Przydatne linki

  

  


Rok szkolny 2016/2017


1 czerwca 2017 r. odbył się w Zespole Szkół w Kochanowicach Dzień Europejski. Celami imprezy były: rozbudzanie u dzieci i młodzieży zamiłowania do śpiewu, popularyzacja śpiewu jako formy rozwoju i ekspresji, promocja kultury europejskiej poprzez muzykę, stroje, motywowanie uczniów do nauki języków obcych, promowanie młodych talentów oraz propagowanie zdrowego stylu życia.

Impreza miała formę konkursu klasowego pod hasłem „Mam talent” i została zorganizowana przez nauczycielki z Zespołu Przedmiotowego Języków Obcych. Uczniowie biorący udział w konkursie zostali podzieleni na dwie kategorie wiekowe: klasy 4-6 szkoły podstawowej oraz klasy 1-3 gimnazjum. W ramach konkursu klasy rywalizowały ze sobą w następujących konkurencjach:

  • Strój, prezentacja kraju – wszyscy uczniowie danej klasy przebrali się w stroje w barwach wylosowanego wcześniej kraju, przygotowali baner i flagę danego kraju,
  • Talent – reprezentanci klasy zaprezentowali dowolny talent w określonym czasie 6 minut,
  • Karaoke obcojęzyczne – reprezentanci klas wzięli udział w karaoke obcojęzycznym wykonując piosenkę w języku angielskim lub niemieckim wylosowaną przed występem,
  • Konkurencja sportowa – jedna osoba z każdej klasy przystąpiła do konkurencji sportowej dostosowanej do wieku uczestnika.

W każdej kategorii wiekowej wyłoniony został jeden zwycięzca – jedna klasa. W szkole podstawowej najlepsza okazała się klasa 6a, natomiast w gimnazjum – klasa 1b. Nagrodą dla zwycięskich klas będzie dzień bez pytania, kartkówek oraz klasówek.

W poszczególnych zadaniach, wynikających z przygotowań do imprezy, uczniów wspierali wychowawcy, za co im bardzo dziękujemy.


Uczniowie klasy II a oraz II b pod opieką wychowawczyń p. Małgorzaty Watoła oraz Małgorzaty Golenia uczestniczyli w dniach 1-2 czerwca w wyjeździe do Kotliny Kłodzkiej. Wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania Paczkowa, nazywanego „polskim Carcassone”, z uwagi na znakomicie zachowany średniowieczny układ miejski. Odwiedziliśmy najsłynniejszy kościół warowny pw. św. Jana Ewangelisty, przykład  gotyckiej architektury sakralnej oraz legendarny „Dom Kata”.

Kolejnym punktem była kopalnia złota w Złotym Stoku, gdzie mieliśmy okazję wędrować podziemnymi korytarzami oraz jechać podziemnym tramwajem. Następny przystanek to Polanica-Zdrój – piękna uzdrowiskowa miejscowość.  Pełni sił i wrażeń wyruszyliśmy w pieszą wędrówką po Górach Orlickich i zdobyliśmy najwyższy szczyt Orlicę na wysokości 1084 m n.p.m. Wielu zapamięta także wieczorny spacer po Dusznikach-Zdrój z pięknym zachodem słońca.

Drugi dzień pobytu w Kotlinie Kłodzkiej zaczęliśmy od zwiedzenia Kaplicy Czaszek w Czermnej, wielkiego grobowca ofiar wojen i chorób XVIII wieku, ściany oraz sufit wyłożone są ogromną ilością czaszek oraz kości ludzkich. Następnie udaliśmy się do Kudowy-Zdrój, gdzie znajduje się pijalnia wód mineralnych oraz Park Zdrojowy. Z niecierpliwością czekaliśmy na największą atrakcję Gór Stołowych Szczeliniec Wielki. Na szczyt prowadził nas kręty szlak, na którym pokonaliśmy 665 schodów, ale było warto. Po drodze mijaliśmy formy skalne przypominające swoim wyglądem ludzi i zwierzęta (Wielbłąd, Sowa, Słoń) oraz głębokie wąwozy (Piekiełko). Piękna pogoda sprawiła, że panorama Sudetów oglądana z najwyższego punktu, pozostanie w naszej pamięci na długo. Ostatnia miejscowość, którą odwiedziliśmy do Wambierzyce, gdzie znajduje się Sanktuarium MBW oraz ruchoma szopka.


30 maja odbyła się wycieczka klasy III a oraz III b do Muzeum i Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau pod opieką p. Justyny Koza, Anety Babraj oraz Małgorzaty Watoła. Jest to miejsce, które dla całego świata stało się symbolem terroru, ludobójstwa i Holocaustu. W największym hitlerowskim obozie zagłady dokonano najtragiczniejszego masowego mordu w dziejach ludzkości.

Nikt z nas nie pozostał obojętny wobec widoku prymitywnych baraków, pieców krematoryjnych, komór gazowych czy miejsc egzekucji. Uczniowie mieli okazję zobaczyć na własne oczy dowody najokrutniejszej zbrodni – bramę z napisem „Arbeit macht frei”, poobozowe bloki, wieże strażnicze, przedmioty deportowanych czy celę, w której zginął o. Maksymilian Kolbe. Byliśmy w miejscach, w których żydowskie rodziny oczekiwały na śmierć, szliśmy drogami, którymi prowadzono ludzi do komór gazowych. Była to niezwykle poruszająca lekcja historii, zmuszająca każdego człowieka do refleksji. Nie możemy zapominać, że to „ludzie ludziom zgotowali ten los”.


29 maja z okazji Dnia Dziecka gościliśmy w naszej szkole zespoły Zbrwcz i Topolany z Tarnopolu. Artyści zaprezentowali ukraińskie, gruzińskie i cygańskie pieśni i tańce ludowe.

Wspólne odśpiewanie znanej i lubianej przez wszystkich pieśni „Hej sokoły” zakończyło występy. Wizyta ukraińskich artystów była sponsorowana przez Radę Rodziców a dochód z niej przekazany zostanie potrzebującym dzieciom mieszkającym na objętym działaniami wojennymi obwodzie rosyjskim.


11 i 12 kwietnia w Gminnym Centrum Kultury i Informacji w Kochanowicach, uczniowie klas III oraz świetlicy dzieci młodszych, wprowadzili nas w świąteczny nastrój Wielkiej Nocy. Cała uroczystość zorganizowana była pod okiem wychowawczyń: p. Danuty Kaczuga, p. Katarzyny Ganita, p. Justyny Niesłony, p. Patrycji Borcuch oraz p. Joanny Piskoń.

W tych dniach mieliśmy zaszczyt gościć dzieci przedszkolne wraz z wychowawcami, uczniów szkoły podstawowej, gimnazjum oraz Grono Pedagogiczne wraz z Dyrekcją. Przygotowana inscenizacja przypominała o pięknych tradycjach i zwyczajach związanych z najważniejszymi w roku świętami. Mali artyści wykazali się również talentami taneczno-wokalnymi – zaśpiewali piosenki repertuaru Arki Noego. W godzinach popołudniowych, świąteczny nastrój Wielkiej Nocy mogli poczuć również rodzice uczniów występujących, dla których na zakończenie został przygotowany poczęstunek.


24 marca 2017 roku mieliśmy okazję uczestniczyć w nietypowym wydarzeniu. Datę tę z pewnością zapamięta uczeń klasy IIa, Robert Olczyk, ponieważ w tym dniu odbyła się promocja jego pierwszej książki „Zrodzeni w obliczu bólu”. Robert jest członkiem Lublinieckiego Klubu Literackiego „Logos”, zrzeszającego wszystkie osoby interesujące się literaturą z naszego powiatu. Założycielem klubu jest pan Edward Przebieracz, który jest równocześnie redaktorem Wydawnictwa św. Macieja Apostoła.

Zainteresowania drugoklasisty nie ograniczają się tylko do literatury, bowiem Robert kocha kulturę japońską, szczególnie mangę i anime, a jego ulubioną mangaką jest Kazue Kato. Jego marzeniem jest wyjazd do Japonii oraz nauka języka japońskiego. Uwielbia literaturę fantastyczną, a na bezludną wyspę zabrałby ze sobą „Hobbita” J.R.R. Tolkiena.

To był wyjątkowy dzień, ukoronowanie pracowitości gimnazjalisty, jego sumienności i wytrwałości w dążeniu do celu. Swoją powieść z pogranicza przygody i fantasy Robert zaczął pisać w szóstej klasie szkoły podstawowej. Główny bohater – Deny – na pozór jest zwykłym chłopcem, ale z czasem odkrywamy jego tajemnice i niesamowite zdolności. Książka wciąga od pierwszych kart, przygody Denego, podjęcie się niebezpiecznej misji, sekrety z przeszłości, niewyjaśnione sprawy sprawiają, że czytelnik nie może się nudzić.

A jak zakończy się jego misja? Przekonajcie się sami, sięgając po powieść.

Spotkanie rozpoczęło się muzycznym akcentem przygotowanym przez kolegów Roberta. Następnie wszystkich gości, członków klubu „Logos”, rodziców piętnastolatka, uczniów i nauczycieli przywitała pani dyrektor Joanna Grus-Blacha. Kolejno głos zabrał pan Edward Przebieracz, który w formie wywiadu z młodym pisarzem, przybliżył nam jego pasje, inspiracje i wrażenia. Wysłuchaliśmy także wstępu do książki, którego autorem jest Grzegorz Kopiec. Piękną formą uznania dla talentu Roberta był wiersz napisany specjalnie na tę okazję przez członkinię klubu „Logos”, poetkę, mieszkankę Kochanowic, panią Marię Dziuk. Nie zabrakło również fragmentu powieści, przeczytanego przez samego autora. Na koniec Robert podziękował wszystkim za wsparcie i wyrazy sympatii, w szczególności Rodzicom, polonistkom p. Alicji Głuchowskiej oraz p. Małgorzacie Watoła, pani Dyrektor oraz panu Edwardowi Przebieracz .


W pierwszy dzień wiosny uczniowie Zespołu Szkół w Kochanowicach brali udział w szkolnych obchodach Dnia Profilaktyki. Zamierzeniem organizatorów było zaprezentowanie i zachęta do tzw. profilaktyki pozytywnej, czyli takich form i sposobów zaangażowania uczniów, które dają bardzo dużo satysfakcji, zadowolenia, rozwijają mocne strony i przekonują o własnych zaletach. To realizowanie pasji życiowej ma dawać dużo poczucie pewności siebie i sensowności swego istnienia – a to najlepszy sposób na odciąganie od ryzykownych zachowań i niebezpiecznych eksperymentów z używkami i środkami psychoaktywnymi.

Jako pierwsza w programie artystycznym zaprezentowała się grupa taneczna dziewcząt, po bardzo widowiskowym występie młodych tancerek z mini koncertem muzyki organowej wystąpiła Ania Zozgórnik. Bardzo dynamiczne zmiany w programie sprawiły, że następnie widownia mogła posłuchać dwóch utworów wykonanych przez trio na klarnecie, trąbce i gitarze basowej (Agata Morawiak, Michał Walter i Maksymilian Kosa). Ten dzień był też świetną okazją do zademonstrowania pucharów za ostatnie osiągnięcia dziewczyn z UKS Herkules i zdjęć z wypraw górskich UKS-T-K Traper. Następnie ogromny aplauz wywołała improwizacja na perkusji wykonana przez Maćka Wołowczyka, po której poziom emocji na widowni podniósł się jeszcze wyżej, gdyż z popisem karate wystąpiła wielokrotna mistrzyni Polski w swojej kategorii wiekowej – Wiktoria Kubacka, demonstrując w kimonie trzy układy walki z „cieniem” i elementy walki wykonane na przeciwniku ubranym w ochraniacze. Wiktoria pochwaliła się też swoimi pucharami mistrzostw Polski i za zajęcie 4 miejsca w Europie.

Kolejną zachętą do profilaktyki pozytywnej była inscenizacja pierwszej pomocy przedmedycznej, zaprezentowana przez uczniów korzystających z innowacji pedagogicznej o pierwszej pomocy. Ta część programu została zakończona prezentacją bardzo wielu aktywności podejmowanych przez szkolnych wolontariuszy.

Po przejęciu mikrofonów od konferansjerów, pedagodzy z nauczycielką plastyki ogłosili wyniki konkursów profilaktycznych plastycznego i multimedialnego i wręczyli nagrody, po czym zostali zaproszeni na scenę goście z Zakładu Karnego w Lublińcu. O łatwości uzależnienia mówiła pani Klaudia – psycholog i terapeutka z oddziału terapii uzależnień ZK, po niej ze wstrząsającym świadectwem wystąpiły osadzone będące na oddziale terapeutycznym: Iza i Asia.

Po krótkiej przerwie w dwuczęściowym programie wystąpili aktorzy Teatru Małgo, prezentując sztukę o Marysi, która po przenosinach do nowej szkoły nie została w niej zaakceptowana i spotkała się z obraźliwym hejtowaniem, szkalowaniem i wyśmiewaniem na portalach społecznościowych. Aktorzy uczyli jak sobie z tym radzić pokazując również w sposób interaktywny kibica sportowego, który doświadczył choroby nowotworowej i zaczął o tym pisać bloga, traktując chorobę jak przygodę. Swoimi wpisami sprawił, że wielu internautów nawiązywało z nim kontakt szukając rady na trudności, samotność i depresję. Szybko zintegrowali się wokół niego ba tyle, że wyszukali możliwość operacji w Stanach Zjednoczonych i organizując zbiórki pieniędzy wysłali go na operację, po której otrzymał drugą szansę. On właśnie zabawiał widownię w wielu konkursach i aktywnościach.


Dnia 18 listopada 2016 roku drugie klasy gimnazjum uczestniczyły w warsztatach zorganizowanych przez Zespół Szkół Zawodowych w Lublińcu. O godzinie 8:10 autobus wyruszył sprzed naszej szkoły. Po dotarciu na miejsce, uczniowie podzielili się na dwie grupy. Chłopcy udali się na zajęcia związane z elektryką, natomiast dziewczęta na szkolenie w zakresie stylizacji i wizażu.

Zajęcia rozpoczęły się zaprezentowaniem teorii na temat wyglądu przez nauczycielkę przedmiotów fryzjerskich tejże szkoły. Następnie grupa uczennic szkoły zawodowej zademonstrowała swoje umiejętności. Wśród ich propozycji znalazły się między innymi rockowe upięcie, fryzura na koncert, uczesanie na przyjęcie oraz pomysł na ułożenie krótkich włosów. Następnie dziewczęta zajęły się czesaniem uczestniczek warsztatów. Najczęściej były to warkocze francuskie lub holenderskie, ale pojawiały się również inne motywy, na przykład loki. Dla urozmaicenia fryzur użyły różnobarwnych lakierów do włosów. Do uzyskania niebieskich warkoczy czy różowych końcówek dziewczyny zakładały na ramiona specjalne folie, które miały chronić ubranie przed farbą, następnie koloryzowały włosy tymi właśnie sprayami. Są one zmywalne pod zwykłą wodą, więc nie było problemu z usunięciem ich wieczorem. Po zakończeniu modelowania włosów chętne uczestniczki zostały pomalowane przez prowadzącą. Zajęcia zakończyły się o godzinie 10:40. Wszyscy zeszli na parter, gdzie w jednej z sal lekcyjnych zjedli przygotowany poczęstunek. Nauczyciele, którzy czuwali nad bezpiecznym przebiegiem warsztatów wręczyli uczestnikom pamiątkowe dyplomy. Później wykonano wszystkim uczestnikom pamiątkowe zdjęcie.

Do naszej szkoły drugoklasiści wrócili około godziny wpół do dwunastej, czyli na przerwę obiadową. Następne lekcje odbyły się zgodnie z planem, a dobry humor nie opuszczał ich do końca dnia.


Uczniowie Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kochanowicach odpowiadając na zaproszenie Gminnego Centrum Kultury i Informacji, przygotowali niecodzienny występ.

Ponad czterdziestoosobowa grupa młodzieży podczas XVIII Regionalnych Dni Kultury Chrześcijańskiej w Kochanowicach przedstawiła inscenizację teatralną pt. „Początki państwa polskiego”. Przedstawienie połączone było z wyświetleniem animacji przedstawiającej dzieje państwa polskiego.

 Kilka dni później w/w inscenizacja miała także swoją premierę na terenie kochanowickiej szkoły.

 Dziękuję wszystkim za pomoc przy realizacji przedsięwzięcia, szczególnie uczniom za ogromne wsparcie działań kółka historycznego.


DROGA DO WOLNOŚCI – pod takim tytułem 10 listopada 2014 r. w przeddzień 98 rocznicy odzyskania niepodległości przez naszą ojczyznę po 123 latach niewoli odbył się uroczysty apel.

Program apelu składał się z montażu słowno-muzycznego i obejmował fakty historyczne, które zostały przedstawione w przystępny sposób przy pomocy wierszy i pieśni patriotycznych. Przedstawienie zostało przygotowane przez uczniów klasy IV a, VI a,VI b Szkoły Podstawowej oraz I a, I b, II b, III b Gimnazjum pod kierunkiem pani Ireny Osadnik i pani Renaty Galuska.

Mam nadzieję, że wszyscy zapamiętamy, iż uczestnicząc w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce!


Dnia 14 października obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej – polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego upamiętniające rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Dzień minął w bardzo miłej atmosferze bez zeszytów i książek, sprawdzianów i kartkówek, gdyż był to dzień wolny od zajęć dydaktycznych.

Tego dnia dla uczniów w Gminnym Centrum Kultury i Informacji w Kochanowicach zorganizowano przedstawienie profilaktyczne pt „Mam talent”. Tematem przewodnim spektaklu było wskazanie uczniom, że każdy ma jakiś talent i może zostać doceniony przez szerszą publiczność tylko musi zdjąć maskę łobuza, maskę która w mylnym rozumieniu robi z nas idoli wśród kolegów.

Po przedstawieniu w kochanowickim kościele odprawiona została msza święta w intencji pracowników i uczniów Zespołu Szkól w Kochanowicach.
Po mszy wszyscy udali się na salę gimnastyczną, gdzie uczniowie pod okiem pań Hanny Zakrzewskiej, Justyny Niesłony oraz Joanny Piskoń przygotowali akademię poświęconą Dniu Edukacji Narodowej. Uczniowie śpiewem, tańcem oraz przedstawieniem kabaretowym podziękowali nauczycielom i wszystkim pracownikom szkoły za trud włożony w ich wychowanie. Na zakończenie dyrekcji wręczono kwiaty a wszystkim pracownikom okolicznościowe upominki.


Uczniowie klas 3 gimnazjum w dniu 13 października pojechali na Jasną Górę na Pielgrzymkę Szkół im. Jana Pawła II.  Panowie Piotr Chmiel, Adam Mika oraz Pani Justyna Koza pojechali w roli opiekunów. Po dojechaniu na miejsce gimnazjaliści odwiedzili Kaplicę Cudownego Obrazu Matki Bożej. Następnie poczet sztandarowy ustawił się na Wałach i o godzinie 11 rozpoczęła się msza.

Genialną oprawę muzyczną przygotowało Progimnazjum z Wilna, a w samej pielgrzymce uczestniczyli nawet goście spoza Polski. W trakcie Mszy Świętej odczytano m.in. przemowę naszego prezydenta- Andrzeja Dudy.Wszyscy otrzymali małą pamiątkę z wyjazdu. Mnóstwo młodzieży i dzieci brało udział w uroczystości z uśmiechem na twarzy, pomimo niezbyt sprzyjającej pogody. Oczywiście, zaśpiewano ulubioną pieśń św. Jana Pawła II- „Barkę”, którą on sam śpiewał m.in. w Gnieźnie na swojej pierwszej  pielgrzymce do Polski w 1979 roku.


Dnia 23 września br. pięćdziesięcioosobowa grupa przedstawicieli Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kochanowicach udała się na wycieczkę do Warszawy. Pierwszy punkt programu stanowiła wizyta w Sejmie RP. Na miejscu do grupy dołączył pan poseł Andrzej Gawron, który opowiadając o funkcjonowaniu polskiego parlamentaryzmu oprowadził młodzież po gmachu sejmowym. W trakcie obrad pan wicemarszałek Sejmu pozdrowił uczniów gimnazjum z Kochanowic, co można zobaczyć w materiałach archiwalnych i TV Sejm.

Uczniowie mieli także możliwość zwiedzania Sejmu po niedostępnych korytarzach dla przeciętnego gościa i co ważne w dosłownym tego słowa znaczeniu, poznać parlament od kuchni. Bowiem na sejmowej stołówce każdy z uczestników mógł skosztować sejmowego menu.

Po wykonaniu pamiątkowych zdjęć, uczniowie opuścili budynek Sejmu i udali się na spacer w kierunku Starego Miasta. Przechodząc przez plac Trzech Krzyży, Nowy Świat, Krakowskie Przedmieście oraz obok Pałacu Prezydenckiego uczniowie dotarli pod Zamek Królewski oraz Kolumnę Zygmunta, skąd już parę kroków na Rynek Starego Miasta.

Drugim punktem wyjazdu było Zwiedzanie Zamku Królewskiego. Trasa wiodła przez Apartament Wielki i Królewski, Galerie Czterech Pór Roku, Nową Izbę Poselską, Salę Senatorską, Pokoje Matejkowskie.

Już po zmroku uczestnicy wycieczki przeszli jeszcze pod Grób Nieznanego Żołnierza a następnie młodzież pożegnała się z Warszawą i pełna wrażeń wróciła do Kochanowic.


W tym roku mija setna rocznica urodzin księdza Pawła Misia. Młodzież z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kochanowicach w ramach działań kółka historycznego postanowiła uczcić to wydarzenie, odbywając nietypowy rajd na trasie Kochanowice – Jawornica – Lubliniec. To właśnie tą drogą, na rowerze poruszał się ks. Paweł doglądając budowy świątyni.

Jawornica stanowiła dawniej część parafii św. Mikołaja w Lublińcu. Z powodu znacznego oddalenia miejscowości od kościoła parafialnego w Lublińcu oraz rozbudowy Jawornicy, jej mieszkańcy, a przede wszystkim proboszcz w Lublińcu (ks. Paweł Miś), czynili starania o zezwolenie na budowę nowego kościoła.

W czerwcu 1977 roku uzyskano odpowiednią zgodę i wiosną 1978 roku przystąpiono  do prac budowlanych.

25 czerwca 1980 roku dekretem Biskupa Katowickiego erygowano  w Lublińcu przy ul. Misia nową parafię św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Dwa tygodnie później, 6 lipca 1980 roku zginął przy budowie budowniczy kościoła, proboszcz parafii  św. Mikołaja, ks. dziekan Paweł Miś. Poświęcenia nowo zbudowanego kościoła dokonano 12 października 1980 roku.