Przydatne linki

  

  

Od 25 do 27 stycznia 2020 roku w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbywał się 4. Śląski Festiwal Nauki. Tegoroczne hasło tego wielkiego wydarzenia brzmiało: „Nauka jest bliżej” i miało na celu uświadamiać, że zastosowania naukowe są powszechne w codziennym życiu. Podłożem koncepcji imprezy była chęć pokazania ogromnego potencjału, jakim dysponuje śląska nauka. Śląski Festiwal Nauki w Katowicach to największa w regionie impreza popularyzująca naukę, gromadząca od kilku lat tysiące ludzi ciekawych naukowych nowości.

Dla zwiedzających urządzono ponad 160 stoisk pokazowych. Gośćmi wydarzenia były takie międzynarodowe sławy jak: obdarzony ponadprzeciętnymi umiejętnościami arytmetycznymi i językowymi Daniel Tammet, austriacki pisarz science-fiction Marc Elsberg oraz polski językoznawca prof. Jerzy Bralczyk.

Głównym organizatorem imprezy był Uniwersytet Śląski we współpracy z miastem Katowice, Politechniką Śląską, Śląskim Uniwersytetem Medycznym, Akademią Wychowania Fizycznego i Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach, Uniwersytetem Humanistyczno-Przyrodniczym w Częstochowie, Akademią Techniczno-Humanistyczną w Bielsku-Białej oraz Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią.

W dniu 27 stycznia 2020 roku uczniowie z naszej szkoły, uczestniczący w innowacji pedagogicznej z pierwszej pomocy przedmedycznej, mieli zaszczyt wzięcia udziału w tym wielkim wydarzeniu jako wystawcy. Milena Karmańska, Martyna Machnik, Agnieszka Matusek, Jakub Horzela i Jakub Pisula przeprowadzili warsztaty szkoleniowe dla grupy ponad 20 uczniów wraz z opiekunami, podczas których uczyli przywracania czynności związanych z resuscytacją krążeniowo – oddechową.

Śląski Festiwal Nauki zdobył w ubiegłym roku europejską nagrodę EUPRIO Awards 2019 za najlepszy pomysł promujący wydarzenie o charakterze popularnonaukowym.

Alicja Babiuch
Mariusz Koza