Kolejna wizyta niemieckich uczniów dobiegła końca.

W dniach od 24 do 28 kwietnia 2017 r. odbyła się w Kochanowicach międzynarodowa wymiana uczniów naszego gimnazjum z niemiecką szkołą Mittelschule Schöllkrippen. Wizyta ta stanowiła kontynuacją współpracy partnerskiej między naszymi szkołami. W wymianie brało udział 12 uczniów polskich (Zuzanna Maruszczyk, Justyna Tomys, Wiktoria Ratyńska, Agata Stachura, Martyna Markowicz, Karolina Mikuda, Mikołaj Blacha, Julia Jaroń, Sandra Prandzioch, Weronika Wołowczyk, Marta Kaczmarczyk, Janusz Pach) oraz 9 uczniów niemieckich (Philip Kraus, Helena Stevanin, Zuzanna Lakomik, Michael Bader, Mara Lippert, Vanessa Glahβ, Jana Grünewald, Denise Kretschmar, Merle Becker, Kacper Filipowicz- uczeń nie mógł przyjechać na wymianę do Polski, ponieważ zachorował).

Uczniowie niemieccy byli zakwaterowani u  rodzin polskich. Koordynatorami i opiekunami wymiany ze strony niemieckiej byli: Alice Wansch, Monika Schebler – nauczycielki   ze szkoły w Schöllkrippen, Martin Hahn – emerytowany nauczyciel, inicjator wymiany między naszymi szkołami oraz Robert Kirk – pracownik szkoły. Ze strony polskiej: Monika Dawid i Patrycja Borcuch- nauczycielki języka niemieckiego ZS w Kochanowicach. Pieczę nad przygotowaniami oraz przebiegiem wizyty w Kochanowicach sprawowały pani dyrektor ZS  w Kochanowicach- Joanna Grus- Blacha oraz z-ca dyrektora- Aleksandra Brol. Spotkanie zostało sfinansowane przez organizację „Polsko- Niemiecka Współpraca Młodzieży” (Deutsch- Polnisches Jugendwerk), mającą swoją siedzibę w Warszawie, Radę Rodziców przy ZS w Kochanowicach  oraz Gminę Kochanowice. Rodzice dzieci polskich, biorących udział w wymianie, ponieśli również koszty związane z goszczeniem uczniów niemieckich w domach.

Program spotkania obejmował 5 pełnych dni, uwzględniał wspólną pracę uczniów niemieckich i polskich nad projektem, różnorakie atrakcje i wycieczki oraz wspólne chwile uczniów niemieckich w polskich rodzinach. Temat przewodni spotkania młodzieży niemiecko- polskiej brzmiał „Schlesien in Tänzen und Bildern- Fotoprojekt” („Śląsk w tańcu  i na obrazie- projekt fotograficzny”). W pierwszym dniu wizyty uczniowie zostali zapoznani   z techniką i trikami dotyczącymi wykonania dobrego zdjęcia. Szkolenie uczniów przeprowadził pracownik szkoły Mittelschule Schöllkrippen, Robert Kirk, który jest profesjonalnym fotografem. Uczniowie, w mieszanych grupach, wykonywali przez kolejne dni zdjęcia podczas odbywanych wycieczek. Efektem końcowym projektu było wykonanie przez uczniów wystawy fotograficznej, ukazującej obiekty, historię i tradycje Górnego Śląska widziane oczami młodzieży. Wystawa została zaprezentowana uczniom i nauczycielom  naszej szkoły, pracownikom Gminy Kochanowice oraz rodzicom. Strona niemiecka otrzymała również komplet zdjęć. Wystawa zostanie przedstawiona społeczności szkolnej w Mittelschule Schöllkrippen.

Uczniowie i opiekunowie brali udział w wycieczkach i atrakcjach:

1. Gry i zabawy zapoznawcze, językowe i pożegnalne;
  2. Zwiedzanie Katowic z przewodnikiem;
  3. Zwiedzanie Muzeum Śląskiego W Katowicach;
  4. Udział w warsztatach fotograficznych w Muzeum Śląskim w Katowicach „Fotoamator w ciemni”;
  5. Zwiedzanie Siedziby Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” w Koszęcinie;
  6. Udział w warsztatach tanecznych- nauka tańca ludowego- w Siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” w Koszęcinie;
  7. Udział w prelekcji dotyczącej tańców i strojów narodowych oraz regionalnych w Siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” w Koszęcinie;
  8. Przymierzanie strojów regionalny oraz narodowych w Siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” w Koszęcinie;
  9. Zwiedzanie Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego w Zabrzu.
  10. Dyskoteka w ZS w Kochanowicach.
  11. Spotkanie pożegnalno- podsumowujące w szkole.

Podczas ostatniego dnia wizyty nasi uczniowie pokazali na forum szkoły swoją prezentację multimedialną- wspomnienia z poprzedniej wizyty w Niemczech. Niemieccy uczniowie, wraz z opiekunami, przedstawili się kochanowickiej społeczności szkolnej oraz zachęcali uczniów do udziału w wymianie. Zastępca Wójta Gminy Kochanowice, pan Andrzej Domagała wraz Inspektorem Oświaty- panią Agnieszką Naporowską odwiedzili gości z Niemiec. Odebrali oni podziękowania dla Wójta Gminy Kochanowice, pana Ireneusza Czecha oraz pracowników gminy za wspieranie wymiany między naszymi szkołami. Goście   z Niemiec otrzymali od gminy książkę, w wydaniu niemieckim, ukazującą piękno i historię naszego terenu. W tym dniu obyło się również spotkanie pożegnalne w szkole. Wszyscy uczestnicy wymiany otrzymali skromy upominek przypominający wspólnie spędzony czas.  W spotkaniu pożegnalnym uczestniczyli rodzice goszczący uczniów niemieckich. Otrzymali oni serdeczne podziękowania za ciepłe i rodzinne przyjęcie uczniów niemieckich. Rozmowy odbywały się w bardzo miłej i przyjaznej atmosferze.

Polsko- niemieckie spotkanie młodzieży przyniosło wiele korzyści dla obu stron. Uczniowie niemieccy mieli okazję zwiedzić nowe, nieznane im tereny, poznać kulturę i regionalizm innego kraju oraz spróbować potraw z kuchni polskiej. Zwiedzili ciekawe zakątki naszego kraju, których piękno wywarło na nich ogromne wrażenie i na pewno pozostawi na długo ślad w ich pamięci. Mieli również okazję zobaczyć, jak żyją ich rówieśnicy w sąsiednim kraju. Wymierną korzyścią była okazja do wykorzystania i sprawdzenia swoich umiejętności komunikacyjnych w języku obcym. Spotkanie  to zaowocowało przyjaźniami zarówno uczniów jak i opiekunów.

Koordynatorki wymiany ze strony polskiej

Monika Dawid,  Patrycja Borcuch

« z 7 »