Przydatne linki

  

  

W dniu 8 grudnia 2021 roku uczniowie Zespołu Szkół w Kochanowicach, w ramach otrzymanego wsparcia finansowego z Ministerstwa Edukacji i Nauki na realizację zadania pod nazwą „Poznaj Polskę”, udali się na wycieczkę do stolicy Polski. Celem ww. zadania było wsparcie organów prowadzących publiczne i niepubliczne szkoły dla dzieci i młodzieży w realizacji działań, mających na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży, poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki.

Dofinansowanie wycieczki do Warszawy z budżetu Gminy Kochanowice pozwoliło na rozbudowanie jej planu. W pierwszych godzinach pobytu w Warszawie, program wyjazdu obejmował wizytę na cmentarzu Powstańców Warszawy, gdzie uczniowie oddali hołdu poległym pod pomnikiem „Polegli – Niepokonani”. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie z przewodnikiem Pałacu Kultury i Nauki. Podczas pobytu w tym ogromnym budynku, młodzież poznała m.in. miejsca, gdzie odbywały się imprezy sylwestrowe, dowiedziała się jacy goście zawsze ubierali się na szaro, dlaczego dzieci myślały, że na 30-tym piętrze pałacu mieszka Święty Mikołaj, z kim w windzie zaciął się premier Cyrankiewicz, jakie filmy tu kręcono, kim byli panowie Kieliszek, Biskup i Bania, i kogo nie wpuścili do Pałacu. Ważnym elementem zwiedzania był też wjazd windą na taras widokowy, skąd rozpościera się najpiękniejszy widok na Warszawę.

Wycieczka nie mogłaby się również obyć bez wizyty na Starym Mieście. Plac marszałka Józefa Piłsudzkiego, Grób Nieznanego Żołnierza, Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej z 2010 roku, Krakowskie Przedmieście, Pałac Prezydencki, Kolumna Zygmunta III Wazy, Zamek Królewski, Rynek Starego Miasta, Syrenka Warszawska, Barbakan, to nieodzowne punkty każdej wycieczki.

Aby jednak zrozumieć współczesną Warszawę uczniowie udali się do Muzeum Powstania Warszawskiego. Pod opieką przewodnika zwiedzali to interaktywne muzeum upamiętniające największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie podczas II wojny światowej. Powstanie z 1944 roku, bo o nim mowa, na zawsze zmieniło oblicze stolicy Polski.

Wracając późnym wieczorem do autokaru, wszyscy uczestnicy mogli stwierdzić, że wrażenia pozostające z wycieczki oraz wiedza praktyczna z tego wyjazdu jest nieoceniona.

Mariusz Żymierski