Przydatne linki

  

  

Młodzież klas Vb oraz IVb odwiedziła LUBITEKĘ Miejsko-Powiatową Bibliotekę Publiczną im. Józefa Lompy w Lublińcu. Inicjatorką i organizatorem wyjazdu była dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej – p. Maria Hadzik. Opiekę nad uczniami sprawowali wychowawcy: p. Renata Galuska, p. Małgorzata Golenia oraz panie: Mirosława Szymik i Hanna Zakrzewska.  

Panie pracujące w  bibliotece oprowadziły dzieci po placówce, zapoznały z różnymi działami księgozbioru. Dzieci dowiedziały się, kim był Józef Lompa, gdzie mieściły się poprzednie siedziby instytucji i czym różnią się od siebie poszczególne filie i oddziały. Zostały również zapoznane z zasadami obowiązującymi w bibliotece. LUBITEKA to nie tylko miejsce spotkań z książką, ale również szeroko pojętą kulturą. Uczniowie dowiedzieli się, że odbywają się tam różne spotkania, wystawy, warsztaty, odczyty.

Następnie spacerem przez park młodzież przeszła na rynek miasta. Pani Maria Hadzik przybliżyła dzieciom historię Lublińca, opowiadała o patronce miasta – Edycie Stein. Niezwykłą atrakcją była również możliwość wysłuchania fragmentów książki poetki z Kochanowic – p. Marii Dziuk pt. „Opowieść małej Edytki Stein”, które pani dyrektor przeczytała dzieciom na rynku.

Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w domu Courantów, dziadków Edyty Stein, gdzie obecnie znajduje się Muzeum Pro Memoria Edith Stein.  Dzieci w dużym skupieniu słuchały historii świętej patronki Lublińca opowiadanej im przez przewodniczkę oraz oglądały multimedialną ekspozycję ukazującą jej życie i śmierć w Auschwitz-Birkenau.

Ten wyjazd na pewno na długo zapadnie dzieciom w pamięci.

Dziękujemy Pani Marii Hadzik za zorganizowanie tej niezwykłej lekcji bibliotecznej i historycznej oraz Urzędowi Gminy w Kochanowicach za udostępnienie nam autokaru.

Małgorzata Golenia i Renata Galuska