Przydatne linki

  

  

1 marca w Polsce odbywały się uroczystości związane z Narodowym Dniem Żołnierzy Wyklętych. Zespół Szkół w Kochanowicach również przyłączył się do ogólnopolskiej akcji. Uczniowie mieli okazję pogłębić swoją wiedzę historyczną, a także poznać losy zamordowanych polskich oficerów.

 

„Żołnierze Wyklęci” to bohaterowie antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie Państwa Polskiego przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu. Kim byli? O co walczyli? Czym się kierowali? Jaka była ich historia? – na te pytania mogli znaleźć odpowiedź uczniowie w ramach działań podjętych przez Szkolny Klub Rowerowo-Historyczny. Końcowym efektem w/w akcji stały się przesłane do nauczyciela zdjęcia, przebranych uczniów w różnego rodzaju umundurowaniu. Cały materiał został zmontowany i udostępniony na stronie internetowej szkoły przez uczniów klasy ósmej.

W ostatnich tygodniach podczas nauczania zdalnego młodzież w dalszym ciągu
nierezygnowała z wielu indywidualnych zadań terenowych. Uczniowie dokonali montażu filmów dotyczących między innymi: „Historii kaplicy w Droniowicach”, „Historii rodziny Aulock zamieszkującej  pałac w Kochanowicach” oraz montażu filmu dotyczącego Izby Regionalnej w Harbułtowiach.

Obecnie trwają prace nad udokumentowaniem historii wybranych ulic powiatu lublinieckiego. Podjęto także działania mające na celu uzupełnienie kronik Szkolnego Klubu Rowerowo-Historycznego oraz remontu sprzętu służącego do przeprowadzania zajęć pozalekcyjnych.

 

Wykorzystując nadarzającą się możliwość zamieszczenia materiału na stronie Zespołu Szkół w Kochanowicach, pragnę podziękować wszystkim przyjaciołom Szkolnego Klubu Rowerowo-Historycznego za wspieranie działań przez niego podejmowanych, jednocześnie zapraszając wszystkich chętnych do kolejnych akcji.

Mariusz Żymierski