Przydatne linki

  

  

W tym roku szkolnym uczniowie klas IV uczestniczyli w niezwykłych lekcjach języka polskiego. Już nie w szkolnych ławkach a na żywo zobaczyli to, o czym czytają na lekcjach.

Na początku roku w świetlicy szkolnej odbył się pełen emocji konkurs dotyczący baśni i legend. Uczniowie klas czwartych musieli wykazać się wiedzą zdobytą na lekcjach języka polskiego. Brali udział w rozlicznych konkurencjach, musieli rozpoznać źródła cytatów, odpowiedzieć na pytania o szczegóły treści utworów, rozwiązać rebusy, rozpoznać za kogo przebrali się nauczyciele. Rywalizacja obu klas była bardzo wyrównana, ostatecznie zwyciężyła klasa 4a. Dodatkowa konkurencję stanowił wybór najlepszego stroju. Chętni uczniowie przebrali się za bohatera baśni lub legendy. Jury złożone z pań dyrektorek i wychowawczyń klas czwartych wybrało najlepsze stroje. Zwycięzcy to – Amelia Klimas w stroju Kopciuszka, Kacper Demarczyk, Jakub Pisulski i Pascal Mazurek jako trzej bracia Lech, Czech i Rus, Mikołaj Kożuch jako szpak Mateusz.

            W kwietniu wybraliśmy się do Katowic, do Teatru Lalki i Aktora „Ateneum” na przedstawienie „Tkaczka chmur. Baśń o trzech zorzach”. Przedstawienie było baśniową opowieścią o śmierci i związanych z nią emocjach. Pojawiające się na scenie wróżki w postaci kilkumetrowych lalek, kukły kruka i groźnego psa, wizja siostry przędącej nić na chmurach prawdziwie pozwalała najmłodszym zrozumieć emocje, które mogą towarzyszyć przeżywaniu śmierci bliskich osób. 

            W maju spotkaliśmy się z Panią Moniką Ślizowską: korektorką, redaktorką i pisarką. Pani Monika opowiedziała nam o procesie powstawania książki oraz o pierwszym utworze dla młodych czytelników: „O Meli, radiu z pieca i jamniku, który robi, co chce”.

            Biorąc udział w tych nietypowych lekcjach z języka polskiego daliśmy uczniom możliwość niestereotypowego przyswajania wiedzy.

Aneta Babraj

Anna Korab – Szulc