Przydatne linki

  

  

Rok 2024 przyniósł nam niezwykłą rocznicę – 20-lecie istnienia Szkolnego Klubu Rowerowo-Historycznego działającego przy Zespole Szkół w Kochanowicach. To wyjątkowa chwila, pełna refleksji nad przeszłością, radości z osiągnięć oraz nadziei na przyszłość.

Od 2004 roku szkolny klub był miejscem, gdzie kształcono nie tylko umysł, ale i charakter młodych ludzi. To opowieści o łączącej wszystkich pasji, zaangażowaniu społeczności lokalnej, rodziców i niejednokrotnie wielkiej determinacji uczniów, przy ogromnym szacunku i wzajemnym wsparciu kilku pokoleń mieszkańców naszej małej ojczyzny.

Wielu z nas może być dumnym, że zdobyte umiejętności i wartości podczas organizowanych przedsięwzięć klubu stały się inspiracją do odkrywania własnych pasji, rozwijania talentów i poszukiwania nowych wyzwań w dorosłym życiu.

Codziennością klubu były organizowane na przestrzeni lat „Zimowiska z historią”, „Wakacje z historią” [„Rajd rowerowy wzdłuż Bałtyku”, „Rajd rowerowy wokół Zatoki Gdańskiej”, „Rajd rowerowy po Mazurach”, „Na rowerze z Kochanowic do Władysławowa”]. Codziennością była organizowana ogromna ilość wycieczek rowerowych i pieszych po naszej najbliższej okolicy [Częstochowa, Góra Świętej Anny, Brzoza, Zborowskie, Koszęcin, Lubliniec, Lubecko, Kochcice, Harbułtowice, Cieszowa, Kanus …] oraz dalszych [Świnoujście, Grunwald, Gdańsk, Warszawa, Gierłoż, Zakopane, Kłodzko, Kraków, Wrocław, Szczawnica …]. Odbywały się także wyjazdy zagraniczne m.in. do Wiednia, Pragi, Wilna.

W wyniku realizacji różnych projektów na terenie Kochanowic zostały ustawione tablice informacyjne dotyczące: „Historii szkolnictwa w Kochanowicach”, „Gmina Kochanowice na starej pocztówce”. Na terenie schroniska młodzieżowego w Pawełkach powstał „Kącik pszczelarski” oraz „Kącik historii rybołówstwa w naszej okolicy”. Uczniowie w ramach prac klubu opracowali i wydali publikację „Przewodnik po Gminie Kochanowice”. Młodzież była współorganizatorem pikników historycznych, warsztatów historycznych dla przedszkolaków, młodzieży i dorosłych.

Szkolny klub może poszczycić się wieloma laureatami i finalistami uczniów biorących udział w konkursach wojewódzkich, powiatowych oraz gminnych. Wiele prac multimedialnych, filmów dotyczących historii naszej okolicy cieszy się dużym zainteresowaniem na różnego rodzaju portalach społecznościowych. Klub posiada sześć kronik z udokumentowanymi działaniami.

Można by tu jeszcze wymienić wiele ważnych osiągnięć. W tym wszystkim jednak nie można zapomnieć o jednym. Gdyby nie ogromne wsparcie władz gminy, dyrekcji szkoły, nauczycieli, sympatyków szkolnego klubu, rodziców oraz przede wszystkim uczniów, nie byłoby tylu wspomnień, wspólnych przeżyć, zawiązanych przyjaźni na całe życie. Jestem dumny, że mogłem spotkać na swej drodze tak wspaniałych ludzi. To dzięki Wam mogę świętować 20-lecie istnienia Szkolnego Klubu Rowerowo-Historycznego. Jeszcze raz wszystkim dziękuję za zaangażowanie w działania klubu.

Zapraszam wszystkich do galerii zdjęć na stronę ZS Kochanowice / zakładka / Szkolny Klubu Rowerowo-Historyczny.

Mariusz Żymierski