Kolejna grupa uczniów z wizytą w partnerskiej szkole w Niemczech.

W dniach od 30 maja do 3 czerwca 2016 r. odbyła się w Niemczech (Schöllkrippen, Bawaria) wymiana uczniów naszego gimnazjum z niemiecką szkołą Mittelschule Schöllkrippen. Wizyta ta stanowiła kontynuacją współpracy partnerskiej między szkołami i była rewizytą w związku z poprzednim spotkaniem na terenie naszej szkoły.

W wymianie brało udział 10 uczniów polskich (Sandra Knejska, Julia Prandzioch, Agata Stachura, Wiktoria Ratyńska, Martyna Gołąbek, Kamil Pach, Justyna Tomys, Zuzanna Maruszczyk, Karolina Mikuda, Martyna Markowicz) oraz 11 uczniów niemieckich (Wiktoria Filipowicz, Nikola Kaufka- Galczak, Michael Bader, Marta Galuba, Leonie Teutschländer, Mara Lippert, Jessica Bear, Steven- Nikolas Böttger, Philip Kraus, Finn Debus, Karolina Lakomik). Uczniowie polscy byli zakwaterowani u rodzin niemieckich. Koordynatorami i opiekunami wymiany byli, ze strony niemieckiej Alice Wansch, Monika Schebler- nauczycielki ze szkoły w Schöllkrippen, ze strony polskiej Monika Dawid i Patrycja Borcuch- nauczycielki języka niemieckiego ZS w Kochanowicach. Pieczę nad przygotowaniami do wizyty w Niemczech sprawowała pani dyrektor ZS w Kochanowicach – p. Joanna Grus- Blacha. Wyjazd naszej młodzieży został wsparty finansowo przez organizację „Polsko- Niemiecka Współpraca Młodzieży” (Deutsch- Polnisches Jugendwerk), mającą swoją siedzibę w Warszawie oraz gminę Kochanowice. Część sumy potrzebnej na wyjazd dopłacali rodzice dzieci biorących udział w wymianie.

Program spotkania obejmował 5 pełnych dni, uwzględniał wspólną pracę uczniów niemieckich i polskich nad projektem, różnorakie atrakcje i wycieczki oraz wspólne chwile uczniów polskich w niemieckich rodzinach. Tematem przewodnim spotkania młodzieży niemiecko- polskiej była sztuka, ukazana jako most łączący obie kultury i państwa. W ramach projektu uczniowie wspólnie z nauczycielami wykonali cztery prace na płótnie, wykorzystując do tego różne techniki malarskie. Dwie z tych pięknych prac zawisną w naszej szkole, dwie pozostały w szkole niemieckiej. Uczniowie podczas wspólnego tworzenia świetnie się bawili, pokonując przy tym barierę językową. Nasi uczniowie przedstawili również na forum szkoły, swoją prezentację, w której zaprezentowali wspomnienia z poprzedniej wizyty uczniów niemieckich w naszej szkole. Prezentacja została przygotowana pod kierunkiem Patrycji Borcuch przez uczennicę Julię Prandzioch. Z ogromnym entuzjazmem został również przyjęty film- wirtualny spacer po szkole w Kochanowicach, który przedstawiał naszą szkołę, uczniów oraz pracowników.

Oprócz projektu uczniowie brali udział w wycieczkach i atrakcjach:

1. Pobyt w niemieckim mieście – Aschaffenburgu.
  2. Pobyt w niemieckim mieście Miltenberg. Wycieczka statkiem na trasie Miltenberg- Bürgstadt- Kleinheubach.
  3. Poznanie przez uczniów gminy Schöllkrippen i okolic.
  4. Zwiedzanie ratusza gminy, wspólne spotkanie z burmistrzem, panem Reinerem Pistner oraz wyprawa na lody.
  5. Wspólny wieczór z uczniami, rodzicami i nauczycielami w Mittelschule Schöllkrippen z niepowtarzalną okazją do wymiany opinii na temat spotkań młodzieży i wzajemnych stosunków obu państw.
  6. Zwiedzanie niemieckiego miasta – Fulda:
  • zwiedzanie Katedry w Fuldzie;
  • zwiedzanie zamku „Stadtschloss”, poznawanie ówczesnego życia dworskiego;
  • pobyt w Kinder Akademie Fulda- zajęcia plastyczne połączone z prezentacją prac oraz możliwość uczestniczenia w eksperymentach i łamigłówkach.

Polsko- niemieckie spotkanie młodzieży przyniosło wiele korzyści dla obu stron. Uczniowie polscy mieli okazję zwiedzić nowe, nieznane im tereny, poznać kulturę i regionalizm innego kraju oraz spróbować potraw z kuchni niemieckiej. Zwiedzali również zabytki, które wywarły na nich ogromne wrażenie i na pewno pozostaną długo w ich pamięci. Uczniowie mieli okazję zobaczyć, jak żyją ich rówieśnicy w sąsiednim kraju. Wymierną korzyścią była okazja do wykorzystania i sprawdzenia swoich umiejętności komunikacyjnych w języku obcym. Spotkanie to zaowocowało przyjaźniami zarówno uczniów jak i opiekunów. Na pamiątkę spotkania zostanie przygotowany kalendarz na przyszły rok ze zdjęciami wspólnych przedsięwzięć. Kalendarz otrzymają uczestnicy polscy i niemieccy.

Monika Dawid

Die Schule Kochanowice- film