Przydatne linki

  

  


ROK SZKOLNY 2015/2016


 

8 CZERWCA 2016 R.

8 czerwca 2016 roku uczniowie klasy I a, I b oraz VI a pod opieką wychowawców p. M. Watoły, p. M. Goleni oraz R. Galuski mieli okazję zwiedzić naszą piękną stolicę.
Wycieczkę rozpoczęliśmy w zespole pałacowo-ogrodowym założonym w XVIII w. przez Stanisława Augusta Poniatowskiego. W Łazienkach Królewskich zobaczyliśmy m.in. Pomnik Fryderyka Chopina, Nową Pomarańczarnię, amfiteatr, słynny „Pałac Na Wyspie” oraz Pałac Myślewicki. Pogoda była wymarzona, więc spacer alejkami ogrodu królewskiego był dla wszystkich ogromną przyjemnością.

Niezapomnianą atrakcją stała się panorama Warszawy oglądana z 33. piętra tarasu widokowego Pałacu Kultury i Nauki. Podziwialiśmy zarówno budynki Starego Miasta, jak również „współczesny Manhattan”. Jednocześnie słuchaliśmy opowieści przewodnika o historii naszej stolicy w okresie II wojny światowej, gdy Warszawa stała się miastem ruin. Trudno uwierzyć, że dzisiejsze dzielnice m.in. Żoliborz, Wola, Śródmieście, Praga, Mokotów były niemal całkowicie zniszczone.
W dalszej kolejności spacerowaliśmy uliczkami przepięknego Starego Miasta. Naszą przechadzkę rozpoczęliśmy od Placu Zamkowego przy Zamku Królewskim, skąd dostojnie spoglądał na nas król Zygmunt III Waza. Następnie wędrowaliśmy wzdłuż Wisły, oglądając piękne widoki. Po drodze podziwialiśmy m.in. kamieniczki Starego Miasta, Barbakan i mury obronne, pomnik Syrenki na warszawskiej Starówce, pomnik Adama Mickiewicza, pomnik Małego Powstańca. Naszą uwagę przykuł Pałac Prezydencki, gdzie mieszka i pracuje prezydent Andrzej Duda.
Wszyscy z niecierpliwością oczekiwaliśmy wizyty w Centrum Nauki Kopernik, jednego z najważniejszych punktów naszej wycieczki. Jest to wspaniały ośrodek nauki, którego misją jest rozbudzanie ciekawości, wspomaganie samodzielnego poznawania świata i uczenia się. Mieliśmy okazję zobaczyć wiele interesujących interaktywnych wystaw: Nowy Świat w ruchu, Fizyka wokół nas, Tajemnice zmysłów i ludzkiego ciała czy Strefa Światła. Ostatni etap wycieczki, a zarazem chwilę odpoczynku przed podróżą stanowił pobyt w galerii handlowej „Złote Tarasy”.
Mimo wczesnej pobudki i kilkugodzinnej podróży humory dopisywały, a uśmiechy nie schodziły z twarzy uczniów. Już dzisiaj planujemy kolejną podróż.


26 kwietnia 2016 r.

We wtorek 26.04.2016 r. częstochowski oddział Towarzystwa Przyjaciół Dzieci zorganizował II-gie Międzyszkolne Mistrzostwa Tańca Cheerleaders. Impreza odbyła się w Hali Sportowej AZS Częstochowa, a udział w niej wzięło 16 drużyn z miasta oraz regionu.  Zawody zostały rozegrane w następujących kategoriach wiekowych:

• Grupy Cheerleaders w kategorii Duża Formacja:
• – junior młodszy – kl. 0 – III
• – junior – kl. IV -VI
• – junior starszy – Gimnazjum
• Grupy Cheerleaders w kategorii Mini Formacja:
• – junior – kl IV -VI
• – junior starszy – Gimnazjum
Nasze gimnazjalistki z klasy II a w składzie: Weronika Pawełczyk, Martyna Markowicz, Paulina Szymik, Zuzanna Maruszczyk, Justyna Tomys, Dominika Styczyrz i Agata Stachura, reprezentujące szkolną formację taneczną Talents Station, zdobyły wyróżnienie w kategorii Mini Formacja- junior starszy. Było to pierwsze tak poważne wystąpienie naszych cheerleaderek przed tak szeroką publicznością. Dziewczyny zaprezentowały się wspaniale i już przygotowują następny układ, który będą miały okazję pokazać za rok na kolejnych zawodach, na które już dostały zaproszenie od organizatorów. Naszym reprezentantkom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów na parkiecie!
Opiekun Izabela Polak


4 kwietnia 2016 r.

4 kwietnia klasy Ia i Ib wzięły udział w wyjątkowym spotkaniu. Jego główną bohaterką była poetka – pani Wanda Sowińska. Pani Sowińska na co dzień mieszka w Częstochowie i tam rozwija swój talent poetycki.W swoim dorobku literackim ma między innymi takie tomiki poezji jak:  „Lustro wspomnień”, „Labirynt namiętności”, „ Poezja moja miłość”, „Uśmiech przez łzy”, „Odcienie miłości”, „W blasku wspomnień”, „W niewoli uczuć”.

Poetka opowiedziała o swojej twórczości, przedstawiła przywiezione książki oraz przeczytała kilka własnych  wierszy.  W trakcie spotkania poetka wróciła wspomnieniami do lat szkolnych i podzieliła się swoimi zainteresowaniami. Przekonywała młodzież, że warto się czasami zatrzymać, rozejrzeć wokół, szukając tego co na pozór jest niedostrzegalne.
Pani Wanda Sowińska rozbawiła uczniów do łez, gdy wcieliła  się w postać znanej polskiej aktorki Hanki Bielickiej i naśladowała jej słynne szybkie mówienie oraz parodiowała jej estradowy występ.  Gimnazjaliści  mieli również okazję zadać własne pytania autorce, a ona w przeciągu kilku minut napisała dla nich wiersz:

„Cudownym dzieciakom”
Bardzo się cieszę, że Was poznałam
I całym sercem już pokochałam.
Jesteście tacy mili, kochani
My- też byliśmy- jak Wy-tacy sami.
Sercem się kłaniam
Wszystkim  zebranym
Nagle przeze mnie tak
Pokochanym.

Na koniec uczniowie podziękowali pani Wandzie za spotkanie, wręczając kwiaty oraz pamiątkowy dyplom, a poetka podarowała bibliotece szkolnej swój najnowszy tomik poezji zatytułowany „Ostatnia miłość” opatrzony dedykacją autorki.
Było to z pewnością niezwykle ciekawe spotkanie, za które pani Wandzie Sowińskiej składamy serdeczne podziękowania i zapraszamy ponownie do naszego gimnazjum.


 

31 marca 2016 r.

31 marca 2016 r. w GCKiI w Kochanowicach odbyły się gminne eliminacje w ramach XXVII Regionalnych Spotkań Młodych Recytatorów „Wrażliwość na słowa”. Uczestników oceniało jury w składzie:  Edward Przebieracz – poeta, Ewa Prandzioch – polonistka oraz Małgorzata Derkowska – dyrektor GCKiI w Kochanowicach. Poziom w kategorii uczniów gimnazjum okazał się bardzo wysoki.

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że nasze uczennice WERONIKA RADEK z klasy II b oraz JULIA PRANDZIOCH z klasy III b zostały laureatkami, zdobywając wyróżnienie w kategorii młodzieży gimnazjalnej. Uczennice będą reprezentować naszą gminę podczas eliminacji powiatowych w MDK-u w Lublińcu już 14 kwietnia. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


15 marca 2016 r.

Po zdobyciu wielu doświadczeń podczas wyjazdów do teatru, przypatrywaniu się grze profesjonalnych aktorów uczniowie klasy II b w ramach kółka polonistycznego pod okiem p. M. Watoły sami spróbowali zmierzyć się z dramatem romantycznym „Dziady” cz. 2. Rezultat ich pracy mogliśmy oglądać 15 marca br. w drugim dniu rekolekcji wielkopostnych.

Aktorzy starali się przenieś widownię w świat dawnych obrzędów, duchów, zjaw i guseł. Sala nr 1 zamieniła się w cmentarną kaplicę, a Aniołki, Widmo Złego Pana i Zosia przypomnieli, na czym polega pełnia człowieczeństwa. Z przestróg widm wynika, że nie wystarczy żyć bezgrzesznie i mieć czyste sumienie, trzeba też podejmować trud obowiązków, pracować i cierpieć. Trzeba doświadczyć wszystkiego co ludzkie i po ludzku traktować innych. Świetna gra gimnazjalistów, mroczna muzyka, a do tego piękna scenografia i stroje wprowadziły widzów w tajemniczy świat ludowego obrzędu.
Dziękujemy p. Katarzynie Góral za przygotowanie przepięknych dekoracji i wsparcie w realizacji spektaklu.


1 marca 2016 r.

W roku szkolnym 2015/2016 uczniowie Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kochanowicach realizują projekt innowacji pedagogicznej pt: „Edukacja Regionalna w Szkole”. Jako jedno z wielu działań realizowanych w ramach w/w projektu było uczczenie pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, jaki przypadł na dzień 1 marca br.

Koordynator projektu pan Mariusz Żymierski zaprezentował uczniom na terenie szkoły ideę powstania święta. Przy pomocy prezentacji multimedialnej przedstawił sylwetki żołnierzy Niezłomnych, tych, którzy po II wojnie światowej zdecydowali się na podjęcie walki o suwerenność i niepodległość Polski. Uczniowie w ramach działań kółka historycznego mając świadomość, że święto to jest wyrazem hołdu dla żołnierzy tzw. drugiej konspiracji, za okazane męstwo, niezłomną postawę i przywiązanie do polskich tradycji patriotycznych zorganizowali na terenie szkoły żywą lekcję historii. Grupa rekonstrukcji historycznej wykorzystując elementy umundurowania, repliki broni miała możliwość przeniesienia rówieśników w trudny okres powojennej Polski. Ponadto na przerwach wyznaczeni uczniowie zorganizowali dla swoich kolegów i koleżanek pokaz utworów muzycznych o tematyce „Żołnierzy wyklętych”.


Od 6 do 10 lutego 2016 r.

W dniach 6-10 lutego 2016 r. grupa 23 uczniów z Zespołu Szkół w Kochanowicach realizująca międzynarodowy projekt Erasmus+ przebywała na obozie szkoleniowym Euro Week – Szkoła Liderów w Międzygórzu na Ziemi Kłodzkiej. Program Euro Week – Szkoła Liderów jest specjalnym obozem edukacyjnym pozwalającym młodym ludziom aktywnie włączyć się w życie demokratycznego społeczeństwa dzisiejszej Europy.

Dodatkowym atutem obozu jest fakt, iż większość zajęć odbywała się w języku angielskim, którego znajomość jest jedną z kluczowych kompetencji każdego z obywateli Unii Europejskiej. Zajęcia obejmowały sześć bloków tematycznych, takich jak sprawne kierowanie innymi członkami grupy będące nieodłącznym atrybutem lidera, możliwości zjednoczonej Europy i szanse na ich wykorzystanie, efektywna praca w grupie, autoprezentacja i aktualna sytuacja na rynku pracy oraz nauka poprzez zabawę. Euro Week został przygotowany zgodnie z zaleceniami systemów edukacji krajów Unii Europejskiej. Wszystkie zajęcia były prowadzone w formie interaktywnych warsztatów, gier symulacyjnych i praktycznych ćwiczeń przez szkoleniowców Europejskiego Forum Młodzieży – stowarzyszenia posiadającego wieloletnie doświadczenie w działalności edukacyjnej na rzecz młodzieży. Idea Euro Week pięknie wpisuje się w ramy realizowanego przez nas projektu European Goodwill Cup programu Erasmus+. Skupiając się na kolejnych zagadnieniach projektu pogłębiamy naszą wiedzę o krajach Unii Europejskiej, szukamy odpowiedzi na pytania o szanse i możliwości, jakie może nam ona zaoferować i podpowiadamy, jak te możliwości efektywnie wykorzystać. Pokazujemy naszym uczniom drogę do kształtowania ich osobowości, do określania jej mocnych i słabych stron, do podejmowania decyzji, które zaprowadzą ich prosto i konsekwentnie do celu. I wychodzimy w tym wszystkim poza mury szkoły, aby zaproponować młodym ludziom alternatywny sposób nauki poprzez działanie, w zetknięciu z wolontariuszami z całego świata i młodzieżą z całej Polski. To też jedno z założeń naszego projektu – otworzyć młodych na Europę, na świat… I po tygodniu spędzonym na Euro Week mogę bez wahania stwierdzić, że to działa. Bawiliśmy się tam doskonale, szlifowaliśmy swój angielski i tylko trochę żałowaliśmy, że czas spędzony w Międzygórzu upłynął tak szybko. Wrócimy tam za rok, to już pewne…


22 stycznia 2016 r.

W piątek 22.01.2016 roku gimnazjaliści klas II i III mieli możliwość udziału w niezwykłym spektaklu profilaktycznym, wystawianym przez osadzone z Zakładu Karnego w Lublińcu. Przejmująca sztuka ukazywała rozmowy w celi więziennej, w której kobiety zostały osadzone za wyłudzone kredyty, za spowodowanie śmiertelnego wypadku samochodowego po spożyciu alkoholu, za przestępstwa popełnione pod wpływem narkotyków.

Aktorki – amatorki swą grą przestrzegały przed następstwami zachowań pod wpływem używek, zwłaszcza narkotyków, dopalaczy i alkoholu. Po przedstawieniu uczniowie mieli możliwość porozmawiania o ciężkiej codzienności więziennej.
Momentem najbardziej przejmującym jednak były ich odpowiedzi na pytanie o rady dla uczniów, by nigdy nie podzielili losu więźnia. Krótkie odpowiedzi więźniarek brzmiały:
– najpierw myśleć, potem działać,
– nigdy dopalaczy, narkotyków itp. Bo nie wiadomo co się pod ich wpływem robi,
– do celu należy iść małymi krokami, bo majątku nie zdobywa się w momencie,
– w uczciwym życiu trzeba dużo pokory.
Te panie zapisały już swoje życiowe karty. Teraz czas na młodych. Jak uczniowie zapiszą swoje? Oby dobrze wybrali….


22 grudnia 2015 r.

22 grudnia, ostatni dzień zajęć przed zimową przerwą świąteczną spędzono w świątecznej atmosferze. Uczniowie klasy IVb oraz klasy Va przedstawiając Jasełka wprowadzili wszystkich w bożonarodzeniowy nastrój. Mali artyści przepięknie odegrali sceny, które miały miejsce ponad 2000 lat temu.

Józef z Maryją przybywają do Betlejem, gdzie w stajence na świat przychodzi ich pierworodny syn- zbawiciel świata. Anioł budzi pasterzy, by przekazać im nowinę, a oni zaraz udają się w miejsce wskazane przez gwiazdę. Małemu Jezusowi składają pokłony Trzej Królowie, przybyli z dalekich krajów. Dopełnieniem całości były kolędy  zaśpiewane znakomicie przez chór dziewczęcy  przygotowany przez pana Marcinę Siewierę.
Uczniów do występów przygotowywały panie: Alicja Babiuch, Aneta Babraj, Anna Osińska.
Chciałyśmy złożyć podziękowania pani Katarzynie Góral za przygotowanie dekoracji, oraz uczniom klasy III b gimnazjum Jakubowi i Grzegorzowi za bezbłędne nagłaśnianie całego przedstawienia.


6 grudnia 2015 r.

Dnia 6.12.2015 w restauracji Manhattan w Kochanowicach odbył się pierwszy publiczny popis umiejętności tanecznych członków szkolnej formacji tanecznej „Talents Station”. Przy sporej publiczności nasi młodzi artyści przedstawili 3 debiutanckie układy taneczne.

Bisom nie było końca, przy okazji których tancerze przedstawili również inne układy ze swojego tanecznego repertuaru. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


4 grudnia 2015 r.

Wyjątkowo słoneczny 4 grudnia 2015 r. upłynął w radosnej atmosferze barbórkowo-mikołajkowej. Podczas szkolnego apelu wspomniany został przez p. dyrektor etos barbórkowych, śląskich orkiestr górniczych – pięknej tradycji  związanej z postacią Św.Barbary, patronki górników, której kult religijny  trwa od wielu wieków  po dzień dzisiejszy   na   terenie  całego Górnego  Śląska. Po tym wprowadzeniu nadszedł czas na konkursowo – finałowe niespodzianki.

Poznaliśmy między innymi  laureatki Szkolnego Konkursu Kulinarnego pt: „Zdrowa, smaczna, szkolna kanapka”, którego organizatorkami były opiekunki świetlicy p. Katarzyna Góral i p. Małgorzata Morawiak oraz nauczycielki j. angielskiego p. Katarzyna Górnik i p. Joanna Kot.
Jury konkursu wyłoniło 4 laureatów spośród 25 autorów przepisów na smaczną i co ważne – zdrową! szkolną kanapkę. Wybór najlepszego przepisu był dla jury niezwykle trudny. Walory zdrowotne przepisu przesądziły jednak  o wyborze.
Najsmaczniejsze i najzdrowsze zdaniem jury,  autorskie przepisy na kanapkę przygotowały: Julia Prandzioch z kl. 3 b gim. i Patrycja Gołek z kl.3 b – zdobywczynie ex aequo 1 miejsca oraz Karolina Sowa z kl. 3b gim. i Wiktoria Pawełczyk z kl. 4a sp. – zdobywczynie wyróżnień.
W przepisach laureatek nie zabrakło również uwzględnienia  opcji  kanapki bezmięsnej!
W obecności całej szkolnej społeczności pomysłowe dziewczęta odebrały dyplomy i  nagrody  rzeczowe z rąk  p.Dyrektor Joanny Grus-Blacha.
Przepisy laureatek wybrane przez jury zostaną  zamieszczone na gazetce świetlicowej i będą do wglądu dla wszystkich., może staną się zachętą do samodzielnego  przygotowywania    szkolnych  kanapek  i  rozwijania  własnych umiejętności kulinarnych w myśl zasady: „SAM TO POTRAFIĘ!” a przede wszystkim  „WIEM CO JEM”!
Dzięki uprzejmości p. Katarzyny Górnik   przepisy  laureatek zostaną przetłumaczone na język angielski i zaprezentowane na szkolnym forum  projektu ERASMUS + .
Dziękujemy za zaangażowanie i super pomysły wszystkim uczestnikom konkursu!  Szczególnie gratulujemy  laureatkom! ….a zapraszając do świetlicowej   lektury  życzymy  SMACZNEGO!!!


6 listopada 2015 r.

6 listopada gimnazjaliści z klasy Ia oraz Ib pod opieką polonistek udali się do Częstochowy na spektakl teatralny Dziady cz. II w wykonaniu aktorów z teatru „Cracovia”.
Była to klasyczna interpretacja dramatu Mickiewicza, nie zabrakło gości z zaświatów: Aniołków, Widma Złego Pana czy Zosi. Scenografia odzwierciedlała tajemniczy i pełen grozy nastrój, a muzyka znakomicie oddała klimat dawnego obrzędu litewskiego.

Spektakl z pewnością pomógł naszym gimnazjalistom zrozumieć przestrogi wypływające z utworu, a dla niektórych stał się zachętą do sięgnięcia po lekturę.
M. Watoła


29 października 2015 r.

29 października 2015 r. w GCKiI odbył się Regionalny Konkurs Recytatorski poezji Stanisława Barańczaka towarzyszący XVII Regionalnym Dniom Kultury Chrześcijańskiej. Naszą szkołę reprezentowały uczennice z klasy IIIb Klaudia Pyka, Katarzyna Jonderko, Julia Prandzioch oraz z klasy II b Weronika Radek i Roksana Sowa.

Uczestników oceniało czteroosobowe jury, m.in. Edward Przebieracz – poeta, Maria Hoffmann – polonistka, Dorota Musiał – instruktor ds. teatralnych i literackich w Regionalnym Ośrodku Kultury w Częstochowie oraz Małgorzata Derkowska – dyrektor GCKiI w Kochanowicach.
Jest nam niezmiernie miło poinformować, że nasza uczennica z klasy IIb WERONIKA RADEK została laureatką, zdobywając wyróżnienie w kategorii młodzieży gimnazjalnej. Weronika recytowała utwór „Płakała w nocy, ale nie jej płacz go zbudził” i będziemy mogli ją usłyszeć ponownie podczas Regionalnych Dni Kultury Chrześcijańskiej  14 listopada. Gratulujemy.
Małgorzata Watoła


27 października 2015 r.

27 października w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie odbył się II etap XVIII Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Wojciecha Korfantego 2015. Jego organizatorami są: Związek Górnośląski w Katowicach, Regionalny Ośrodek Kultury w Katowicach, Stowarzyszenie Polonistów w Krakowie. W zmaganiach wzięło udział 20 najlepszych uczestników szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych regionu częstochowskiego zakwalifikowanych do nich w eliminacjach lokalnych. W tej grupie znalazł się również reprezentant naszej szkoły – uczeń klasy I b Piotr Kulisz.

Mimo że Piotr był jednym z najmłodszych uczestników zmagań, bardzo ładnie zaprezentował przygotowane wcześniej przemówienie nawiązujące do hasła przewodniego „Nie wszystko jest na sprzedaż”. Choć nie udało mu się znaleźć w pierwszej trójce uczniów uzyskujących kwalifikacje do ogólnopolskiego finału, swoim wystąpieniem dowiódł, że pielęgnuje piękną polszczyznę, podejmuje refleksję nad tym, co w życiu jest naprawdę ważne oraz przygotowuje się do świadomego uczestnictwa w życiu publicznym.


22 października 2015 r.

22 października 2015 roku nasza szkoła była organizatorem eliminacji lokalnych XVIII Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Wojciecha Korfantego 2015. To wielkie wyróżnienie dla naszego gimnazjum. Nad organizacją i przebiegiem przedsięwzięcia czuwały panie polonistki Małgorzata Golenia oraz Małgorzata Watoła. Zmagania konkursowe odbyły się w sali widowiskowej Gminnego Centrum Kultury i Informacji w Kochanowicach.

XVIII Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy jest projektem edukacyjnym motywującym do pielęgnowania pięknej polszczyzny, kształcącym wysoką sprawność językową, skłaniającym do refleksji nad miejscem wartości w życiu młodego człowieka oraz przygotowującym do świadomego uczestnictwa w życiu publicznym.
W konkursie wzięli udział uczniowie szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych powiatu lublinieckiego. Zadaniem uczestników było wygłoszenie 5-minutowego przemówienia nawiązującego do hasła przewodniego „Nie wszystko jest na sprzedaż”.  Wystąpienia oceniało trzyosobowe jury: pani Sylwia Kurcab – nauczyciel konsultant, pracownik Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Częstochowie, główny koordynator konkursu, pani Maria Hoffmann – emerytowana nauczycielka języka polskiego, autorka książki o historii naszej miejscowości oraz pani Alicja Głuchowska –  również emerytowana polonistka. Jury wyłoniło 5 laureatów, którzy wygłoszą swoje przemówienie podczas eliminacji regionalnych w Częstochowie. Wśród laureatów znaleźli się:
Kamil Berych – uczeń Zespołu Szkół nr 1 im. Adama Mickiewicza w Lublińcu,
Klaudia Juszczyszyn – uczennica Zespołu Szkół nr 1 im. Adama Mickiewicza w Lublińcu,
Piotr Kulisz – uczeń Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kochanowicach,
Julia Kazuch – uczennica Gimnazjum nr 1 im. 74 GPP w Lublińcu,
Daniel Wydmuch – uczeń Zespołu Szkół nr 1 im. Adama Mickiewicza w Lublińcu.
Ponadto została przyznana nagroda publiczności w postaci bonu upominkowego do Empiku, uczestnicy niemal jednogłośnie zdecydowali, że trafi ona do Kamila Berycha. Gratulujemy wszystkim laureatom i życzymy powodzenia w dalszych eliminacjach.
W trakcie obrad jury wystąpiła pani Maria Boczoń – mieszkanka naszej gminy, lokalna pisarka i poetka, autorka scenariuszy przedstawień teatralnych, która zaprezentowała w gwarze śląskiej fragment swojej twórczości.
Dziękujemy naszemu byłemu dyrektorowi – panu Lechowi Budzyńskiemu, przedstawicielowi firmy PZU za ufundowanie upominku dla każdego uczestnika oraz poczęstunku dla wszystkich gości. Serdecznie dziękujemy za przybycie przedstawicielom naszej gminy panu sekretarzowi Andrzejowi Domagała oraz pani inspektor Agnieszce Naporowskiej. Nasze podziękowania kierujemy również do pani dyrektor Joanny Grus-Blacha za wszelką pomoc i wsparcie w organizacji konkursu, do dyrekcji GCKiI w Kochanowicach za udostępnienie sali oraz do pani  Katarzyny Góral za przygotowanie dekoracji.
Małgorzata Watoła


14 października 2015 r.

Dnia 14 października obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej – polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego upamiętniające rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

W tym wolnym od zajęć dydaktycznych dniu uczniowie muzycznym koncertem życzeń podziękowali nauczycielom oraz pracownikom szkoły za ich trud i pracę. Nie zabrakło również atrakcji przygotowanych dla dzieci i młodzieży.
Jedną z niespodzianek była wizyta pana Mirosława Dubiela, założyciela Centrum Pracy z Psem SONGO ze swoim owczarkiem. Ośrodek SONGO skupia w sobie usługi psiego hotelu, domu tymczasowego, ośrodka resocjalizacji psów i prowadzenia szkoleń dla psów oraz ich właścicieli. Pan Mirosław, zawodowy treser, zademonstrował pokaz tresury psa przygotowywanego do pracy w tworzonej przy OSP Solarnia Grupie Poszukiwawczo-Ratowniczej. Młodzież z zaciekawieniem oglądała popisy psiaczka, dorośli podziwiali jego posłuszeństwo.
Odwiedzili nas również wolontariusze zaprzyjaźnionej Fundacji Pomocy Zwierzętom Chatul, którzy przybliżyli zebranym problem cierpienia bezdomnych, porzuconych i rannych zwierząt. Zwrócono szczególną uwagę na bezpieczeństwo dzieci w kontakcie ze zwierzętami zwłaszcza rannymi.
Dzień minął w bardzo miłej atmosferze bez zeszytów i książek, sprawdzianów i kartkówek.


6 października 2015 r.

6 października w naszej szkole miało miejsce nietypowe wydarzenie – „lekcja wrażliwości”, o której mogliśmy usłyszeć w programie TVP Katowice. Wszystko dzięki Kamili Rębiszewskiej, uczennicy klasy IIb, uhonorowanej  za uratowanie psiego życia.

Gimnazjalistka znalazła potrąconego psa, nie przeszła obok niego obojętnie, tylko sprowadziła pomoc. O całej sprawie została poinformowana Fundacja Pomocy Zwierzętom Chatul, której wolontariusze postanowili w specjalny sposób podziękować Kamili za okazałe serce. Przed rannym psem długa rehabilitacja, ale obecnie znajduje się pod opieką wolontariuszy i czeka na nowy dom.
Małgorzata Watoła


1 października 2015 r.

1 października klasy Ia i Ib uczestniczyły w nietypowej lekcji języka polskiego. Nasze gimnazjum odwiedziła pani Maria Dziuk – animatorka kultury w gminie Kochanowice, autorka scenek teatralnych na „Święto Kwitnącego Różanecznika”, organizatorka scenek świątecznych oraz jasełek. Przede wszystkim pani Maria jest autorką wielu wierszy o miejscowościach gminy Kochanowice w albumie „Nasza Ziemia”.

Podczas spotkania gimnazjaliści wysłuchali historii naszej miejscowości, spacerując w wyobraźni ulicami Kochanowic. Jednocześnie rozwiązywali quest, z którym trzyosobowe drużyny świetnie sobie poradziły. Uczniowie musieli uważnie słuchać, ponieważ w opowieść wplecione zostały różne podpowiedzi, które ułatwiły odgadnięcie hasła. Każda drużyna miała również za zadanie namalować symbol Kochanowic. Na zwycięzców czekała słodka nagroda. Dowiedzieliśmy się również o tym, że pani Maria zbiera i opisuje wierszem ciekawe historie oraz anegdoty. Uczestnicy spotkania mieli okazję zadać własne pytania dotyczące historii naszej szkoły czy miejscowości. Na koniec gimnazjaliści podziękowali pani Marii w imieniu wszystkich uczniów za spotkanie, wręczając kwiaty oraz pamiątkowy dyplom.
Była to z pewnością bardzo interesująca lekcja, za którą pani Marii Dziuk dziękujemy i zapraszamy ponownie do naszego gimnazjum.

Kochanowice
Kochanowice słynne są legendą o dwóch kaplicach,
poświęconych dwóm braciom, co zginęli w sporze o majątek.
Kapliczki Jana i Floriana dzieli teraz ruchliwa Częstochowska ulica. (…)
Jest tu zadbany zamek, w którym teraz szkolny gwar rozbrzmiewa,
przy zamku pamiętające dawne czasy rosną stare drzewa.
Stoi też leśniczówka stara, przy niej dąb wiekowy koronę rozkłada,
malownicza to wieś i dużo można o niej opowiadać.
We wspomnieniach ludzi zostały Glinioki, Wieloch, na Biziji Pszczelnik
i starsi mieszkańcy są tym swojskim nazwom wierni.
Wioska ulice ma odnowione, pola gospodarzy zaorane,
ptaki wciąż śpiewają w Kochanowicach nad ranem.
A historia wsi jeszcze wiele tajemnic kryje,
wieś nowocześnieje i coraz lepiej ludziom się tutaj żyje.