Przydatne linki

  

  

DRUGI WYJAZD DO SCHöLL

Do drugiego wyjazdu do Schöllkrippen zostało zakwalifikowanych 8 uczniów i uczennic ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Kochanowicach. Głównym i niezmiennym kryterium wyboru jest bardzo dobra znajomość języka niemieckiego umożliwiająca w miarę samodzielną komunikację. Pierszeństwo mieli w tym roku ci uczniowie i te uczennice, których rodziny przyjęły gości niemieckich w ubiegłym roku szkolnym. Jeden uczeń ze Szkoły Podstawowej, w dniu wyjazdu w sobotę, rozchorował się poważnie i organizacyjnie było niemożliwe znalezienie na jego miejsce zastępstwa. Ostatecznie grupa miała następujący skład: Kamil Barwicki, Natalie Basan, Noemi Basan, Zuzanna Bunar, Monika Kaczmarczyk, Martyna Schulz i Sara Wieczorek.
Wszyscy polscy uczniowie otrzymali około trzech tygodni przed wyjazdem informacje o gminie Schöllkrippen, o Hauptschule i o atrakcjach turystycznych w języku niemieckim i angielskim w celu zapoznania się z nimi i poszukania nieznanego słownictwa. Teksty te miały być podstawą do samodzielnej pracy w Niemczech. Nowi uczniowie napisali też listy o sobie w języku niemieckim. Po dokonaniu rozliczenia uczniowie dostali dofinansowanie do kosztów przejazdu z Polsko-Niemieckiej-Współpracy Młodzieży w Warszawie.
Wyjazd odbył się w sobotę 21 marca 2009 roku po południu z Lublińca autobusem liniowym i bez przeszkód grupa dojechała do Aschaffenburga w niedzielę około 7 rano. Stamtąd polscy uczniowie zostali zabrani prywatnymi samochodami przez rodziców ich goszczących. Całą niedzielę uczniowie spędzili w rodzinach, min. były wyjazdy na basen kryty, na kręgle itp. Uczniowie polscy codziennie byli dowożenie autobusami wynajmowanymi przez szkołę do dowozu własnych uczniów, wszyscy otrzymali specjalne zaświadczenia zezwalające na przejazd. Od poniedziałku do czwartku byli więc już od 7.30 w szkole.
Poniedziałek 23 marca 2009 roku rozpoczął się od powitania przez Dyrektora Szkoły pana Georga Stumpfeggera i nauczyciela odpowiedzialnego za współpracę międzynarodową pana Martina Hahna. Następnie uczniowie polscy zwiedzili szkołę w towarzystwie swoich niemieckich kolegów i koleżanek, potem wszyscy udali się do centrum Schöllkrippen, gdzie czekała na nich ubrana w strój z epoki średniowiecza Lili Fath, członkini Klubu Miłośników Historii, która gościła we wrześniu 2007 roku w Kochanowicach wraz z liczną grupą zaproszonych wówczas Niemców. Lili Fath oprowadziła w sposób niezwykle ciekawy i z humorem po wszystkich ważnych zabytkach Schöllkrippen, ratuszu, kościółku świętego Łukasza, dawnej poczcie i zajeździe oraz dawnym spichlerzu. Uczniowie mieli w tym czasie robić krótkie notatki, tak aby przygotować bazę informacyjną potrzebną do wydania broszury polsko-niemieckiej.
Po powrocie do szkoły wszyscy zasiedli do komputerów i zabrali się do prac pisemnych. Uczniowie polscy mieli tłumaczyć na język polski te teksty, które otrzymali jeszcze w Polsce, a uczniowie niemieccy mieli z informacji uzyskanych od Lili Fath ułożyć teksty nadające się potem do przetłumaczenia na język polski. Okazało się, że tylko część uczniów polskich przygotowała się do tego zadania w domu, a część sobie to zlekceważyła. Prace w związku z tym przebiegały powoli. Wszyscy zostaliśmy poczęstowani obiadem i otrzymaliśmy różne soki. Po południu uczniowie wrócili autobusami do swoich gospodarzy, reszta dnia była do ich dyspozycji, grali min. w billard.
We wtorek 24 marca, po przyjeździe do szkoły, grupa polska została zaproszona przez Wiceburmistrza Schöllkrippen pana Norberta Riesa do ratusza. Tam odbyło się miłe powitanie i słodki poczęstunek. Pan Ries opowiedział historię miasteczka i okolic, a także bardzo chętnie odpowiadał na pytania uczniów z różnych dziedzin. Uczniowie otrzymali broszury informacyjne o Schöllkrippen. Następnie wszyscy wrócili do szkoły i dalej zajmowali się pracą nad swoją broszurą. Nie udało się skończyć wszystkich tekstów, praca ta została przerzucona na ich nauczycieli. Resztę dnia uczniowie spędzili w rodzinach, jadąc min. po raz kolejny na basen kryty.
W środę 25 marca cała grupa wyruszyła na wycieczkę do Gelnhausen, bilety dla wszystkich, jak również oprowadzanie z przewodniczką, opłaciła szkoła niemiecka. Miasto Gelnhausen, założone przez Fryderyka Barbarossę, ma ciekawą historię i szczęśliwie posiada nadal wiele zabytków. Uczniowie zwiedzili Kościół Mariacki, Wieżę Czarownic, Rynek, system dawnych wodociągów miejskich i mogli podziwiać wiele bardzo dobrze zachowanych domów w stylu Fachwerk, mieli też krótki czas wolny. Niestety typowo marcowa pogoda popsuła nieco uroki wycieczki. Przemarznięci i przemoknięci wróciliśmy podmiejskim autobusem do Schöllkrippen. Popołudnie uczniowie spędzili u rodzin. Wieczorem o godzinie 19 wszyscy zostali przywiezieni przez rodziców na pożegnalną kolację do Sackhaus, dawnego spichlerza, obecnie pięknie odrestaurowanego Domu Dziennej Opieki dla Seniorów. Byli na niej obecni oprócz wszystkich uczniów i ich rodziców, także opiekunowie oraz pani Monika Hornick, która gościła Agatę Ślusarską, i pan Josef Schwarzer, który przez cały czas pobytu uczniów polskich w Schöllkrippen był obecny we wszystkich ich działaniach, służył pomocą, radą i opieką, podobnie jak przed dwoma laty.
W czwartek 26 marca 2009 roku, po przyjeździe do szkoły i zdeponowaniu bagażu, cała grupa udała się autobusem podmiejskim do Aschaffenburga na wycieczkę. Pan Martin Hahn oprowadzał nas po mieście i twierdzy, udaliśmy się potem do Centrum Pamięci o Żydach, w którym dzięki pani przewodnik poznaliśmy historię życia i zagłady Żydów w Aschaffenburgu. Następnie wszyscy udaliśmy się do renomowanej restauracji na obiad, zamówiony wedle indywidualnych życzeń. Przed odjazdem z Aschaffenburga Polaków przyjechał pożegnać pan Norbert Ries Wiceburmistrz Schöllkrippen. Po południu po długich, tym razem uczniowskich pożegnaniach, polska grupa wsiadła do autobusu i wyruszyła w drogę powrotną do domu. Szczęśliwie wszyscy dotarliśmy następnego dnia rano do Lublińca. Należy podkreślić, iż uczniowie polscy zostali przyjęci bardzo gościnnie i mogli wynieść z pobytu w Niemczech wiele dobrych wspomnień. Współpraca między szkołami na pewno będzie kontynuowana.

Wymianę przygotowała i prowadziła nauczycielka języka niemieckiego Agata Ślusarska