Przydatne linki

  

  

Dnia 8 maja 2023 roku uczniowie klasy Ia i Ib wzięli udział w wycieczce do Planetarium Śląskiego w Chorzowie i Muzeum Chleba w Radzionkowie.  Pod opieką pani Joanny Piskoń, Agnieszki Kardas, Doroty Kamińskiej-Mnich oraz Sandry Tomali odwiedzili największe i najstarsze planetarium
i obserwatorium w Polsce. Podczas dwulekcyjnych zajęć pod tytułem „Królestwo Planet” odbyli fascynującą podróż ,,statkiem kosmicznym’’ przez Układ Słoneczny. Prowadzący przybliżył uczniom zasady orientacji na sferze niebieskiej. Zobaczyli również gwiazdy, gwiazdozbiory, Wielki i Mały Wóz, zodiak, Słońce, Układ Słoneczny i jego składniki.

Kolejnym punktem wycieczki było Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek. Uczniowie mieli możliwość usiąść w starej ławce szkolnej, zobaczyć jak kiedyś wyglądała sala lekcyjna.  Zwiedzając muzeum zobaczyli wiele starych przedmiotów codziennego użytku między innymi pierwsze lodówki, odkurzacze, maszyny do pisania, aparaty fotograficzne i wiele, wiele innych. Uczniowie dzięki prelekcji filmu ,,Chleb” poznali krótką historię chleba, tradycji z nim związanych oraz procesie produkcji kiedyś i dziś. Jednak najbardziej w pamięć zapadł im film z właścicielem muzeum na temat szacunku dla chleba. A największą atrakcją była możliwość uformowania plecionek z ciasta chlebowego i ich konsumpcja. Wszyscy z niecierpliwością czekali na możliwość spróbowania własnego wypieku.

Późnym popołudniem wróciliśmy zadowoleni i bogatsi o zdobytą wiedzę i doświadczenia.

Joanna Piskoń