Przydatne linki

  

  

W piątkowy wieczór 7 października br. miał miejsce niecodzienny „II Rajd Rowerowy Ku Czci Poległych w Kampanii Wrześniowej – 1939”.

Miejscem zbiórki stał się unikatowy na skalę światową schron polowy położony przy obwodnicy na wysokości Kochcic. Z uwagi na wspólną historię 74-tego Górnośląskiego Pułku Piechoty z Lublińca miejsce to przyciągnęło mieszkańców i młodzież m.in. z Kochanowic, Jawornicy, Droniowic, Harbułtowic, Ostrowa, Lubocek, Lubecka, Kochcic, oraz Lublińca.

Po krótkim programie artystycznym przygotowanym przez Szkolny Klub Rowerowo-Historyczny z Kochanowic głos zabrała Dyrektor Zespołu Szkół w Kochanowicach Pani Joanna Grus- Blacha. W kilku zdaniach podkreśliła wagę wydarzeń z przed 83 laty podczas, których polscy żołnierze oddawali swoje życie, abyśmy w dniu dzisiejszym mogli żyć w wolnej Polsce. Następnie podczas uroczystego apelu pamięci, trudną historię miejsca przybliżył wszystkim lokalny historyk Pan Marian Berbesz.

Rozpalone ognisko oraz blask księżyca dopełniły niesamowitą atmosferę panującą w tym miejscu tego wieczoru. Na hasło phm. Ewy Majczak oraz drużyny harcerskiej „Czarne Orły” wszyscy chwycili się za ręce, aby puścić iskierkę ku pamięci tych, którzy polegli za naszą ojczyznę. Następnie przyszedł czas  na ciepły poczęstunek, rozmowy przy powstańczej muzyce. Późnym wieczorem z pamiątkowymi medalami wszyscy wrócili do domów snując plany na kolejny przyszłoroczny rajd.

Organizatorem wydarzenia był Wójt Gminy Kochanowice, Dyrektor Zespołu Szkół w Kochanowicach oraz Szkolny Klub Rowerowo-Historyczny z Kochanowic przy wsparciu OSP w Kochcicach.

W tym miejscu organizatorzy pragną zaprosić już za rok wszystkich tych, którzy lubią historię i jazdę na rowerze na kolejny „III Rajd Rowerowy Ku Czci Poległych w Kampanii Wrześniowej – 1939”.

Mariusz Żymierski