Przydatne linki

  

  

Uczniowie klasy VIIa przygotowali dla szkolnej społeczności uroczystą akademię upamiętniającą 233 rocznicę ustanowienia Konstytucji Trzeciego Maja.

Konstytucja, czyli ustawa zasadnicza, jest najważniejszym aktem prawnym w Polsce. Określa ona zasady funkcjonowania państwa, organizację i kompetencje najważniejszych organów państwowych oraz podstawowe prawa i obowiązki każdego obywatela.

Sejm Czteroletni przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja Trzeciego Maja. Była ona drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację życia społecznego, państwowego i obywatelskiego.

Ten nowoczesny i przełomowy akt prawny zmienił ustrój państwa na monarchię dziedziczną, ograniczył znacząco demokrację szlachecką, wprowadził częściowe zrównanie praw osobistych mieszczan i szlachty oraz objął chłopów ochroną państwa. Konstytucja formalnie zniosła również liberum veto. Zobaczcie na zdjęciach jak wyglądało nasze świętowanie w tym dniu.

Organizatorzy