Przydatne linki

  

  

Korzystając z okazji, że większość czasu spędzamy w domu i jesteśmy bardziej skłonni do przemyśleń i refleksji, warto z większą starannością przyjrzeć się nawykom, które towarzyszą nam w codziennym życiu, a których zmiana może przyczynić się do poprawy stanu naszej planety.

Proste nawyki uszczęśliwiają naszą planetę. Uświadom sobie i ludziom z Twojego otoczenia, że nic nie dzieje się bez przyczyny. Pogarszająca się kondycja Ziemi, też. Dlatego:

NIE PRODUKUJ ŚMIECI

 • Nie wyrzucaj, naprawiaj! Jak coś się psuje, to wyrzucamy. A to obciąża środowisko, bo generuje śmieci. Reperowanie może dawać dużo satysfakcji. I wyzwala kreatywność!
 • Daj im nowe życie. Masz starą firankę? Zrób z niej woreczki na warzywa i owoce. To nietrudne. W sklepie za każdy zapłacisz ok. 5 zł, a wybierając się do marketu, potrzebujesz ich kilku. Zaoszczędzisz!
 • Dbaj o rzeczy. Dzięki troskliwej pielęgnacji i użytkowaniu każda może mieć dłuższe życie: ubrania prane w łagodnych środkach, według zaleceń producenta, właściwe przechowywanie butów…

ZAKRĘĆ KRAN!

 • Zrób test: Weź z kuchni dzbanek i patrz jak szybko napełnia się wodą z kranu. W minutę może spłynąć 6 litrów wody. Dlatego nie zostawiaj lejącej się wody podczas mycia zębów. W ciągu doby zaoszczędzisz 24 litry, a w skali roku 8700 litrów! Przekonujące, prawda?
 • Uruchom tryb EKO: Zanim włączysz zmywarkę, ustaw ją na tryb EKO, który oszczędza i prąd i wodę. Zachęć rodziców do korzystania z tej opcji.
 • Masz ogród lub balkon? Ustaw beczkę lub wiaderka i łap deszczówkę do podlewania roślin. Tylko nie nawadniaj roślin w upalny dzień. Poczekaj do wieczora, aż temperatura spadnie. Mniej wody wyparuje, a rośliny bardziej skorzystają.

ZUŻYJ, WYPŁUCZ, UŻYJ PONOWNIE, to znaczy:             

 • Ograniczaj plastik.
 • Używaj butelek wielokrotnego użytku.
 • Na co dzień używaj materiałowej siatki na zakupy.
 • Kupując warzywa i owoce, nie pakuj ich w foliowe torebki.
 • Nie pij przez słomkę.
 • Nie korzystaj z jednorazowych naczyń.
 • Zawsze wybieraj napój w szklanej butelce. Szkło jest prostsze w recyklingu.

Jeśli nie zrobimy nic, za 30 lat plastik w oceanach będzie ważył więcej niż pływające w nim ryby…

DOCEŃ SEGREGOWANIE

 • Wysypiska niesegregowanych śmieci są po prostu szkodliwe. Zgromadzone w jednym miejscu, wytwarzają gazy i toksyczny pył.
 • 360 kg śmieci rocznie. Tyle statystycznie wytwarza każdy z nas. Sortowanie ich i przetwarzanie to skuteczna metoda, by chronić środowisko. Tona makulatury daje tyle surowca co 17 drzew. Tona szkła to 3000 półlitrowych butelek. To się opłaca!

WYCIĄGNIJ WTYCZKĘ

 • Pożeracze energii elektrycznej. Wszystkie sprzęty pozostawione w trybie czuwania przez cały dzień są w gotowości, tylko…, po co, skoro ciebie nie ma? Czerpią prąd i obciążają twój rachunek i naszą planetę.
 • Przed pójściem spać pożegnaj wszystkie energetyczne wampirki. Powyłączaj urządzenia , powyjmuj wtyczki. Konsola do gier trzymana cały czas w trybie czuwania pożera tyle prądu, co włączone światło w tym samym czasie.

NIE MARNUJ JEDZENIA

 • Pokochaj zamrażarkę. Zamrażanie to najlepszy i najskuteczniejszy sposób na przedłużenie trwałości jedzenia. Porcjuj i zamrażaj- nie marnuj żywności.
 • Gotuj z resztek. Czyli wykorzystuj produkty w największym stopniu jak się da. Obite jabłko, czy zeschnięte pieczywo, nie zasłużyło na to, by wylądować w koszu. Na wszystko jest sposób, a kuchnia z resztek to teraz najgorętszy trend!
 • Zaopatrz spiżarkę. Suche składniki, kasze, makarony, ryż, przyprawy pozwolą na szybkie przygotowanie posiłku. Do sklepu trzeba wtedy pójść po świeże produkty. Częste kupowanie opakowanych produktów to więcej plastikowych śmieci.

BĄDŹ ODPOWIEDZIALNY NA ZAKUPACH

 • Odmawiaj reklamie i promocji. Jeśli kupisz 3 puszki fasoli, czwarta gratis? Nie daj się wciągnąć w tę grę. Przed wyjściem do sklepu rób listę i rygorystycznie trzymaj się jej.
 • Zanim kupisz kolejne buty czy sukienkę, uczciwie się zastanów, czy na pewno ich potrzebujesz. A jeśli tak, zrób przegląd rzeczy i niepotrzebne podaj dalej. Skorzystaj z aplikacji (np. Vinted), dzięki którym zrobisz to szybko i wygodnie!
 • Kupuj mniej. Po prostu. Z listą, po przejrzeniu zapasów, przemyśleniu realnych potrzeb. Odpowiedzialnie.

Przeczytaj i podaj dalej. Zmieniaj świadomość, swoją i innych, zwłaszcza tych, którym się wydaje, że Ziemia to niewyczerpalne źródło życia.  Każdy z nas ma tu coś do zrobienia. Dla siebie, swoich dzieci, wnuków.

By Ziemia mogła zdrowo żyć, a my z nią.

  

Izabela Polak

Opiekun SU