Przydatne linki

  

  

W dniu 5 czerwca 2018 roku w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie odbyła się konferencja podsumowująca Konkurs o tytuł „Regionalnego lidera kształtowania postaw proekologicznych”. Prezentacja przykładów dobrej praktyki pedagogicznej. Podczas konferencji nagrodzono laureatów konkursu, który adresowany był do szkół z terenu Częstochowy oraz powiatów: częstochowskiego, kłobuckiego, lublinieckiego, myszkowskiego i zawierciańskiego.

Konkurs odbywał się w ramach ogłoszonego przez Ministra Edukacji Narodowej w roku szkolnym 2017/2018 kierunku realizacji polityki oświatowej państwa Wzmacnianie wychowawczej roli szkoły oraz nawiązywał do Strategii Ochrony Przyrody Województwa Śląskiego do roku 2030. Praca konkursowa miała się składać z dwóch części i koncentrować na pięciu wybranych, różnorodnych przedsięwzięciach realizowanych w zakresie edukacji ekologicznej przez szkołę. Zespół Szkół w Kochanowicach znalazł się w gronie trzech wyróżnionych w regionie szkół. Autorami pracy Pięć kroków na szczyt ekologii są nauczyciele Alicja Babiuch i Mariusz Koza.


 

1 czerwca, w dzień dziecka  w naszej szkole odbył się Dzień profilaktyki połączony z Dniem papieskim. Cały program składał się z czterech części i trwał około 3-4 godziny. Pierwszą częścią było przedstawienie profesjonalnych aktorów, p. Bogdana oraz pani Kai z teatru Małgo. Zaprezentowali oni trzy scenki, w których dotykany był problem dzieci w dzisiejszych czasach. Poczynając od rygorystycznych rodziców, pijaństwa w domu, a kończąc na gnębieniu w szkole. Na zakończenie, odbył się konkurs o tematyce religijnej i wiedzy o Janie Pawle II.

 

Następnie, po 10-minutowej przerwie odbył się program o naszym patronie. Przypomniano prezentacje z przemówieniami Jana Pawła II z treściami o charakterze profilaktycznym, połączone z deklamacją klasyków romantycznych (Mickiewicz, Norwid). Program profilaktyczny uczniów rozpoczął się przemówieniem Kamila Zakrzewskiego z klasy 6a – które zdobyło pierwsze miejsce w konkursie skierowanym do uczniów klas szóstych na przemówienie o tematyce profilaktycznej. Od razu potem, klasy 2 gimnazjum wyszły ze spektaklem, który według mnie bardzo pobudził atmosferę na sali oraz wzbudził wiele refleksji i emocji. Przedstawienie pt. „Maski” opowiadało o dziewczynie, Inie, która nie była taka sama jak inni i nie nosiła masek. Cały spektakl zmagała się z kuszeniem ze strony innych, ukrytych za maską, aby też w swoim życiu założyła maskę i za nią chowała najważniejszą cechę życia – miłość. Ina skutecznie broniła się przed oferowanymi różnymi maskami, ostatecznie wpłynęła na to, by wszyscy młodzi aktorzy te maski pozrzucali, by być autentyczni i prawdziwi. Na samym końcu odbyła się debata oksfordzka, w której brali udział uczniowie klasy 3B oraz 3A. Tematem był: Alkohol – bardziej szkodzi czy pomaga? Po burzliwej rozmowie i wymianie argumentów, ostatecznie wygrała klasa 3A, która broniła tezy, że alkohol bardziej szkodzi”


10 maja odbyła się wycieczka klasy III a oraz III b do Muzeum i Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau pod opieką wychowawczyń p. M. Golenia i M. Watoła.

Jest to miejsce, które dla całego świata stało się symbolem terroru, ludobójstwa i Holocaustu. W największym hitlerowskim obozie zagłady dokonano najtragiczniejszego masowego mordu w dziejach ludzkości. Nikt z nas nie pozostał obojętny wobec widoku prymitywnych baraków, pieców krematoryjnych, komór gazowych czy miejsc egzekucji. Uczniowie mieli okazję zobaczyć na własne oczy dowody najokrutniejszej zbrodni – bramę z napisem „Arbeit macht frei”, poobozowe bloki, wieże strażnicze, przedmioty deportowanych czy celę, w której zginął o. Maksymilian Kolbe. Byliśmy w miejscach, w których żydowskie rodziny oczekiwały na śmierć, szliśmy drogami, którymi prowadzono ludzi do komór gazowych. Była to niezwykle poruszająca lekcja historii, zmuszająca każdego człowieka do refleksji. Nie możemy zapominać, że to „ludzie ludziom zgotowali ten los”.

 


W ramach lekcji języka polskiego uczniowie klasy IV a i IV b pod opieką p. R. Galuski, I. Osadnik, M. Watoły  wzięli udział w nietypowym interaktywnym widowisku teatralnym „Talent show, czyli kulisy produkcji telewizyjnych”.
21 lutego czwartoklasiści zobaczyli na scenie lublinieckiego MDK-u spektakl teatralny w wykonaniu aktorów Teatru Show.

Wszyscy przenieśliśmy się do zaczarowanego świata telewizji. Sława, popularność, rozpoznawalność – któż z nas nie chciałby ich mieć? Podczas wspólnej zabawy poznaliśmy tajniki realizacji obrazu. Zobaczyliśmy, jak na planie filmowym pracuje ekipa filmowa, czyli operator kamery, realizator obrazu, dźwiękowiec i prezenterzy telewizyjni. Szczególną atrakcją była realizacja teledysku z udziałem naszych uczniów. Sześcioro czwartoklasistów otrzymało bilet szczęścia, który umożliwiał im zaprezentowanie na scenie swojego talentu.  Mariusz i Madzia byli bohaterami teledysku, Amelka pięknie tańczyła, Tomek pokazał taniec robota, Agnieszka ujawniła swój talent wokalny, a Dominik przekonał się, jak działa green screen. Każdy z nich nauczył się współpracować z kamerą. Już nie możemy się doczekać efektu ich pracy, zmontowany teledysk z ich udziałem obejrzymy za kilka tygodni.

 


W bardzo ciepłym i wyjątkowo serdecznym klimacie uczniowie klas III gimnazjum spędzą swoją ostatnią wspólną wigilię w Zespole Szkół w Kochanowicach.
Przygotowując się do nadchodzących najtrudniejszych miesięcy nauki i egzaminów końcowych postanowili  zrobić  niespodziankę całej szkolnej społeczności. W ramach zajęć artystycznych z plastyki wykonali samodzielnie piękne modele szopek bożonarodzeniowych, które można było oglądać na wystawie zorganizowanej w dniach 20 i 21 grudnia 2017 r. w holu szkoły.
Biorąc pod uwagę rolę światła w tradycji tego Święta zastosowali montaż oświetlenia  ledowego dodając każdemu modelowi szopki wyjątkowego  uroku.


 

Już wielokrotnie młodzież naszej szkoły włączała się w różne działania na rzecz innych. Gdy uczniowie klasy VI b na lekcji języka polskiego dowiedzieli się o działalności Marzycielskiej Poczty, natychmiast postanowili się do niej przyłączyć. Marzycielska Poczta narodziła się pod koniec 2009 roku. To ogólnopolska akcja, która polega na wysyłaniu tradycyjnych listów i kartek do ciężko chorych dzieci. Dzieci te zmuszone są do ciągłej rehabilitacji i częstych pobytów w szpitalach. Choroba ogranicza ich kontakt z rówieśnikami, wobec tego Marzycielska Poczta to ich jedyne okno na świat oraz możliwość poznawania nowych ludzi i miejsc. Otrzymywane przesyłki pozwalają dzieciom rozproszyć uczucie samotności, stwarzając wiele okazji do uśmiechu. Dodają im siły do walki z chorobą i sprawiają, że ci mali, dzielni bohaterowie mogą choć na chwilę zapomnieć  o chorobie.

Po obejrzeniu profili chorych dzieci nasi uczniowie postanowili napisać listy do małej Lenki. Jej historia niezwykle poruszyła ich serca. Z ogromną radością i wielkim zaangażowaniem przystąpili do pisania listów i wykonywania podarunków dla dziewczynki. Ponieważ akcja pozwala również na przesłanie dzieciom upominków,  uczniowie postanowili zorganizować w klasie zbiórkę prezentów dla adresatki.  Ich ofiarność przerosła nasze oczekiwania. W efekcie z małej przesyłki powstała duża paczka, którą wysłaliśmy Lence.


12 grudnia 2017 r. w Zespole Szkół w Kochanowicach odbył się Jarmark Bożonarodzeniowy przygotowany przez nauczycieli H. Zakrzewską, M. Morawiak, J. Niesłony, J. Piskoń, D. Matuska oraz Samorząd Uczniowski i innych nauczycieli.
Kiermasz zorganizowany w czasie, kiedy wszyscy czują już atmosferę świąt, był doskonałą okazją do spotkania się z mieszkańcami Kochanowic oraz okolicznych miejscowości.

Podczas spotkania zaproszeni goście mogli obejrzeć program artystyczny, w którym wystąpili uczniowie naszej szkoły, skosztować pysznych ciast przygotowanych przez rodziców. Dla wielu przybyłych była to okazja do spotkania się ze znajomymi, wspólnego kolędowania oraz zakupu ozdób świątecznych przygotowanych przez nauczycieli oraz uczniów. Spotkanie upłynęło w miłej, świątecznej atmosferze pełnej wzruszeń, radości, marzeń oraz nadziei na przyszłość.
Kiermasz przyciągnął wielu gości. W tym roku wszystkie przygotowane stoiska z ozdobami świątecznymi cieszyły się ogromnym powodzeniem. Szczególną uwagę przyciągały piękne ozdoby wykonane różnorodnymi technikami: z darów natury, drewna, szyszek, orzechów i innych materiałów oraz ręcznie wykonane i ozdobione stroiki, świeczniki, choinki.


W ramach innowacji pedagogicznej uczniowie klasy III c oraz VII a mieli okazję uczestniczyć w wyjeździe do podziemnej kopalni „Królowa Luiza” w Zabrzu. Zaledwie kilkadziesiąt metrów pod powierzchnią tętniącego życiem miasta, kryją się podziemne korytarze 14 kilometrowej sztolni, której początki sięgają XVIII wieku. Sztolnia łącząca Zabrze i Chorzów była drążona siłą ludzkich mięśni przez 64 lata. Jest najdłuższą budowlą hydrotechniczną w europejskim górnictwie węglowym.

Była to dla nas niesamowita górnicza podróż w czasie. Spacerowaliśmy oryginalnymi XIX – wiecznymi korytarzami, przeszliśmy przez labirynt podziemnych chodników i wyrobisk. Czasami bywało trudno, gdy najniższe przejście miało tylko 90 centymetrów wysokości. Kopalnia „Królowa Luiza” to również największy podziemny park maszyn górniczych w Polsce, zobaczyliśmy pokaz ich pracy oraz usłyszeliśmy huk pracujących górniczych urządzeń. Dla wielu największą atrakcją była przejażdżka kolejką „Karlik”. Na koniec spotkaliśmy prawdziwego górnika w tradycyjnym stroju, który opowiedział nam o swojej pracy, górniczych przesądach i legendach.


  „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest i nie przez to, co ma,lecz przez to, czym dzieli się z innymi.”
Jan Paweł II

Drogi Darczyńco, cieszymy się, że razem z nami zmieniasz świat na lepsze!

Miłość wyrażana jest poprzez wrażliwość na drugiego człowieka. Darczyńcy SZLACHETNEJ PACZKI dodatkowo okazują ją w prezencie, który trafia prosto w serca rodziny. Sami wiemy, jak się czujemy, gdy ktoś pomaga spełnić nasze marzenia, zwłaszcza kiedy wydają się nierealne. Po raz kolejny mieliśmy okazję przekonać się o Waszej hojności i wielkim sercu. Cieszymy się, że jesteście częścią tej radości, którą przeżywała obdarowana rodzina podczas dostarczenia Paczki. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie „Szlachetnej Paczki” w Zespole Szkół w Kochanowicach. Do stworzenia paczki przyczynili się:

– uczniowie, rodzice i nauczyciele ZS w Kochanowicach,
– Stowarzyszenie Miłośników Gminy Kochanowice,
– Pani Maria Hadzik, Gminna Biblioteka Publiczna w Kochanowicach,
– Urząd Gminy w Kochanowicach,
– Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kochanowicach,
– Samorządowe Przedszkole w Kochanowicach,
– Pan poseł Andrzej Gawron,
– Przedszkole – żłobek „Bajkowa Kraina” w Kochanowicach,
– Piekarnia – Ciastkarnia „Famuła”.

W ramach podziękowania od rodziny otrzymaliśmy przepiękną kartkę bożonarodzeniową wraz z własnoręcznie upieczonymi świątecznymi piernikami i życzeniami skierowanymi do nas wszystkich:

„Bardzo dziękujemy za wsparcie naszej rodziny. Życzymy zdrowych, wesołych i magicznych świąt Bożego Narodzenia”.


Mikołajki i Święta Bożego Narodzenia to czas obdarowywania się prezentami. Wspaniałym prezentem dla uczniów klasy III a i III b okazał się wyjazd w dniu 6 grudnia 2017 r. Uczniowie pod opieką p. Anny Osińskiej i p. Małgorzaty Goleni wybrali się w tym dniu do  Katowic.  Choć stolica województwa śląskiego to młode, 150-letnie miasto, to jednak pod względem architektury, jedno z ciekawszych miejsc w Polsce. Jest tu pierwszy w Polsce wieżowiec, największe centrum kongresowe w Polsce, pierwsza na ziemiach polskich realizacja idealistycznego miasta-ogrodu,  budynek Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i oczywiście charakterystyczny Spodek.  O tej porze roku miasto nabiera dodatkowego uroku, gdyż wszędzie znajdują się przepiękne dekoracje bożonarodzeniowe i iluminacje świetlne. Niezapomnianych wrażeń  dostarczył również młodzieży film „Listy do M.”,   który pokazuje, jak niewiele trzeba, by poczuć odrobinę szczęścia i udowadnia, że cuda się zdarzają.


Dnia 4 grudnia grupa wolontariuszy z Zespołu Szkół w Kochanowicach wraz z opiekunami Panem Piotrem Chmiel, Paniami Izabelą Polak oraz Dorotą Kamińska uczestniczyli w wycieczce do Katowic. Wyjazd został zorganizowany z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza i był nagrodą Wójta Gminy Kochanowice Ireneusza Czecha za zaangażowanie i pomoc potrzebującym. W programie wyjazdu było spotkanie szkoleniowo-integracyjne w Ośrodku Profilaktyczno-Szkoleniowym im. ks. Franciszka Blachnickiego. Ksiądz Wojciech Ignasiak mówił jak ważne jest to, by komuś poświęcać czas i wchodzić w relacje, by komunikację wirtualną zastępować realną, a pomaganie traktować jako sposób na radzenie sobie z trudnościami i jako alternatywę dla niebezpiecznego eksperymentowania. Spotkanie zakończono tańcem integracyjnym.

Następnym punktem wycieczki były zajęcia w Jumpcity. Rozpoczęły się intensywną rozgrzewką pod kierunkiem trenera. Następnie uczestnicy mogli dowolnie korzystać z trampolin oraz basenu piankowego. Zabawa w Jumpcity mocno zintegrowało wolontariuszy, przekonała, że nie ma spraw niemożliwych i każdy, kto ma dobrą wolę jest w stanie osiągnąć to, co wydawało się niewykonalne. Wszyscy uczniowie wrócili bardzo zadowoleni i zmotywowani do angażowania się w bezinteresowną pomoc. Wyrażamy ogromną wdzięczność Panu Wójtowi za przychylność i nagrodzenie wolontariuszy.


 

9 listopada uczniowie klasy III c, VI b oraz VII a w ramach innowacji pedagogicznej „Kochanowice – moja mała ojczyzna” mieli okazję uczestniczyć w nietypowym literackim spotkaniu zorganizowanym we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Kochanowicach.  Naszą szkołę odwiedziła pani Maria Dziuk – poetka, animatorka kultury w gminie Kochanowice, autorka scenek teatralnych na „Święto Kwitnącego Różanecznika”, piosenek, bajek, organizatorka koncertów świątecznych, jasełek oraz członkini Lublinieckiego Literackiego Klubu „Logos”. Przede wszystkim autorka wielu wierszy o miejscowościach gminy Kochanowice w albumie „Nasza Ziemia”. Ponadto pani Maria swoje wiersze publikowała w almanachach literackich, m.in. „Ogrody Boga”(2014), „2 IV 2005”(2015), w książce antymagicznej „Piątek trzynastego”(2015), w almanachu współczesnej bajki polskiej „Drapaczka Anioła Stróża”(2015). Jej pasją jest zbieranie i opisywanie wierszem legend oraz ciekawych historii związanych z naszą okolicą.

Najnowszym dziełem pani Marii jest książka „Ziemia kochanowicka w legendach i opowieściach”, która na nowo odkrywa tajemnicze historie, przekazywane z pokolenia na pokolenie, ale obecne w pamięci już tylko najstarszych mieszkańców Kochanowic. Czas to zmienić, dlatego uczniowie z wielką uwagą i zainteresowaniem wysłuchali fragmentów legend. Dowiedzieli się, kim był Utopiec, dlaczego w okolicach Lisowa jest Ameryka, a niedaleko Pawełek Paryż. Wszyscy musieli uważnie słuchać, ponieważ czekał na nich krótki quiz sprawdzający ich wiedzę o kochanowickich legendach. Drugim zadaniem było napisanie wiersza z wykorzystaniem określonych wyrazów. Na zwycięzców czekała słodka nagroda. Uczestnicy spotkania mieli okazję zadać własne pytania dotyczące historii naszej szkoły czy miejscowości.

Na koniec siódmoklasiści oraz trzecioklasiści podziękowali pani Marii w imieniu wszystkich uczniów za spotkanie, wręczając pamiątkowy, własnoręcznie wykonany dyplom oraz napisany z tej okazji wiersz. Była to z pewnością bardzo interesująca lekcja, za którą pani Marii Dziuk dziękujemy i zapraszamy ponownie do naszej szkoły.


Dnia 4 października klasy trzecie naszego gimnazjum wraz z wychowawcami (p. Małgorzata Golenia i p. Małgorzata Watoła) oraz p. Piotrem Chmielem udały się na pielgrzymkę szkół im. Jana Pawła II na Jasną Górę.

O godzinie 8:50 wyruszyliśmy pociągiem z Kochanowic. Na miejscu zebrało się ok. 360 szkół, a na Wałach powiewało 300 sztandarów (w tym również nasz z pocztem sztandarowym w składzie: Piotr Kulisz, Ewa Bambynek i Karolina Kita). Wśród gimnazjów i podstawówek znalazły się również 2 przedszkola i KUL. Każdy z uczestników otrzymał mały różaniec, śpiewnik, broszkę i małą reprodukcję obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej z „Bogurodzicą” na odwrocie.

Wszyscy uczestniczyli w różańcu, następnie o godzinie 11:00 rozpoczęła się msza święta. Prowadził ją biskup radomski Henryk Tomasik. Gościnnie pojawił się na niej również ks. Dariusz Kowalczyk, prezes Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Biskup mówił o tym, że rok 2017 jest wypełniony ważnymi jubileuszami. Są nimi trzechsetlecie koronacji obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, stulecie objawień w Fatimie i 140 rocznica objawień w Gietrzwałdzie. Podkreślał, że Maryja mówiła wtedy nie tylko do tych kilku- i kilkunastoletnich dzieci, ale także do nas.