzone od 1919 roku z powojenną przerwą do 1990 roku. W czasach PRL obchody były zakazane , a władze pilnowały, by zaraz po 1 maja zdejmować wszystkie flagi. Po zmianie ustroju w 1990 roku Święto Konstytucji 3 Maja należy do najbardziej uroczyście obchodzonych polskich świąt. Tego dnia organizowane są różne pokazy wojskowe i uroczystości patriotyczne.

Święta te wpisały się na stałe w kalendarz świąt państwowych. Pamiętajmy, że te trzy dni to nie tylko majówki, odpoczynek, relaks, ale także okazja do wspomnienia ważnych wydarzeń, które zaistniały w naszej historii.

Zachęcam do obejrzenia krótkich prezentacji.

Małgorzata Morawiak