Przydatne linki

  

  

W dniu 26.10.2021 r. uczniowie ósmych klas uczestniczyli w wyjeździe do Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Wizytę poprzedzało oraz zakończyło badanie ankietowe dla uczniów i nauczycieli dotyczące wizyty w Miejscu Pamięci i Muzeum Auschwitz- Birkenau. Ankiety przygotował zespół socjologów z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, w ramach naukowego projektu badawczego pt. „Auschwitz w pamięci społecznej Polaków po 75 latach”, realizowanego na Uniwersytecie we współpracy z Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau, przy finansowym wsparciu Narodowego Centrum Nauki.

Celem naukowym ankiet, jak i całego projektu, jest poznanie stanu i przemian pamięci społeczeństwa polskiego, zwłaszcza młodzieży, o obozie Auschwitz i szerzej – o II wojnie światowej. Celem praktycznym jest wsparcie działań edukacyjnych prowadzonych przez Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Uczniowie zwiedzali muzeum razem z przewodnikiem realizując 3,5 godzinny program dla grup uczniów klas 7 i 8 szkoły podstawowej. Uczniowie mieli niepowtarzalną okazję ujrzeć na własne oczy miejsce martyrologii i zagłady wielu ludzi pochodzących z całej Europy. Poznali wiele faktów związanych z Holokaustem i II wojną światową.

Młodzież miała również okazję zwiedzić cmentarz wojskowy w Pszczynie Pod Trzema Dębami. Jest to mogiła żołnierzy poległych w 1939 roku oraz powstańców śląskich. Podczas pobytu na cmentarzu uczniowie byli świadkami uroczystości państwowej z udziałem Wojewody Śląskiego- Jarosława Wieczorka.

Część programu wycieczki stanowiła lekcja przyrodnicza w Pokazowej Zagrodzie Żubrów w Pszczynie. Uczniowie poznali zwyczaje tych majestatycznych zwierząt będących jednym z symboli polskiej przyrody. Mogli również usłyszeć różne ciekawostki związane z życiem zwierząt i ptaków występujących na terenie Polski.

Monika Dawid
Wioletta Dyla
Irena Osadnik