Przydatne linki

  

  

Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego, uczniowie klas I-VIII, uczęszczający do świetlicy szkolnej, zaangażowali się w niezwykłą akcję- Ogólnopolską świetlicową wymianę pocztówkową. Wymiana pocztówkowa to świetna zabawa dla dzieci żyjących w czasach, w których jesteśmy osaczeni przez portale społecznościowe, dzięki którym możemy skontaktować się z ludźmi na całym świecie za pomocą zaledwie kilku przycisków. W dobie komputerów i Internetu coraz bardziej zanika zwyczaj porozumiewania się w tradycyjny sposób. Wysyłanie pocztówek i listów należy do rzadkości – szczególnie wśród młodszego pokolenia – a poczta stała się miejscem obcym.

Dlatego nasi uczniowie postanowili spróbować swoich sił i poprzez udział w wymianie pocztówkowej ze szkołami z całej Polski pokazać, że warto pielęgnować tę zanikającą tradycję.
Zasada działania tej akcji jest bardzo prosta. Dzieci ze szkoły zainteresowanej programem, wymieniają się kartkami pocztowymi z uczniami innych szkół, biorących udział w zabawie. Na pocztówkach związanych ze swoim miejscem zamieszkania wypisują pozdrowienia lub krótkie wiadomości.
Wymiana pocztówkowa stała się nietuzinkową formą nauki geografii. Dzieci podziwiając widokówki z różnych części kraju, miały możliwość poznania innych regionów, miast, ich ciekawych zakątków oraz położenia na mapie. Była to również świetna sposobność, by przybliżyć uczniom zasady działania poczty oraz nauki samodzielnego wypisywania kartek.

Możliwość nawiązania kontaktu z rówieśnikami otworzyła dzieci na świat i nowe przyjaźnie oraz zapewniła radosne oczekiwanie na przychodzące pocztówki.

Katarzyna Spojda
Justyna Niesłony