Przydatne linki

  

  

Święto Rodziny ustanowione zostało przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 20 września 1993 roku. Tego dnia uchwalona została rezolucja o corocznych obchodach tego święta.

Międzynarodowy Dzień Rodziny ma zwrócić uwagę na problemy, z jakimi borykają się współczesne rodziny. Kolejnym ważnym celem jest przypomnienie, że rodzina to podstawowa grupa społeczna, to „cegiełka”, która buduje całość społeczeństwa. To bezpieczeństwo i cały świat małego dziecka. To bezpieczeństwo i oaza spokoju dla młodzieży i dorosłych. Bez rodziny nie da się żyć, dlatego warto poświęcić jej więcej uwagi.

Ktoś kiedyś powiedział, że „rodzina jest jak gałęzie drzewa: każda z nich rośnie w innym kierunku, ale ich korzenie pozostają wspólne”. Każdy z nas jest częścią rodziny, dlatego powinniśmy pamiętać o niej . Warto wykorzystać ten dzień tak, aby umocnić więzi między członkami rodziny.

Co można zrobić?

Nie trzeba wkładać wiele wysiłku. Można ten dzień spędzić całkiem zwyczajnie, ale razem. Wspólnie zasiąść do obiadu czy  kolacji, pójść razem na spacer, obejrzeć film, pograć w gry planszowe, porozmawiać. Dać sobie nawzajem czas, bo w naszym zabieganym życiu często o tym zapominamy. Nie mamy czasu na rozmowy, wysłuchanie tej drugiej osoby, wspólne spotkanie się . Często zapominamy o tym, że członkowie rodziny to osoby, które mamy na wyciągnięcie ręki, które zawsze są obok nas i one też, tak jak my często potrzebują wsparcia czy rozmowy.

W naszym codziennym życiu nigdy nie zapominajmy o pięknych słowach wypowiedzianych przez św. Jana Pawła II. Mówił on:

„Pośród …wielu dróg rodzina jest drogą  pierwszą i z wielu względów najważniejszą. Jest drogą powszechną, pozostając za każdym razem drogą szczególną, jedyną i niepowtarzalną, tak jak niepowtarzalny jest każdy człowiek. Rodzina jest tą drogą, od której nie może się on odłączyć”.

Żyjmy tak, aby rodzina zawsze była dla nas oparciem, czymś co chroni i daje siłę.

Małgorzata Morawiak