Wymiana uczniowska Zespół Szkół Kochanowice- Mittelschule Schöllkrippen

W dniach od 6 do 10 października 2014r. odbyła się w Niemczech (Schöllkrippen, Bawaria) wymiana uczniów naszego gimnazjum z niemiecką szkołą Mittelschule Schöllkrippen. Wizyta ta stanowiła kontynuacją współpracy partnerskiej  między szkołami i była rewizytą w związku z poprzednim spotkaniem na terenie naszej szkoły. W wymianie brało udział 10 uczniów polskich (Kinga Loose, Sandra Knejska, Julia Prandzioch, Agata Stachura, Marzena Pyka, Wiktoria Ratyńska, Martyna Gołąbek, Kamil Pach, Justyna Tomys, Zuzanna Maruszczyk) oraz 10 uczniów niemieckich (Aleksandra Chlopek, Ina Gagola, Maximilian Heilgenthal, Selina Kissner, Wiktoria Filipowicz, Nikola Kaufka- Galczak, Maria Senia, Moritz Hufnagel, Jenny Funke, Marta Galuba). Uczniowie polscy byli zakwaterowani u  rodzin niemieckich. Koordynatorami i opiekunami wymiany byli, ze strony niemieckiej Martin Hahn, Kathrin Findeissi Monika Schebler- nauczyciele ze szkoły w Schöllkrippen, ze strony polskiej Monika Dawid i Patrycja Borcuch- nauczycielki języka niemieckiego ZS w Kochanowicach. Pieczę nad przygotowaniami do wizyty w Niemczech sprawowała pani dyrektor ZS w Kochanowicach- p. Joanna Grus- Blacha. Wyjazd naszej młodzieży został wsparty finansowo przez organizację „Polsko- Niemiecka Współpraca Młodzieży” (Deutsch- Polnisches Jugendwerk), mającą swoją siedzibę w Warszawie oraz gminę Kochanowice. Część sumy potrzebnej na wyjazd dopłacali rodzice dzieci biorących udział w wymianie.

Program spotkania obejmował 5 pełnych dni, uwzględniał wspólną pracę uczniów niemieckich i polskich nad projektem, różnorakie atrakcje i wycieczki oraz wspólne chwile uczniów polskich w niemieckich rodzinach. Tematem przewodnim spotkania młodzieży niemiecko- polskiej było poznanie walorów gminy Schöllkrippen oraz odwiedzanej szkoły. Ciekawym i bardzo owocnym zadaniem  dla uczniów był „Quiz szkolny”. Uczniowie mieli za zadania udać się w grupach do różnych zakątków szkoły i przygotować określoną liczbę pytań dotyczących życia w szkole dla innych grup. Następnie grupy przeciwne szukały odpowiedzi na otrzymane pytania. Wyniki zaprezentowane zostały na forum całej grupy. Nasi uczniowie przedstawili również na forum szkoły, swoją prezentację, w której przedstawili naszą szkołę i społeczność szkolną oraz wspomnienia z poprzednich wizyt. Prezentacja została przygotowana przez uczniów i nauczycielkę, panią Patrycję Borcuch i przyjęto ją z ogromnym entuzjazmem.

Oprócz projektu uczniowie brali udział w wycieczkach i atrakcjach:

• Zwiedzanie niemieckigo miasta- Aschaffenburga, zwiedzanie „Stiftsmuseum” (Muzeum Sztuki Sakralnej), wykonywanie amuletu keltyckiego, poznawanie historii Keltów i Rzymian;
  • Poznanie przez uczniów gminy Schöllkrippen i okolic.
  • Zwiedzanie ratusza gminy, wspólne spotkanie z burmistrzem, panem Reinerem Pistner.
  • Wspólne gotowanie i pieczenie uczniów niemieckich i polskich w pracowni znajdującej się w szkole.
  • Wspólny grill z uczniami, rodzicami, nauczycielam i mieszkańcami w Huckelheim.
  • Zwiedzanie niemieckiego miasta – Frankfurtu, Ogrodu Palmowego oraz wycieczka po lotnisku.

Polsko- niemieckie spotkanie młodzieży przyniosło wiele korzyści dla obu stron. Uczniowie polscy mieli okazję zwiedzić nowe, nieznane im tereny, poznać kulturę i regionalizm innego kraju oraz spróbować potraw z kuchni niemieckiej. Byli również w dwóch dużych miastach, zwiedzili ich zabytki, które wywarły na nich ogromne wrażenie i na pewno pozostaną długo w ich pamięci. Mieli również okazję zobaczyć, jak żyją ich rówieśnicy w sąsiednim kraju. Wymierną korzyścią była okazja do wykorzystania i sprawdzenia swoich umiejętności komunikacyjnych w języku obcym. Spotkanie to zaowocowało przyjaźniami zarówno uczniów jak i opiekunów.