Przydatne linki

  

  

Zauważamy, że z roku na rok  z zanieczyszczeniem naszej planety jest coraz gorzej. Tony śmieci zasypują nasze osiedla, lasy, plaże. Ludzie nie zwracają uwagi na globalne problemy Ziemi i na zmieniający się klimat. Właśnie dlatego organizowane są tego typu obchody.

Idea obchodzenia Dnia Ziemi wywodzi się z Ameryki , gdzie została zapoczątkowana w roku 1970 przez senatora Gaylorda Nelsona. W Polsce dzień ten zaczęto obchodzić  od 1990 roku. Data 22 kwietna ma upamiętniać  słynną amerykańską manifestację ekologiczną, która odbyła się 22.04.1970 roku.

Celem organizowania  Dnia Ziemi jest zwrócenie uwagi na problemy związane ze zmianami klimatu, przeludnieniem, wymieraniem rzadkich gatunków roślin i zwierząt. To także promocja  postaw ekologicznych w społeczeństwie. Tego dnia ludzie jednoczą się ze sobą i chcą podejmować działania, mające na celu ratowanie naszej planety. Nie chodzi tu tylko o publiczne manifestacje, ale o działania zmieniające nasze złe nawyki, postępowanie. Zmienianie świata powinniśmy zacząć od siebie. To, co możemy zrobić wcale nie jest takie trudne.

A co możemy zrobić?

Po prostu żyć ekologicznie, tzn.:

 • segregować odpady
 • dbać o porządek otoczenia
 • recyklingować szkło, papier,
 • oszczędzać światło i wodę
 • szanować zieleń
 • używać lamp energooszczędnych
 • oddawać nieużywane rzeczy innym
 • używać wielorazowej torby na zakupy
 • nie kupować tego, czego tak naprawdę nie potrzebujemy
 • nie kserować , nie drukować niepotrzebnie
 • nie kupować nadmiaru jedzenia
 • używać butelek i kubków wielokrotnego użytku
 • jeździć na rowerze lub transportem miejskim zamiast samochodem
 • utylizować niedziałający sprzęt rtv
 • i wiele innych przykładów

Pamiętajmy, że czyste środowisko to nasze zdrowie. To powinno nas motywować do zachowań proekologicznych.

Małgorzata Morawiak