Przydatne linki

  

  

W dniu 15 września uczniowie klasy ósmej udali się do Miejsca Pamięci Auschwitz–Birkenau w Oświęcimiu. Celem wycieczki było kształtowanie postaw patriotycznych i szacunku do historii oraz wobec drugiego człowieka. Uczczenie pamięci ofiar zbrodni nazistowskich i holokaustu. W tym największym z nazistowskich obozów koncentracyjnych i ośrodków zagłady życie straciło ponad 1,1 mln mężczyzn, kobiet i dzieci. Dzisiejsze Miejsce Pamięci to nie tylko poobozowe bloki,  baraki czy komory gazowe ale także unikatowy zbiór przedmiotów związanych z cierpieniem ludzi przywiezionych do obozu na zagładę. Jest to jedyny obóz koncentracyjny znajdujący się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. 

Następnie udaliśmy się do Muzeum Zamkowego w Pszczynie, które jest unikatem na skalę kraju, gdyż udało się zachować oryginalny wygląd i wystrój pałacowych wnętrz. Aż 70% wyposażenia można podziwiać dziś dokładnie w takim stanie, w jakim zostawili je ostatni właściciele. Najbardziej znaną mieszkanką pszczyńskiego zamku była brytyjska arystokratka – księżna Daisy, a właściwie Maria Theresa Conrwallis-West.

Wycieczka była dla wszystkich wyjątkową i poruszającą lekcją historii. Ta wyprawa na pewno utkwi w pamięci młodzieży na długi czas.

Mariusz Koza
Alicja Babiuch