Przydatne linki

  

  

W tym roku kościół św. Wawrzyńca w Kochanowicach obchodzić będzie piękny jubileusz 200-lecia, bowiem 5 października 1823 roku odbyło się poświęcenie kościoła. Budowę rozpoczęto w 1822 roku, z kolei we wrześniu 1823 roku (w dzień urodzin fundatora) została pozłacana kula osadzona na wieży i spisano dokument o zakończeniu budowy.

Z tej okazji zorganizowany został konkurs literacki „Kościół w Kochanowicach we wspomnieniach Dziadków”. Jego celem było zmotywowanie uczniów do rozmowy z Dziadkami na temat tego, jak pamiętają swój kościół w odległej przeszłości. Efekt końcowy przerósł nasze oczekiwania, udało nam się znaleźć kopie zdjęć dotąd nigdzie niepublikowanych, na którym możemy zobaczyć wnętrze kościoła z początku XX wieku. Wspomnienia dziadków są nieocenionym źródłem wiedzy, dowiedzieli się, czym są balaski, dlaczego ksiądz odprawiał mszę tyłem do wiernych, jaki był wkład ich przodków w remont kościoła. Możemy porównać, jak zmieniały się malowidła na suficie i ścianach.

Całe prace (wywiady, wspomnienia) wraz ze wszystkimi zdjęciami za zgodą właścicieli ukażą się w książce na temat historii naszego kościoła autorstwa pani Marii Domagały.

W kategorii klas 4-6 zwyciężyli:

I MIEJSCE Julia Cierpioł z klasy 5b,

II MIEJSCE ex aequo Piotr Spik z klasy 6a oraz Bartosz Matusek z klasy 5a.

W kategorii klas 7-8:

I MIEJSCE Michał Ledwoń z klasy 8c,

II MIEJSCE Jakub Horzela z klasy 8c,

III MIEJSCE Krystian Kuderski z klasy 8c.

Laureatom serdecznie gratulujemy, dziękujemy również Dziadkom, Babciom za ogromny wkład w powstanie tych prac.

Małgorzata Watoła-Hanulok

Piotr Chmiel

Irena Droździok