Przydatne linki

  

  

W maju uczniowie klasy IV b oraz V b pod opieką wychowawców: p. Renaty Galuski i p. Małgorzaty Goleni oraz pań: Mirosławy Szymik i Hanny Zakrzewskiej wybrali się na wycieczkę do Krakowa. Zwiedzanie dawnej stolicy Polski rozpoczęli nad Wisłą, gdzie spotkali się z panią przewodniczką. Stamtąd wyruszyli na Wawel. W tej dawnej siedzibie królów pierwsze kroki skierowali do Katedry oraz krypty z grobami, w których spoczywają ostatni władcy z dynastii Jagiellonów i wielcy Polacy. Następnie drewnianymi schodami udali się na wieżę, gdzie znajduje się najsłynniejszy polski dzwon – Zygmunt. Podobno dotknięcie serca dzwonu lewą ręką spełnia życzenie, więc prawie każdy uczestnik wyjazdu sprawdzał to osobiście.

Na dziedzińcu zamku królewskiego młodzież podziwiała arkadowe krużganki i rynny w kształcie smoczych głów. Trzeba było również odwiedzić jaskinię pod wapiennym wzgórzem, zwaną Smoczą Jamą wraz z jej właścicielem – Smokiem Wawelskim. Na Rynku Głównym uczniowie wysłuchali hejnału z wieży Kościoła Mariackiego. Podziwiali przepiękne Sukiennice i pomnik Adama Mickiewicza.  W Krakowie uczestnicy wyjazdu mieli możliwość zapoznania się z historią miasta, wieloma zabytkami oraz poczuć niepowtarzalną atmosferę dawnej stolicy Polski.

Kolejnym etapem wycieczki była „żywa” lekcja fizyki w Ogrodzie Doświadczeń im. Stanisława Lema. To wyjątkowy park edukacyjny, w którym na ponad 6 ha powierzchni rozmieszczone są interaktywne stanowiska. Dzięki nim uczniowie mieli okazję samodzielnie odkrywać prawa otaczającej nas przyrody. Mogli m.in. poczuć, jak drgają fale dźwiękowe, nadać i odebrać wiadomość dźwiękową przez dwie odległe od siebie tuby czy odczytać godzinę na zegarze słonecznym. Odkrywanie różnych zjawisk przyrodniczych przeplatane było atrakcyjną zabawą na torze saneczkowym, wieży wspinaczkowej czy poszukiwaniem wyjścia z „Lem-biryntu” – zielonego labiryntu z cytatami Stanisława Lema. 

Pobyt w ogrodzie zakończył udział dzieci w warsztatach, w czasie których mogły się np. przekonać, czy można zrobić szaszłyk z nadmuchanego balona, czy kartka papieru może zatrzymać wodę w szklance, albo jaką mają pojemność ich płuca. Wszyscy z dużym zaciekawieniem i zaangażowaniem uczestniczyli w tej niezwykłej lekcji w cieniu rozłożystego drzewa.

Renata Galuska i Małgorzata Golenia