Przydatne linki

  

  

W ramach innowacji pedagogicznej 11 grudnia uczniowie klasy IIb oraz IVa mieli okazję uczestniczyć w wyjeździe do podziemnej kopalni „Królowa Luiza” w Zabrzu pod opieką wychowawczyń oraz p. I. Droździok i p. M. Szymik.

Zaledwie kilkadziesiąt metrów pod powierzchnią tętniącego życiem miasta, kryją się podziemne korytarze 14 kilometrowej sztolni, której początki sięgają XVIII wieku. Sztolnia łącząca Zabrze i Chorzów była drążona siłą ludzkich mięśni przez 64 lata. Jest najdłuższą budowlą hydrotechniczną w europejskim górnictwie węglowym.

Była to dla nas niesamowita górnicza podróż w czasie. Spacerowaliśmy oryginalnymi XIX – wiecznymi korytarzami, przeszliśmy przez labirynt podziemnych chodników i wyrobisk. Czasami bywało trudno, gdy najniższe przejście miało tylko 90 centymetrów wysokości. Kopalnia „Królowa Luiza” to również największy podziemny park maszyn górniczych w Polsce, zobaczyliśmy pokaz ich pracy oraz usłyszeliśmy huk pracujących górniczych urządzeń. Dowiedzieliśmy się wiele o pracy górnika, jego stroju, górniczych przesądach i legendach. Sami też wykonaliśmy parę zadań. Spotkaliśmy także legendarnego Skarbka – dobrego ducha każdej kopalni, który poczęstował nas śląskimi szklokami, czyli kopalniokami. Dla wielu największą atrakcją była przejażdżka kolejką „Karlik”. Na koniec każdy z nas musiał przejść tradycyjny test na górnika – skok przez skórę, a po nim uroczyste pasowanie.

Agnieszka Kardas
Małgorzata Watoła-Hanulok