Przydatne linki

  

  

26 maja 2023 roku uczniowie klas IV wzięli udział w wycieczce integracyjnej do Opola. Pierwszym punktem naszej eskapady była wizyta w Muzeum Wsi Opolskiej, które zajmuje się popularyzacją dawnej i współczesnej kultury ludowej regionu. Bezpośredni kontakt z eksponatami muzealnymi pozwolił nam poznać obraz życia dawnej wsi śląskiej. Zobaczyliśmy, jak wyglądała niegdyś nauka w wiejskiej szkole, poznaliśmy pracę kowala, odwiedziliśmy zabytkowy kościół,  młyn wodny, wiatrak, spichlerz, karczmę i sklep. Po tej ciekawej lekcji uczestniczyliśmy w warsztatach pt. „Ptak w sztuce ludowej”, dekorując drewnianego koguta według własnego pomysłu.  Następnie udaliśmy się na Wyspę Pasiekę ze słynną Wieżą Piastowską, gdzie z tarasu na górze mogliśmy podziwiać piękną panoramę Opola. Zobaczyliśmy również rynek z Aleją Gwiazd, Wenecję Opolską, Wzgórze Uniwersyteckie, przeszliśmy się Mostem Groszowym, odwiedziliśmy naleśnikarnię Grabówkę oraz Stawek Barlickiego. Jednak to nie był koniec naszych przygód w stolicy województwa opolskiego. Po długim marszu mogliśmy odpocząć podczas rejsu statkiem Opolaninem po Odrze i przejechać się londyńskim autobusem po uliczkach malowniczego Opola.

To była niesamowita podróż do miejsca, które jest nam tak bliskie, a którego tak naprawdę nie znaliśmy. Warto poznawać najbliższą okolicę, podziwiać zabytki naszego regionu. Po tej wycieczce możemy śmiało powiedzieć, że Opole to miejsce, które na długo zostanie w naszej pamięci.

Aneta Babraj
Wioletta Dyla
Anna Machnik
Katarzyna Spojda