W dzisiejszych czasach Internet jest nieodłącznym źródłem informacji dla każdego z nas. Warto jednak zwrócić uwagę na najmłodszych użytkowników tego dobrodziejstwa. Bezpieczeństwo dzieci jest dla każdego z nas bardzo ważne, w Internecie możemy napotkać wiele treści, jedne z nich są źródłem pozytywnych doświadczeń, drugie zaś nie są bezpieczne dla dzieci. Rodzicu wiele zależy od Ciebie! Warto przed udostępnieniem dziecku telefonu/komputera z dostępem do sieci ustalić pewne zasady, dotyczące korzystania z ww. urządzeń.

Poniżej kilka wskazówek:

1. Odkrywaj Internet razem z dzieckiem.

2. Naucz dziecko podstawowych zasad bezpieczeństwa w Internecie.

3. Rozmawiaj z dzieckiem o ryzyku umawiania się na spotkania z osobami poznanymi w sieci.

4. Naucz swoje dziecko ostrożności w podawaniu swoich prywatnych danych.

5. Naucz dziecko krytycznego podejścia do informacji przeczytanych w sieci.

6. Bądź wyrozumiały dla swojego dziecka.

7. Zagaszaj nielegalne i szkodliwe treści.

8. Zapoznaj dziecko z NETYKIETĄ, czyli Kodeksem Dobrego Zachowania w Internecie.

9. Poznaj sposoby korzystania z Internetu przez Twoje dziecko.

10. Pamiętaj, że pozytywne strony Internetu przeważają nad jego negatywnymi stronami.

Źródło: sieciaki.pl

Materiały dostępne na stronie internetowej: https://sieciaki.pl/warto-wiedziec/zasady-bezpieczenstwa można wykorzystać w rozmowie z dzieckiem.

Jednocześnie zachęcamy dzieci do udziału w konkursie profilaktycznym „Jestem bezpieczny w sieci”. Regulamin konkursu zamieszczony zostanie w osobnym artykule.

Pozdrawiamy, Dorota Kamińska – pedagog

Monika Tobiasz – psycholog