Przydatne linki

  

  

W dniach od 6 do 8 lipca w ramach projektu „Letnia przygoda z panem Kleksem na trzeźwo, zdrowo i kolorowo” miały miejsce coroczne zajęcia letnie.

W tym roku ponad 40 dzieci pod opieką phm. Ewy Majczak, Ireny Droździok, Joanny Malinowskiej i Julii Puchalskiej przeniosło się w cudowny świat Pana Kleksa pamiętając o zdrowym stylu życia bez zbędnych używek.

Pierwszego dnia naszej akcji wybraliśmy się na wycieczkę do Górek Małych, gdzie w Chlebowej Chacie bliżej poznaliśmy codzienność ludzi w dawnych czasach. Odwiedziliśmy starą stodołę w której oglądaliśmy dawne sprzęty rolne oraz mogliśmy spróbować swoich sił w pracach takimi maszynami. Następnie spróbowaliśmy swoich sił w oddzielaniu mleka od śmietany, zrobieniu masła oraz twarogu. Każdy uczestnik mógł spróbować produktów powstałych w procesie tworzenia masła i twarogu tj. Maślanki czy serwatki. Kiedy nasze wyroby były już gotowe mogliśmy ich spróbować z własnoręcznie wykonanymi podpłomykami i chlebem. Kolejnym punktem naszych odwiedzin w chlebowej chacie było spotkanie z znawcą pszczół, który opowiedział nam o procesie powstawania miodu, jak wygląda codzienność pszczół czy skąd bierze się królowa. Ostatnim punktem w Chlebowej Chacie było ognisko z pieczeniem kiełbasek. Następnym punktem na naszej mapie wycieczki była wizyta w Brennej. Grupa śmiałków wyruszyła na górska wędrówkę szlakiem „Krzyża Zakochanych”. Cała reszta grupy spędzała czas spacerując po rynku miasta i podziwiając piękne górskie widoki. Kolejnego dnia wybraliśmy się do Katowic, gdzie przenieśliśmy się do „Bajki Pana Kleksa”. Rozwiązując szereg zadań pomagaliśmy Panu Kleksowi odnaleźć skradzione przedmioty. Po kilku godzinach poszukiwań wszystkim udało odnaleźć zaginione przedmioty. Po chwili przerwy całą grupa udała się na warsztaty chemiczne, gdzie pod okiem pani chemiczki wykonywaliśmy eksperymenty. Po wizycie w Bajkowej krainie Pana Kleksa i ciepłym oraz zdrowym posiłku przejechaliśmy do Chorzowa na przejazd kolejką gondolową z której mogliśmy podziwiać przepiękny ogród różany oraz inne widoki z lotu ptaka. Ostatniego dnia przenieśliśmy się na kurs Adasia Niezgódki zorganizowany przez Akademię Pana Kleksa. Podzieleni na trzy klasy uczestniczyliśmy w kilku lekcjach. Na pierwszej lekcji każdy musiał zmienić swoje imię na inne rozpoczynające się na literę „A”. Od tego momentu obowiązywał także magiczny plan lekcji oraz ubiór przypominające imię ( zakładany kiedy ktoś odezwał się do kogoś jego prawdziwym imieniem) Po lekcji wychowawczej i własnoręcznym wykonaniu pięknych zdjęć klasowych, każda grupa na zmianę uczestniczyła w ciekawych zajęciach. Klasy brały udział w zajęciach kleksografii u pani Asi nasi uczestnicy malowali farbom na szkle i odbijali powstałe obrazki na kartce. Podczas zajęć z magnesologii pod okiem naszych gości z Ukrainy Iriny i Tani dzieci wykonywały przepiękne magnesy z filcu. Na zajęciach muzycznych każda grupa pod okiem swoich opiekunów Julki, Kamili i Nikoli bawiła się oraz ćwiczyła do muzyki z bajki Pana Kleksa. W tym dniu miały miejsce również bardzo ważne spotkania. Podczas odwiedzin Pani Policjant dzieci dowiedziały się jak ważne jest bezpieczeństwo podczas wakacji, a szczególnie w ruchu drogowym i nad wodą. Pani policjant swoim opowiadaniem przypomniała nam zasady obowiązują nas na drogach oraz jak należy zachowywać się podczas wizyty nad zbiornikiem wodnym. W swojej pogadance przekazała również wiadomości jak niebezpieczne może być stosowanie różnego rodzaju używek, jakie konsekwencje ponoszą dzieci i dorośli za ich stosowanie i jak skutecznie unikać ich używania.. Kolejnym zaproszonym gościem w tym dniu była pani pedagog Dorota Kamińska. Opowiedziała nam o zdrowym odżywianiu i o walce z różnymi nałogami. Po prezentacji uczestnicy wzięli udział w quizie z zdobytej wiedzy na platformie Kahooot. Po przerwie na zdrowe przekąski przyjechał do nas pan Grzegorz Drynda wraz z swoim zespołem, aby wspólnie zagrać w gry planszowe, które są doskonałym sposobem na kreatywne spędzanie czasu wolnego. Każdy mógł spróbować swoich sił w przeróżnych planszówka. Na sam koniec naszego spotkania każdy uczestnik miał za zadanie namalować swoje marzenie na sterczu. Po odwiedzinach w Krainie marzeń i ognisku z pieczeniem kiełbasek nasze lipcowe zajęcia dobiegły końca. Wszyscy uczestnicy wrócili do domów pełni nowych wspomnień. Czeka nas jeszcze parę spotkań na temat stylu życia na trzeźwo bez stosowania używek, zdrowo i kolorowo.

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za pomoc w organizowaniu naszych letnich zajęć. Dziękujemy za udział w naszych spotkaniach rodzicom, babciom, gościom zaproszonym oraz dzieciom.

Ewa Majczak