Reaktywacja Wymiany Szkolnej Zespołu Szkół w Kochanowicach z Mittelschule Schöllkrippen (Bawaria, Niemcy)
Po kilkuletniej przerwie, spowodowanej m. in. pandemią, uczniowie Zespołu Szkół w Kochanowicach w dniach 05– 09 maja 2025 r. ponownie mieli okazję uczestniczyć w międzynarodowej wymianie szkolnej z zaprzyjaźnioną szkołą Mittelschule Schöllkrippen w Niemczech (kraj związkowy Bawaria).
W wymianie wzięło udział 10 uczniów klasy 6 naszej szkoły:
Oliwia Gawron, Kacper Grzechac, Hanna Hanszla, Laura Janowska, Tomasz Dobrzyński, Wiktoria Makselon, Aleksandra Marek, Maksymilian Mercik, Magdalena Świtek i Karolina Ziaja. Partnerowała im grupa 9 uczniów ze szkoły niemieckiej: Leon Albert, Sophie Gottlieb, David Hornung, Milana Klingel, Sissi Krause, Matias Murza, Alesia Murza i Olesia Sebro.
Uczniowie byli zakwaterowani u rodzin niemieckich, co sprzyjało pogłębionej integracji oraz rozwijaniu umiejętności językowych i międzykulturowych.
Koordynatorami i opiekunami wymiany byli nauczyciele z obu szkół:
ze strony niemieckiej: Nina Kroiß i Jürgen Glaab,
ze strony polskiej: Wioletta Dyla i Izabela Polak.
Całość przygotowań po stronie polskiej nadzorowała dyrektor ZS w Kochanowicach- Joanna Grus-Blacha. Natomiast po stronie niemieckiej dyrektor Mittelschule Schöllkrippen- Harald Scherg.
Koszty wymiany, przejazdu oraz pobytu uczniów zostały w pełni pokryte przez gminę Schöllkrippen oraz rodziny goszczące, za co składamy serdeczne podziękowania i wyrażamy głęboką wdzięczność.
Program wymiany był niezwykle bogaty i różnorodny, obejmował 5 pełnych dni– uwzględniał wspólny udział w zajęciach szkolnych, różnorakie atrakcje i wycieczki, wydarzenia kulturalne oraz wspólne chwile uczniów polskich w niemieckich rodzinach. Uczniowie mieli okazję brać udział w:
- oficjalnym powitaniu w ratuszu w Schöllkrippen przez burmistrza Marca Babo oraz wspólnym spacerze z przewodnikiem po miasteczku,
- kolacji integracyjnej w restauracji „Zum Grünen Baum“ z rodzinami goszczącymi, nauczycielami, dyrektorem szkoły oraz burmistrzem,
- wycieczce do miasta Lohr am Main, w tym:
- zwiedzaniu z przewodnikiem,
- grze terenowej w Muzeum Spessart,
- wspólnym obiedzie w restauracji „Schönbrunnen“- ufundowanym przez rodzinę goszczącą Murza,
- leśnej wyprawie do Rodberghütte z inscenizacją „zbójnickiego napadu” i kolacją w schronisku,
- całodziennej wycieczce do Würzburga, w tym:
- zwiedzaniu historycznego centrum, rezydencji i katedry,
- zwiedzaniu twierdzy Marienberg oraz udział w warsztatach archeologicznych,
- wspólnym posiłku – pizzy nad Menem i lodach,
- udziale w zajęciach szkolnych w Mittelschule Schöllkrippen z niemieckimi uczniami:
- eksperymentach chemicznych,
- lekcji języka niemieckiego z elementami komunikacji codziennej,
- lekcji religii– przygotowaniu modlitw,
- uroczystościach 80-lecia zakończenia II Wojny Światowej, (marszu pamięci przez cztery stacje) w tym:
- przemówieniu burmistrza pod ratuszem oraz odczytaniu przemowy Wójta Gminy Kochanowice Jacka Mokrosa,
- nabożeństwie z czytaniem modlitw przez uczniów po polsku i niemiecku,
- programie w szkole: wysłuchaniu fragmentów biografii świadka historii Adolfa Pistnera,
- wystawie tematycznej
- symbolicznym wypuszczeniu gołębi przez polskich uczniów na znak pokoju i nadziei na przyszłość wolną od konfliktów,
- wycieczce do Miltenberga z dyrektorem szkoły partnerskiej:
- zwiedzaniu zabytkowego miasta i zamku,
- wspólnej grze w mini golfa,
- lodach na rynku,
- zwiedzaniu zabytkowej kopalni Bergwerksverein i uczestnictwie w pożegnalnym grillowaniu z rodzinami i koordynatorami wymiany.
Polsko-niemieckie spotkanie młodzieży przyniosło wiele korzyści dla obu stron.
Uczniowie Zespołu Szkół w Kochanowicach mieli okazję zwiedzić nowe, nieznane im tereny, poznać niemiecką kulturę, system szkolnictwa, lokalne tradycje i sposób życia rówieśników w sąsiednim kraju. Codzienne życie w rodzinach goszczących pozwoliło im bezpośrednio doświadczyć różnic i podobieństw międzykulturowych, a także skosztować potraw charakterystycznych dla kuchni niemieckiej (bawarskiej).
Zwiedzane miasta i zabytki– takie jak twierdza Marienberg w Würzburgu, zabytkowe centrum Lohr, czy średniowieczne uliczki Miltenbergu– zrobiły na uczniach ogromne wrażenie i z pewnością na długo pozostaną w ich pamięci.
Wymiernym efektem tej wymiany była również możliwość praktycznego wykorzystania znajomości języka niemieckiego w codziennych sytuacjach– zarówno podczas wspólnych zajęć szkolnych, jak i w kontaktach z rodzinami czy w trakcie wycieczek. Dla wielu uczniów było to pierwsze doświadczenie komunikacji w języku obcym poza klasą, które przyniosło im satysfakcję i większą pewność siebie.
Szczególnym momentem wymiany była również obecność uczniów podczas obchodów 80. rocznicy zakończenia II wojny światowej.
Udział w tak ważnym wydarzeniu historycznym miał wyjątkowe znaczenie wychowawcze i edukacyjne. Wspólna refleksja nad tragedią wojny, oddanie hołdu jej ofiarom oraz modlitwy o pokój w dwóch językach– polskim i niemieckim– były wzruszającym symbolem pamięci, pokoju i pojednania między narodami.
Te uroczystości pokazały, jak ważna jest współpraca, wzajemne zrozumienie i budowanie przyszłości opartej na szacunku oraz wspólnych wartościach. Dla młodego pokolenia była to cenna lekcja historii, która na długo pozostanie w ich sercach.
Wspólnie spędzony czas, wzajemna otwartość i zaangażowanie uczestników zaowocowały nowymi przyjaźniami, które z pewnością będą kontynuowane.
Z niecierpliwością czekamy na rewizytę niemieckich uczniów w Polsce i kolejne wspólne projekty!
Koordynator wymiany- Wioletta Dyla