Uczniowie naszej szkoły włączyli się w akcję Ministerstwa Edukacji i Nauki.

W dniach 26 – 29 listopada dzieci i młodzież naszej placówki w różnoraki sposób oddawali cześć zmarłym nawiązując w ten sposób do polskiej tradycji świąt zadusznych.

Celem akcji było zwrócenie uwagi młodym ludziom na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności.

W ramach akcji zrealizowaliśmy następujące działania:

• W dniu 26.10.2021 r. uczniowie ósmych klas uczestniczyli w wyjeździe do Państwowego Muzeum Auschwitz- Birkenau.

• Młodzież klas ósmych miała również okazję zwiedzić cmentarz wojskowy w Pszczynie Pod Trzema Dębami. Jest to mogiła żołnierzy poległych w 1939 roku oraz powstańców śląskich. Podczas pobytu na cmentarzu uczniowie byli świadkami uroczystości państwowej z udziałem wojewody śląskiego- Jarosława Wieczorka.
  • Uczniowie wraz z wychowawcami i nauczycielami udali się na cmentarz w Kochanowicach, aby oddać hołd poległym żołnierzom, których mogiła znajduje się na parafialnym cmentarzu.
  • Obok Urzędu Gminy w Kochanowicach znajduje się pomnik upamiętniający pomordowanych przez hitlerowców więźniów. Tam również udała się młodzież z klasy ósmej i zapaliła symboliczny znicz – znak pamięci.
  • Został przeprowadzony konkurs plastyczny Oddajemy cześć zmarłym. Dzieci z klas 5 a i b oraz 6 a przedstawiły w formie plastycznej swoje rodzinne zwyczaje związane z obchodami listopadowymi.
  • Wystawa prac Oddajemy cześć zmarły. Na korytarzu szkolnym powstała wystawa rysunków, które wykonali uczniowie.

• Uczennice klasy 8 a przygotowały prezentacje na temat historii Polski i jej bohaterów. Prezentacje zostały zamieszczone na Facebooku.

Irena Osadnik