Przydatne linki

  

  

Podczas zajęć poznawaliśmy historię życia i dokonania Mieczysława Bekkera.  Był on  autorem  licznych publikacji naukowych,  przewodniczył również zespołowi opracowującemu dla NASA pojazd zdolny do poruszania się po księżycu. Jego łazik księżycowy Lunar Roving Vehicle (LRV) uczestniczył w misjach Apollo 15, 16 i 17.

Nasi uczniowie mieli niepowtarzalną okazję zobaczenia łazika marsjańskiego,  poznali historię jego powstania oraz ekspertów, którzy  nadzorowali kolejne etapy jego tworzenia. Jak widać na zdjęciach, każdy miał okazję sterowania pojazdem, co wcale nie było łatwe, nawet w warunkach ziemskich.

Budowniczymi łazika marsjańskiego są studenci z Politechniki Częstochowskiej  należący do Koła Naukowego zajmującego się komputerowym  projektowaniem urządzeń mechatronicznych i maszyn – PCz Rover Team. Zespół ze swoim pojazdem zdobył w 2018 roku pierwsze miejsce w międzynarodowych zawodach łazików marsjańskich University Rover Challenge. Zawody URC cieszą się międzynarodowym zainteresowaniem. Zwycięski łazik nosi nazwę Modernisty 2 i jest piątym pojazdem zbudowanym przez częstochowskich studentów. Opiekunem zespołu jest dr hab. inż. Dawid Cekus, profesor Politechniki Częstochowskiej, który zaprezentował nam działanie łazika marsjańskiego oraz opowiedział o procesie jego powstania.

Alicja Babiuch
Mariusz Koza