Wymiana uczniowska Z S Kochanowice- Mittelschule Schöllkrippen.

W dniach od 21 do 25 maja 2012r. odbyła się w Niemczech (Schöllkrippen, Bawaria) wymiana uczniów naszego gimnazjum z niemiecką szkołą Mittelschule Schöllkrippen. Wizyta ta stanowiła kontynuacją współpracy partnerskiej  między szkołami i była rewizytą w związku ze spotkaniem w poprzednim roku na terenie naszej szkoły. W wymianie brało udział 8 uczniów polskich (Magdalena Kożuch, Błażej Chrzęstek, Nikola Pacławska, Noemi Basan, Agnieszka Mazur , Agata Liebner, Piotr Gajderowicz, Kacper Mika) oraz 7 uczniów niemieckich (Lea Sternheimer, Aleksandra Chlopek, Alisa Sauer, Davinia Hammerschmitt, Jacquliene Büttner, Ina Gagola, Ulla Schmitt). Uczniowie polscy byli zakwaterowani u  rodzin niemieckich. Koordynatorami i opiekunami wymiany byli, ze strony niemieckiej Martin Hahn- nauczyciel języka angielskiego w szkole w Schöllkrippen, Julia Albert- wolontariat, Klaus Simon- nauczyciel religi katolickiej w Schöllkrippen, ze strony polskiej Monika Dawid i Patrycja Sowa- nauczycielki języka niemieckiego ZS w Kochanowicach. Pieczę nad przygotowaniami do wizyty w Niemczech sprawowała pani dyrektor ZS w Kochanowicach- p. Joanna Grus- Blacha. Wyjazd naszej młodzieży został wsparty finansowo przez organizację „Polsko- Niemiecka Współpraca Młodzieży” (Deutsch- Polnisches Jugendwerk), mającą swoją siedzibę w Warszawie oraz gminę Kochanowice. Część sumy potrzebnej na wyjazd dopłacali rodzice dzieci biorących udział w wymianie.

Program spotkania obejmował 5 pełnych dni, uwzględniał wspólną prace uczniów niemieckich i polskich nad projektem, różnorakie atrakcje i wycieczki oraz wspólne chwile uczniów polskich w niemieckich rodzinach. Tematem przewodnim spotkania młodzieży niemiecko- polskiej było poznanie walorów gminy Schöllkrippen, odbyło się ono pt. „Poznajemy gminę Schöllkrippen”. W ramach programu grupa wykonała dwujęzyczną broszurę pokazującą miejsca w Schöllkrippen, umieszczono tam również wypowiedzi mieszkańców, nauczycieli, dyrektora szkoły i burmistrza gminy oraz program wizyty. Ciekawym i bardzo owocnym zadaniem  dla uczniów był „Rajd po miejscowości” (Ortsrallye in Schöllkrippen). Uczniowie mieli za zadania udać się w grupach do różnych instytucji, sklepów i firm w Schöllkrippen (np. banku, fryzjera, księgarni, ratusza, itp.) i zadać wcześniej przygotowane pytania oraz zapisać odpowiedzi mieszkańców. Wyniki zaprezentowane zostały w broszurze. W czwartym dniu wizyty broszura została zaprezentowana na forum szkoły, każdy z uczestników wymiany otrzymał ją również dla siebie. Nasi uczniowie przedstawili również w tym dniu, na forum szkoły, swoją prezentację, w której przedstawili naszą szkołę i społeczność szkolną oraz wspomnienia poprzedniej wizyty. Prezentacja została przygotowana przez uczniów i nauczycielkę, panią Patrycję Sowę i przyjęto ją z ogromnym entuzjazmem.

Oprócz projektu uczniowie brali udział w wycieczkach i atrakcjach:

• Zwiedzanie niemieckich miast i ich zabytków , Wuerzburga i Aschaffenburga, połączone ze smakowaniem regionalnych potraw.
  • Poznanie przez uczniów gminy Schöllkrippen i okolic.
  • Korzystanie z innowacyjnego otwartego basenu (woda w basenie jest oczyszczana drogą ekologiczną, bez użycia chemii).
  • Zwiedzanie ratusza gminy, wspólne spotkanie z burmistrzem, panem Reinerem Pistner.
  • Wspólne gotowanie i pieczenie uczniów niemieckich i polskich w pracowni znajdującej się w szkole.
  • Wędrówka przez piękne tereny przedgórza do Huckelheim, wspólny grill z uczniami, rodzicami, nauczycielami i mieszkańcami przy kapeli nauczycielskiej.

Polsko- niemieckie spotkanie młodzieży przyniosło wiele korzyści dla obu stron. Uczniowie polscy mieli okazję zwiedzić nowe, nieznane im tereny, poznać kulturę i regionalizm innego kraju oraz spróbować potraw z kuchni niemieckiej. Byli również w dwóch dużych miastach, zwiedzili ich zabytki, które wywarły na nich ogromne wrażenie i na pewno pozostaną długo w ich pamięci. Mieli również okazję zobaczyć, jak żyją ich rówieśnicy w sąsiednim kraju. Wymierną korzyścią była okazja do wykorzystania i sprawdzenia swoich umiejętności komunikacyjnych w języku obcym. Spotkanie to zaowocowało przyjaźniami zarówno uczniów jak i opiekunów.

Monika Dawid

« z 2 »